Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Povrtlarska brbljaonica
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Povrtlarska brbljaonica

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 378379380381>
Korisnik
Poruka
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2016 u 13:23
Pitanje za iskusne vrtlarice , sta mogu saditi na gredicu poslje jagoda i salate?? Gredica je malcirana sijenom. Mislila sam posuti Plantella organsko gnojivo malo ukopati i odozgo kompost...i mozda rajcicu posaditi kada zato dode vrijeme??
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2016 u 13:29
Cula sam da papriku ne valja saditi na isto mijesto? Gredica na kojoj su bili krastavci bi navodno bila optimalna, sta kazu vasa iskustva? Sta sadite na mjesto gdje su bile mahunarke? Ja sam jos u fazi planiranja, zemlja je jako mokra,i jos se nista ne moze vani.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 09:02
Imam mali vrt, pa ne mogu paziti na rotaciju tako da sadim gotovo uvijek sve na isto mjesto. Unatoč tome nisam zamijetila probleme s povrćem.

Navodno nije dobro ni rajčicu saditi na isto mjesto, a moja je posađena tako četiri - pet godina i dobro raste i rodi.

Nakon mahunarki, dobro je posaditi rajčicu. Papriku saditi na mjesto gdje je raslo korjenasto povrće. Korjenasto povrće treba mjesto gdje su rasle rajčice, krastavac, mahunarke... a krastavce saditi nakon paprike i rajčica. Kad bi bilo moguće, ja bih to tako radila.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 09:44
Ja jos planiram gdje cu sta. Prosle godine smo tek uselili, tako da je sadnja vrta bila brzinska i neisplanirana. Kod nas se jos uvijek na veliko radi, i svuda okolo kuce je kaos. Vrt mi je jos uvijek pokriven slojem sijena, nisam planirala orati,frezati, vec samo povrsinski kao vrtlarica i dalje malcirati. Medutim, prosle godine sam stalno bila u vrtu, najvise vremena sam provela pljeveci travu koja se probijala ispod sijena. Najveci problem mi je bila pirika. Sad razmisljam, dalje saditi tako,ili ipak frezati i podici koju gredicu? Kada podignem sijeno i pogledam zemlju skoro svuda nadem nekog crvica, tako da se stvarno dvoumim...jer frezanjem cu unistiti tu gornju strukturu zemlje. A kad pogledam ovu kisu sto lije, za frezanje nece biti niti vremena.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 11:30
Gle, ja uvijek malčiram, u proljeće ne trebam ni štihati i to mi je super, a fauna je za deset, sve puno glista, zemlja meka i rahla, tako da bi bilo šteta dirati.

Možeš probati vilama iščupati piriku. Još malo ta mjesta zaliti kipućom vodom, da se uništi. Prije malčiranja, uputno je dobro pogaziti korov. Ja sam prije prvog malčiranja sve preštihala i povadila sav korov. Je posao, ali se isplatilo. Tu treba imati na umu da imam mali povrtnjak. Sigurno je teško provesti tu akciju na velikom.

Jedan savjet ako se nećeš ljutiti, tu gdje sadiš rajčicu nemoj odmah malčirati jer malč hladi tlo, pa će usporiti njen rast. Malčiraj tek pred velike vrućine, prije toga natopivši dovoljno tlo i to odstajalom vodom. Tako je i sa paprikom.
Na vrh
Rioja View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Veljača 2016
Lokacija: Zadarska
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Rioja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2016 u 12:46
Rado poslusam dobar savjet, pogotovo ako zvuci logicno kao ovaj tvoj onda cu maknuti sijeno malo u stranu dok se tlo ne zagrije, pa ponovo vratiti u ljeto. Znaci i ti prakticiras vrt bez motike. Vidit cu kakvo ce stanje biti poslje ovih kisa, ne zelim frezati, i nadam se da ce biti dovoljno rahlo. Sta ti sijes pored rajcice? Ja sam sijala bosiljak, neven i kadifice, i gnojila koprivom.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2016 u 18:17
moj vrt je također mali.nekih 16x6 m imam rubne gredice od 1/2 m tu su jagode,malinejosta,ribizle,a ostali 5 m su gredice.od prilike iste širine.plodored pravim teko da svake godine pomaknem za jednu gredicu dalje.dakle susjedi su uvijek isti samo na drugom mjestu.do sada mi se to pokazalo kao jako dobro,a i nemam problema sa planiranjem vrta.salatu sadim po rubovima gredica jer njoj ne treba plodored.
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Ožujak 2016 u 09:20
A ja moram priznati da u blizini rajčica imam posađeno razno cvijeće. Vrlo blizu njih stavim pokoju sadnicu celera, peršin, pastrnjak - kako kada. I salate imam posvuda.

