Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lekovito bilje iz dalekih krajeva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lekovito bilje iz dalekih krajeva

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lekovito bilje iz dalekih krajeva
    Objavljeno: 11 Studeni 2012 u 13:50
U zadnje vreme me sve više interesuju lekovite biljke iz drugih krajeva sveta, npr. Azije, Afrike i Južne Amerike. Pošto je flora na ovim kontinentima mnogo raznovrsnija, a tradicionalna medicina prilično razvijena, sigurno bi se moglo naučiti puno toga novog. Pozivam sve ljude koji dele moja interesovanja da slobodno napišu ono sto znaju ili što bi voleli da saznaju iz ove oblasti.

Za početak sam odlučio da predstavim tri biljne vrste koje se koriste kod infekcija gornjih disajnih puteva kao što je prehlada. Konkretno, radi se o Pelargonium sidoides, Pelargonium reniforme i Andrographis paniculata.

Pelargonium sidoides i Pelargonium reniforme su višegodišnje zeljaste biljke koje naseljavaju južni deo Afrike. Pripadaju familiji Geraniaceae tj. muškatlama. Danas se na tlu Evrope proizvode tradicionalni biljni lekovi koji se izrađuju ekstrakcijom korena pomoću razblaženog etanola. Belupo proizvodi jedan takav lek. Kao neželjene reakcije mogu se javiti blage stomačne tegobe ili alergijske reakcije.

Andrographis paniculata, iz familije Acanthaceae, jednogodišnja je zeljasta biljka koja naseljava Indiju i jugoistočni deo Azije. U svrhu lečenja se koristi nadzemni deo. Ukoliko se uzme u velikoj količini, zbog gorkih sastojaka, može da dovede do mučnine.

Sve tri biljne vrste su dosta istraživane i za njih se zaista može reći da deluju.

Za ublažavanje kašlja u prehladi tradicionalno se koriste i vršni delovi u cvetu severnoameričkih Grindellia vrsta. Ove biljke su dvogodišnje ili višegodišnje zeljaste biljke ili žbunovi. Rastu u zapadnim delovima Severne Amerike i u Meksiku. Pripadaju familiji Asteraceae (istoj familiji pripadaju maslačak, hajdučka trava...).
 
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2012 u 14:10
Pelargonium reniforme



Pelargonium sidoides



Andrographis paniculata



Grindelia vrsta





Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2012 u 14:13
Dobra tema, cenarius.

Gynura procumbens
(Sambung nyawa)


S obzirom na globalno zatopljenje mnoge tropske biljke moći će se uzgajati i kod nas, naročito ovdje na jugu gdje ja živim.
Ja ih imam već nekoliko a najbolja mi se pokazala ova Gynura koja raste u jugoistočnoj Aziji a naročito je popularna u Indoneziji i na Filipinima gdje se jede kao sirovo povrće ( na salatu ) i blanširana.

Kako o njoj već ima tema koju je postavio ivane evo link pa tko želi nek pročita.
http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=6365
 ( na istoj stranici je i slika moje gynure )

Ja ću samo reći svoja iskustva s njom.
Potpuno sam uvjerena da ova biljka pomaže da se bolje osjećate, općenito.Jela sam je 20-ak dana po 5-6 listova (još je mala pa je ne mogu svu operušati ) i osjetila sam njene prednosti.Puno sam se bolje osjećala, bila vitalnija, pokretnija, više sam mogla raditi a manje se umoriti.Nisam mjerila šećer ( koji mi je inače na granici ) ni kolesterol, koji je obično viši ali tlak mi se sigurno normalizirao.Kod duže upotrebe pomaže u mršavljenju.Dakle, ako snizuje šećer, kolesterol i trigliceride, normalizira tlak i pomaže u gubljenju kilograma onda je ovo biljka za mene i za mnoge od nas.
Treba je jesti sirovu u salatama ili voćnoj kašici a možete jednostavno ubrati list dok šetate vrtom i pojesti ga.
Jednostavna je za uzgoj, brzo raste kad je toplo i kad se redovito zalijeva.
Brzo se i lako razmnožava tako da se vrh grančice stavi u čašu vode i za 5-6 dana već počne puštati žile.
Zimi je treba unijeti u kuću ali mislim da je najvažnije da joj žile ostanu žive tako da u proljeće , čim zatopli, nastavi rasti.



Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 16:33
Fermina, prvi put čujem za ovu interesantnu biljku! Hvala ti, naročito zato što si iznela i svoje lično iskustvo. A ja bih sada da napišem par stvari o vrsti Centella asiatica.

