Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Razmnožavanje bromelija
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Razmnožavanje bromelija

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Svarog View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Svarog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Razmnožavanje bromelija
    Objavljeno: 11 Prosinac 2007 u 18:12
Evo zanima me dal iko moze napisati kako se razmnozavaju ove biljke

01. http://www.ures.hr/prikaz_proizvoda.php?id=308&ig=18&lang=hr

02. http://www.ures.hr/prikaz_proizvoda.php?id=35&ig=18&lang=hr

03. http://www.ures.hr/prikaz_proizvoda.php?id=12&ig=18&lang=hr

unaprijed zahvaljujem


Ažurirao Svarog - 12 Prosinac 2007 u 10:38
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2007 u 18:17
Svarog,ne mogu otvoriti te linkove.Jesu sigurno dobro upisani?
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2007 u 20:14

Aechmea fasciata

Porijeklo : Brazil

Vrijeme cvata  : cijele godine

Boja lisca : roza sa malim plavim cvjetovima

Ekspozicija : jako svjetlo

Visina  : 60 cm

Rusticnost : 18°C cijele godine

Sadnja i presadivanje : u proljece

Metoda razmnozavanja : Odvojiti izdanke (mladice) kada dosegnu oko desetak centimetara

Cvjeta nekoliko mjeseci. Treba ju se redovito spricati s vodom bez kamenca i zalijevati centar biljke. Gnojivo se dodaje u proljece i ljeto.

Moze ju se staviti van na balkon (terasu i sl) od petog do devetog mjeseca ali u polu hladovinu. Kao i mnoge biljke te vrste umire nakon cvjetanja

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2007 u 21:25
Ovo na slici je  Srebrna vaza. Plameni mač izgleda drugačije, ali su isto iz porodica bromelije.  I ne slažem se sa svim navedenim podacima oko srebrne  vaze.

Ažurirao bubica 78 - 11 Prosinac 2007 u 21:28
začin mora teći
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2007 u 22:17
Pa da zove se

Aechmea fasciata ( Srebrna vaza )

A sto nevalja s mojim komentarom?Cry Da i ja nesto naucimSmile

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
pomme dor View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 158
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pomme dor Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2007 u 22:33

Sto se tice linkova onaj prvi je

Vriesea splendens ( Plameni mač )

a drugi

Codiaeum variegatum ( Kroton )

Pomme
http://mes.pommes.free.fr Posjetite, redovito stavljam nove stranice.
Na vrh
Svarog View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Svarog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2007 u 10:35
pogresno sam nazvao temu....

samo da prva je plameni mač a druga kroton to znam ali kako razmnožiti te dvije vrste...plameni mač mi je iz stabla izbacio kao neke izbojke a kroton neznam kako on...jel se otkine list ili sta ?
a srebrni vrč mi je vec poceo propadati a nema ni traga novim izbojcima se moze to kako popraviti ili nešto?

unaprijed hvala na odgovoru


Ažurirao Svarog - 12 Prosinac 2007 u 10:37
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2007 u 10:53
Aehmeja nakon cvatnje matična biljka propada, razmnožava se izbojima kad su otpirlike 15 cm dugaćki odvoje se od matične biljke i posade.
 
Kroton se razmnožava vršnim izbojima dugim bar desetak centimetara i s dva para listova. Odrežu se ispod donjih listova ukoso, odstranite donji par listova zabodite u zemlju i držite na svijetlom, toplom i vlažnom mjestu.
Na vrh
Svarog View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Svarog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2007 u 10:56
znači aehmeja mi je propala? posto je i cvjet vec poceo da se susi....

spasa nema?
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2007 u 10:56
o aechmei ima tekst ovdje
kroton je ovdje
Možda tamo nađeš šta te zanima
Pomme,nemam previše iskustva sa ehmejom no kad sam je imala na taj način(ko što si napisala) sam je održavala i bila je ok(dok je papiga nije pojela)Jedino,što se razmnožavanja tiče,nisam micala mladu biljku,a vidim tu da i drugi ne rade to,nego čekala da stara propadne.
No ni to nije sasvim netočno jer znam ljude koji su prije odvojili mladicu i ok je bilo.
Na vrh
Svarog View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Svarog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Prosinac 2007 u 11:17
evo onda u vezi

Vriesea splendens ( Plameni mač )


slika jedna necega sta mislim da su novi izbojci....