Blizu planiram posaditi i dragoljub jer on privlači na sebe uši. Hmm, ako pronađem sjeme, skoro sve sam svojedobno podijelila.

U subotu sam uhvatila malo vremena i otišla u povrtnjak i cvjetnjak, tlo je u odličnom stanju, rahlo, možda malo prevlažno no to mi nije smetalo da povadim neke cvjetiće koje sam obećala poslati prijateljici. Kako sam ih vadila, tako sam vidjela sve opuno malih glistica. Prije su mi bile gadne, ali sad ih obožavam.

Iznenadila me i čestoslavica, sama se toliko proširila i ove godine je neću dirati nego će mi poslužiti kao malč.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Ožujak 2016 u 02:50
smile79
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Studeni 2016 u 12:31
Ljudi, zamrla nam brbljaonica... Ermm... ajmo malo se aktivirati...ipak je jesen i nismo više u vrtovima. smile159...kakvi su vaši dojmovi glede sezone koja je iza nas? Zadovoljni ili manje zadovoljni? Ja sam među ovim drugima. Big smile
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2016 u 15:12
ja dosta zadovoljna.nekoliko puta mi je vrt plivao,ali bilo je svega osim mahuna.tek zadnja tura pred mraz je bila malo bolja.neznam šta je to s mahunama.ni kod moje susjede nije bilo niti jedna,a loza bujna kako treba,nije prebujna.jednostavno slabo cvijeta,a ne zameće se nikako.
dio mrkve na vlažnijem terenu je potrulo,ali ostatak je iznenađujuće dobar.ogromne su.celer još nikad nije bio toliki.jedan je bio 2 kg.sad mi je žao da ga nisam slikala.
ove jeseni sam odlučila sve pokriti.salatu sam posadila svugdje i zamalčirala,bijeli luk i crveni sve pokrila lišćem.on već probija malč.
ostatak gredica sam pokrila lišćem i travom da mi ostane rahlo tlo i da ga snijeg ne nabije. na proljeće mislim samo malo pograbljati i saditi.ovog proljeća neću frezati ni na koji drugi način prekretati tlo pa ćemo vidjeti rezultate.tako sam to zamislila.nadam se da ću uspjeti
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Studeni 2016 u 19:44
Ispod malča ne treba nikakva obrada tla sem ručno. Moj najveći problem malčiranja je što je tlo pjeskovito i jednostavno niska trava se osjemeni.

Sad su mi gredice živi travnjak nakon malčiranja, imam mini pirika travnjak. To me dovelo do ludila. Pokušat ću malčirati lišćem iz šume, ali se bojim da ne navučem krpelja u vrt.
Na prolječe me nije bilo 10 dana, kiše padale i kad sam došla kući trava pedalj  visoka, ali gusta toliko da sam što sijala ne bi toliku gustinu dobila. Većinu posijanih bilaka sam išupala plijevljeć korov.
Ali moram smisliti drugu tehniku malčiranja. Donosila sam karton iz jednog dućana i jedan dan mi je dvorište bilo puno žohara i to velikih kao dva nokta.

Da mi je nekakve trake crne staviti između gredica koje bi spriječile korov. Ili protuvkorovne folije jer više ne ide ovako, konstantno čupam korov. A kakvog nema da nema, sve biljke ovog svijeta su u mom vrtu. I kisela trava i pirika i mišljakinja i mlječika i prkos i timjan i djetelina....

Mahune su kod mene bile obilne i djelila sam susjedima. Kod mene je jedini problem što ne mogu doći do sjemena kod ovih što kasnije dozrijevaju. Jednostavno zbog planinske klime dolaze kasno u rod iako sam pustila 3 brklje sa tim mahunama jedva sam koje zrno ulovila. A da vidite koliko je mahuna smrzlo bile pune brklje mahuna.
Mislim da postoji razlog da se biljka ne da u rod, ali kakav ne znam. Možda previše dušika i manje drugih nutrijenata, možda manjak vode....klima...
Moje su bile malčirane kartonima i travom na to. Od đubriva sam dodala stajnjak star 2 godine i KAN.

Mrkvu nisam svu izvadila, još je dobra. Kod mene su uzdinute gredice pa iako je bilo poplave po vrtu nije naškodilo biljkama. Kapulu srebrenac sam popikala za proljeće.