Centella asiatica, u Indiji poznata kao Gotu Kola, pripada familiji štitarica (istoj familiji pripadaju anis, morač, korijander, šargarepa). To je mala biljka koja voli vlažna staništa. Sinonimni latinski naziv Hydrocotyle asiatica upravo ukazuje na ovu osobinu, hidro na grčkom znači voda. Često se u prirodi mogu naći tepisi od ove biljke, jer gusto pokriva tlo. Lako se širi pomoću končastih izraštaja. Raste u Indiji, Jugoistočnoj Aziji, delovima Kine, na Madagakaru, u Južnoj Africi, Jugoistočnim delovima SAD, u Meksiku, Venecueli, Kolumbiji i istočnim delovima Južne Amerike.
U lečenju se koristi od davnina. Postoje dokazi da se u Kini upotrebljavala pre 2000 godina, a u Indiji čak i pre 3000 godina. Lekovit je nadzemni deo koji se može brati tokom cele godine. Aktivni sastojci su triterpeni.
Puno je istraživana, tako da je nauka dala potvrdu terapijskog delovanja kod proširenih vena, čira na želucu i za brže zarastanje rana. Čest je sastojak kozmetičkih preparata. Pored ove glavne primene narod je koristi u najrazličitije svrhe. Naročito interesantana primena odnosi se na poboljšanje intelektualnih sposobnosti kod starijih ljudi, na povećanje pažnje i koncentracije. Služi i za umirenje, smanjenje napetosti, narod je koristi i za tretiranje epilepsije.
U nekim krajevima se jede kao salata.
Na tržištu Evrope se najčešće nalaze prečišćeni ekstrakti koji sadrže više aktivnih sastojaka.
Bezbedna je, ali nekada može da dovede do mučnine.

Još jedna interesantna biljka iz Indije koja se koristi za bolju memoriju (naročito kod starijih) je Bacopa monnieri ili u indiji Brahmi. Poznato je da su je u okviru Ajurveda medicine koristili pre 3000 godina. Bacopa voli vlažna staništa. Pripada familiji Scrophulariaceae (kao i divizma ili digitalis). Neka mala ispitivanja na ljudima potvrđuju njeno delovanje, ali pouzdani dokazi još uvek nisu prikupljeni.

Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 16:51
Centella asiatica



Bacopa monnieri




Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 18:24
cenarius, da li moze kod nas na kontinentu da prezimi
Centella asiatica?
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 22:39
Nažalost, ne znam. Nije mi poznato da je neko gaji na kontinentu. S obzirom da raste u tropskim krajevima pretpostavljam da bi teško prezimila...
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Prosinac 2012 u 23:28
Na tu temu tu bi spadali i
Cimet-cejlonski cimet (Cinnamomum zeylanicum)  i to je onaj pravi ljekoviti cimet , a po neto sam došao do inf. da se uglavnom prodaje kineski cimet iliti kasija (Cinnamomum cassia) koji čak navodno ima i neželjene supstance

Roibos-roibos čaj(zanimljivo bi bilo kad bi netko imao sjeme pa da zasadimo),
Stevia-prirodni zdrav zaslađivač dostupna i u nas

Pa zatim i mnoge ayurvedske biljke(Indija)
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Siječanj 2013 u 15:12
Tačno, sve ove biljke spadaju ovde, ali bilo bi fino da se napiše nešto malo šire. Npr. za šta se koristi roibos čaj, od koje se biljke pravi, gde ona raste i sl...

A ja bih dodao još jednu interesantnu biljku Smile

Loza boga grmljavine (Tripterygium wilfordii, lei gong teng) je višegodišnja lijana koja raste u Kini, Japanu i Koreji. U Kini je koriste za lečenje zapaljenjskih bolesti više od 400 godina, a trenutno je tamošnji narod upotrebljava za ublažavanje tegoba u reumatoidnom artritisu, multiploj sklerozi, lupusu i sl.. Zvanična medicina za sada prepoznaje samo primenu u reumatoidnom artritisu. U nekim studijama se ova lozica pokazala podjednako efikasna kao pravi lekovi.
Koristi se oguljen koren, što je izuzetno važno jer su svi ostali delovi biljke veoma otrovni.
Upotreba ove biljke nije bezazlena, jer se nekada mogu javiti smetnje u digestivnom traktu, gubitak kose, glavobolja, smanjenje plodnosti kod muškaraca, osip na koži, češće javljanje respiratornih infekcija...
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.