SLIKA
sad moze ko objasniti dal je to to i kako odvojiti izbojke od maticne biljke i presaditi ih






Ažurirao Svarog - 12 Prosinac 2007 u 11:29
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2007 u 18:36
Dali može malo bolja slika, možda iz drugog kuta jer dosta se ne jasno vidi!!
Na vrh
Svarog View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Svarog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2007 u 21:17
evo nadam se da ce ova slika biti bolja


Slika
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Prosinac 2007 u 21:46
Mislim da se kod ove slike radi o vriesea peolmanii križancu koji je dobiven od vriesea glosaria i vriesea vangeertii -križanac ima sjajno zeleno lišće i smeđecrveni cvijetni klas., za razliku od splendens-a koji ima poprečne smeđe pruge..koji ima jarkocrveni cvijetni klas iz kojeg se javljaju žuti cvijetovi...

Ostaje da se razmnožava najlakše ljevkastim izdancima -odvajanje od matične biljke kad dosegnu veličinu 10-15 cm. Sade se zasebno, cvijetaju za 2-3 godine....

Ovo na slici jesu izdanci....
Na vrh
Svarog View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 11 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 15
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Svarog Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2007 u 12:35
a kako odvojiti izdanke?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2007 u 12:57
 

Jedan od najjednostavnijih razmnožavanja biljki prvenstvene u trajnica. Ovisno o veličini biljke i njenoj vrsti za razdjeljivanje koristimo nož, štihaču a najbolje gole ruke. Također ovisno o vrsti je i vrijeme kada ju dijelimo.

 
Vrlo je jednostavno izvadimo biljku iz posude, ako je jako korijenje malo ga pokratimo i razdvojimo golim rukama,polaka i oprezno da ne otkinemo korjenje od izdanka. ponekad je potrebno i malo više snage ali bez panike, nece biljci biti nista.
 
 
Biljke koje cvatu u proljeće i početkom ljeta dijelimo nakon cvatnje. Te odstranite ocvale cvatove i podrežite lišče te nakon što biljku izvadite skratite i korijenje ukoliko je dugačko.

Cvijeće koje kasnije cvatu dijelimo u jesen nakon što ocvjetaju ili u proljeće prije nego što ponovo počnu sa cvatnjom.

Dok biljke koje sa izbojcima odmah stvaraju i korijenje možemo tijekom cjele godine dijeliti osim u zimi kada nije baš poželjno. Samo odvojite izbojke koji imaju korijenje i stavite nazad u zemlju.

Sa podjelom ujedno razmnožavate biljke a i stare trajnice i pomlađujete pa će ponovo cvasti punom svojom ljepotom.

Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2007 u 14:09
evo još jedna slika da se vidi izdanak
 
 
pomme dor....informacije sa kojima se nisam slagala  jesu :ekspozicija jarko svijetlo, jer ona može živjeti i u sjeni ( kao što je kod mene doma), a i zavrzlame oko naslova i slika.Smile
 
začin mora teći
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2007 u 14:36
Lagano ju izvadi iz posude, i prstima odmakni zemlju od mladise, ukoliko ima mladica svoje žile, slobodno ju odvojiš od maticne biljke i posadiš u novi cvijetnjak. Ako nema svoje žile ostavi ga jos malo, da se uzili!!
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2007 u 19:39
Originalno poslano od člana Svarog Svarog napisao:

a kako odvojiti izdanke?


Da po tvojoj slici će odvajanje biti...malo teže jer izdanci nisu uz matičnu biljku nego izlaze iz matične biljke....a ovi listovi koji je  obuhvaćaju izgledaju još dosta zdravo...da bi se odstranili....

Probaj malo listove razdvojiti da vidiš dali je moguće da su se nekako zakorijenili??? Pretpostavljam da jesu jer im je veličina po mojoj procjeni
već oko 10 cm....

Ja bi još pričekala.....


Na vrh
bubica 78 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 259
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bubica 78 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Prosinac 2007 u 22:33
ne mislim je još odvajati, jer mi mladica djeluje pre mlado smile42 (hm, ova rečenica mi je za deset).
Budem još pričekala, a i matična biljka je isto ok...
začin mora teći
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.