Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vodena palma - Cyperus alternifolius
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vodena palma - Cyperus alternifolius

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
Korisnik
Poruka
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2007 u 22:48
 ja sam ovu biljčicu kao mala s bakom zakorjenjivala i sjećam se da mi je rekla da se naopačke stavi u čašu s vodom (kišobran doli, a stabljika gore) i kad pusti korijenje posadi se sve u zemlju, samo ta stabljika viri.Kroz neko vrijeme iz zemlje potjeraju mladice.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
aurora2 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 22 Lipanj 2007
Lokacija: Switzerland
Status: Offline
Bodovi: 2880
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurora2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2007 u 22:52
sta korjeni izadju iz ovih kisobrancica? to malkice naopako (al koga briga, vazno da funkcionira)

Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2007 u 22:55
da, tako je
listovi kišobrančića se skrate na trećinu dužine i naopako stave u čašu s vodom
dosta brzo pusti korjenčiće i mlade biljkice, ali se meni, nažalost, nije primila
ne znam zašto
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2007 u 23:50
 ma, znam sigurno da je tako...možda se i mogu zakorijeniti onako kao svaka druga biljka ( ne naopako), ali ja ne znam jer nikad nisam ni pokušala, već samo ovako kako sam opisala....
inače, kako je Donata rekla, kod nas je ova biljka vrlo česta u vrtovima i okućnicama..čak i u dvorištu moje škole ima grm....
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2007 u 21:44
Originalno poslano od člana aurora2 aurora2 napisao:

sta korjeni izadju iz ovih kisobrancica? to malkice naopako (al koga briga, vazno da funkcionira)




Ali to tako stvarno funkcionira. Ja moju donesla kući jer je kod prijateljice stajala naopačke dok nije pustila korjenje... (diš biljku nositi kući naopačke, nek tako raste kod nekog drugod) , e sad kad je pustila korjenje ja je pustila kući.smile71
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2007 u 10:32
kišobrančići su pustili korijenje i male izdanke!
nadam se da će još nastaviti rasti, i da će mi se ovaj put primit
stavim slike večeras.....

Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 00:16
evo slikica


ovako mi je bilo oba puta dosad što sam razmnožavala, pričekala bi još malo da naraste i onda bi posadila- nijednom nije uspilo
zna li ko razlog?

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 09:58
Možda da je ostaviš da korjenje još naraste i ojača maloErmm
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 13:43
Originalno poslano od člana shasha shasha napisao:

Možda da je ostaviš da korjenje još naraste i ojača maloErmm



i ja tako mislim , moja je imala jače korjenje kad sam ju sadila.
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 15:41
ostavit ću duže ovaj put pa ćemo vidit.....

Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2007 u 18:41
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
Dalmatinka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 33
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmatinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2008 u 09:02

Ciperus (lat. Cyperus)  ili kako ju još kod nas znaju zvati šilj, oštrica.

Meni jedna od dražih biljki a i vrlo je poznata svugdje diljem   cijelog svijeta, a jedan od srodnika ove biljke je i papirus.
 
 Ovaj sobini cvijet potječe iz močvarnih područja i jako voli vodu tako da je jedini uvjet njezinog preživljavanja stalno mokro korijenje. U narodu je negdje zovu i biljka kišobran zbog zrakastog zelenog lišća koje izrasta iz vrha stabljike. J
 
avljaju se i mali smeđi klasasti cvjetovi. Može narasti do metar u visinu.Treba je staviti na svijetlo mjesto, jer u sjeni će sporije rasti i izboji će biti manji i rjeđi. Možete je držati na otvorenom no početkom jeseni unesite je u kuću jer temperatura ne bi smjela biti ispod 10 stupnjeva C. Držite je daleko od izvora topline (radijator, peć).
U podlošku uvijek mora biti voda kako se korijenova bala ne bi isušila. Ako je bez vode ubrzo će listovi požutjeti.Od travnja do rujna prihranite je svaka 2 tjedna tekućim gnojivom, a tokom mirovanja jednom mjesečno.Nemojte je presađivati u prevelike lonce jer voli biti sputana.

Razmnožava se dijeljenjem korijena ili stabljikom. Odrežite stabljiku na čijem su vrhu cvjetovi ocvali, zatim odrežite listiće na polovinu njihove duljine i taj "kišobran" naopačke (tako da peteljka viri iz vode) potopite u vodu kojoj ste dodali grumenčić ugljena. Posudu s vodom i biljkom držite na svijetlom mjestu, a vodu mjenjajte svkih 5 dana. Mlade biljčice pojaviti će se pri bazi listova. Kad svaka dobije po 4-5 listića presadite u male lonce, zalijte, nemojte zaboraviti vodu u podlošku pa odrežite staru stabljiku. Ako vam se desilo da je biljka tokom zime propala jer joj je bilo prehladno pokušajte je oživjeti na slijedeći način. Odrežite sasvim propale stabljike, stavite lonac da stoji u vodi i ako je na toplom biljka bi se trebala probuditi.
 

Na vrh
dada28 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2265
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada28 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Travanj 2008 u 21:05
Prošle godine sam imala ovu biljku, bila je visoka oko jedan metar, predivna, poput one na slici. Sve je bilo dobro dok je nisam unijela u kuću i zaboravila zaliti...Danas sam dobila nove mladice i nadam se da ću ih dobro paziti.
Sometimes you want to go where everybody knows your name and they're always glad you came..
Na vrh
tončica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje tončica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 18:57
Moj ciperus prezimi u kući,i ja ga svake godine podijelim popola,tako da svake godine dobijem dvije nove saksije.A jedne godine sam dio posadila u vrt,pa sad jedan kut vrta krasi.Naravno,obavezno podrežem suhe grane da ne crpe biljku...
Na vrh
Staky View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 68
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Staky Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 16:31
Ja sam je imala dvije godine i bilo je sve u redu. I vjerojatno sam ju zaboravila zaliti i jednostavno se sva dolje objesila i gotovo.
Sada imam priliku kupiti Cyperus ali visoki ne niski i ne znam kud bih ja s time...da li to isto treba biti u kući ili može u vrt?
Ako je pak u vrtu gdje s njim a da je dosta vlažan korijen? ja sam sva zbunjena....
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 17:50
jia stvrano volimovaj cvijet niho mi je poslala ali štapka i dalje samo uspravno stoji niš se ne događa
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 18:06

Inaja moja je mirovala skoro god.dana i taman kad sam je se mislila riješiti počele su napokon izbijati mladice.Ovako sada izgleda

čovjek uči dok je živ
Na vrh
alisa View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 2545
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 19:53
Moja je bila na izdisaju.Ja sam pelcer dobila od Mene,prošle godine.I odlično je napredovao dok mi bio na prozoru i kad je imao puno vode.Zimus sam ga manje zalijevala i pokazalo se kao loše.Listovi su bili počeli da propadaju ai neke uši su se pojavila na listu.Poprskala sam je crvenim uljem,i stavila saksiju u još jednu saksiju,keramičku u koju dolijem vode svaki 3 dan,i eno je opet buja...Znači njoj treba vode punooo.Zato se i zove vodena palma,i može da živi u jezercima..
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 19:57
Nisam znala da traži puno vode,a ja svaki put mislim da sam ju previše zalila.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
inaja View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2009
Status: Offline
Bodovi: 1007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje inaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Svibanj 2009 u 20:05
e i ja imam nade pa poslušala sam ja nihu i stavila saksiju u saksiju i ima vode uvijek baš joj je mokro
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.