Ali zato je bilo jako slabo tikvica, cvjetale jesu ali nije bilo plodova iako imamo invaziju pčela.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2016 u 12:46
Djevojke, drago mi je da čujem vaše dojmove. Uvijek nešto uspije, nešto ne. Ja moram odustati jer nemam više vremena koje bih posvetila svom povrtnjaku.

Malčirala sam crnom folijom jagode, to prođe samo prvu godinu...iduće proljeće imaš sve puno trave i korova (probije kroz najlon), tako da time zaista nisam ništa napravila, bar ne onako kako sam si to zamislila.

Treba jako paziti da ne malčiramo travom koja je ocvala i koja je puna sjemenja. Kositi prije cvatnje i malčirati. S tim sam imala problem jer nemam veliku okućnicu pa sam okolo susjeda skupljala otkose trava dok mi nije dojadilo.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Studeni 2016 u 21:49
Bugi nema odustajanja bar malo zdrave hrane se mora posaditi.

Ima više vrsta folija za pokrivanje, neki su jači ali  skuplji. Stavi ispod najlona kartone to bi trebalo ubiti travu.
Moja trava uspije procvjetati na niskoj visini, jednostavno je takva vjerojatno zbog tla. Pjeskovita je zemlja, suši se brzo i pregrijava na suncu. Cvjetanjem vjerojatno trava se bori za opstanak vrste.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Prosinac 2016 u 17:25
kod mene je također bilo puno trave jer susjed pored mene ima livadu koja procvate i osjemeni se prije košnje.sve to završi u mom vrtu .bila je 'živa' livada i baš zato sam počela malčirati.kod košenja dvorišta trava sva ide u vrt,a i trava koja se popljevi u vrtu ostaje na mjestu samo joj žile okrenem na gore da se ne primi.malč mi je poprilično debel tako da se trava uništila.sada kad nema baš puno biljaka u vrtu sve je zastrto i nema trave
bugice ovakvim načinom nemaš baš puno posla s biljkama.možda 2-3 sata na tjedan
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2016 u 08:10
Tu se slažem, uz malčiranje treba puno manje vremena za vrt. Ipak, svaki dan sam na poslu, radim u Zg, odem od kuće u 5,50 ujutro i dođem oko 17,30 popodne. 

Uz malu okućnicu gdje nema mjesta za sve što bih htjela, ostaje mi samo imati neke cvjetiće i to, po mogućnosti, s trnovima da se mm niti ne približava jer sve ostalo završi pod kosilicom...čak i dio rajčice ove sezone - a ako me što može isfrustrirati, to je to kad mi "pogine" koja moja biljka. 

Kako se to događa redovito, uz sva upozorenja s moje strane, bolje je da ni ne sadim, osim po teglama. Uz pomanjkanje vremena (jaaako volim biti prisutna u vrtu), izgleda mi da je bolje da odustanem. Pa, kad dodaš i boleštine raznorazne koje hvataju biljčice... a ne volim prskati - jer prskano mogu i u trgovini kupiti... eto, ne zamjerite, raspisah se.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2016 u 14:42
Trebaš zaštiti biljke kamenjem od TM.
Najbolje je kad se odmah izbetonira povrtnjak u malo uzdignute gredice. To sam vidjela i izgleda lijepo i urednije. Nema "pokosio muž" ima zapreku i trava ne može pipcima zaći unutra.
I odmah napraviti neki mali plastenik. Primjeniti sve za lakše vrtlarenje.

Odmori se Bugi jednu godinu i uživaj, za vrt treba inspiracija i volje. Pa kad ti se bude dalo opet počni ili čekaj penziju. Na tlo, da spriječiš travu, možeš staviti i najlon i zaštiti da skroz ne zatravi.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Prosinac 2016 u 14:53
Eh, jesam zaštitila kamenjem i ciglama. Ali to nije spriječilo da se trimer nađe među cvijećem, pa i paradajzima. U pravu si, treba volje i inspiracije. Valjda bude bolje. Osjećam da nigdje nisu dobro došle moje biljkice, nažalost.

Trava je već zasijana ujesen na mjestu gdje je bio povrtnjak, brzinom munje, valjda dok se ne predomislim glede toga.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Siječanj 2017 u 23:22
Jedva sam vas našla, kako ste samo sakrile temu.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Svibanj 2017 u 00:06
Ako netko navrati i možda ima kakvu dobru ideju za problem sa pticama u vrtu, bila bih zahvalna...vrapci mi grickaju grašak i salatu...stavila sam trakice od folije, ali ne pomaže...prošle god. su stavljene šuškave vrečice, isto ništa. Svaka ideja je dobrodošla.
     
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 378379380381>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,703 sekundi.