Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sijanje pšenice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sijanje pšenice

 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
Poruka
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sijanje pšenice
    Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 12:30

Danas je Sv. Lucija, i dan kada se sadi pšenica za Božić!
Tako da ne zaboravite naći malo vremena i za to dana!!!

 

Također na Sv. Luciju se ukrašavaju bunde i stavljaju u prozor i vrt!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 12:51
Dobro da si nas podsjetio, još stignem u trgovini kupiti sjeme smile180
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 13:00
sjeme, malo vate, i posudica
Na vrh
AB100 View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 08 Studeni 2007
Status: Offline
Bodovi: 120
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AB100 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 14:04
JA SAM SVOJU POSADILA PROŠLI TJEDAN VEĆ JE DOSTA VELIKA A JEDNU PRIJE DVA DANA I DANAS VIDIM DA MI NIĆE.
AB100
Na vrh
Afrodita View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Prosinac 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Afrodita Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 14:41
Skroz sam na to zaboravila! Moram u shoping po sjeme!!!
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 16:36
Moja je u pripremi,sve spremno za za sadnju(samo da kavu popijemLOL)
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 16:59
Moja je posađena, ali ove godine sam odlučila saditi i kukuruz. Sada samo čekam da vidim koje će izviriti prvo.
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2007 u 18:55
Evo i ja učinila! Baš sam si to još jutros isplanirala, ali... skoro zaboravila! Confused
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 08:40
Ja zadnjih par godina jednu sadim 4. a drugu 13.12, baš kako piše na ambalaži, a samo iz jednog jedinog razloga.
dvaput sam kupila pšenicu koja iz nekog razloga nije nikla (možda staro sjeme ili šta god) pa m strah da se ne ponovi, tako da sada uvijek sijem dvije, i uvijek obje budu krasne
od viška glava ne boli Wink
evo jedna od lani, vidi se iza božićnog kaktusa
 
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 17:02
moze li mi neko objasniti zbog cega se sadi psenica
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 17:50
Bozicna pesenica je jedan od bozicnih simbola kod hriscana. Simbolise novi zivot, obnovu i plodnost.

Zavisno od krajeva i obicaja, psenica se ukrasava crvenom trakom ili trobojkom. U sredinu se cesto stavi sveca, kandilo ili jabuka. To je obicaj koji je ostao od vremena kada se nije kitila jelka. A prethodi joj i kicenje stabala vocem, najcesce jabukama i orasima.

Sije se na dan Sv.Lucije ili Sv.Barbare, koja se prikazuje cesto kako sa Sv.Nikolom daruje dobru decu orasima, jabukama, bademima, smokvama i drugim djakonijama, a nevaljalu decu plasi. Tu ulogu kasnije preuzima Sv.Nikola, a kao pomocnik pridruzuje mu se cuveni Krampus koji plasi neposlusnu decu, dok Nikola daruje dobru.

Sv.Nikolu ce potisnuti Deda Mraz (nastao kao reklamni proizvod Koka-kole).

Tu je i bozicna slama (unosenje slame u kucu oznacava pocetak praznovanja i simbolise Isusovo rodjenje), badnjak, pogaca, bozicna sveca, badnja vecera, bozicni rucak…

Unutar hriscanstva postoje razlike u praznovanju i Bozicnim obicajima kako medju katolicima, pravoslavcima i protestantima, tako i medju stanovnicima razlicitih krajeva.

Aglaja
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:16
aglaja hvala na objasnjenju i ja bih je rado posijala
molim te dali je kasno ako je vecar posijem ili bas mora biti na taj dan
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:25
i kako se sije
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:30
Stavi se vata u posudu, može i zemlja, koja se navlaži i po njoj se posipa zrna pšenice. Može se staviti još i sjeme prije nego se stavi na vatu malo u mlaku vodu da pokupe vlagu i nabubre.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:32
i jeli treba stajati na svjetlom mjestu
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:36
Ja obicno stavim na prozor u kuhinji i bude ok.
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:37
znaci mogu i ja posaditi samo jeli kasno da danas posadim
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:42
Ma taj jedan dan ni tamo ni vamo!!! to je samo tradicija i obicaj da se sadi na dan Sv. Lucije!
Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 18:43
hvala admine
Voli vjeruj i daj ali pazi

koga ,kome i šta...
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Prosinac 2007 u 20:13
Od kad imam mačka, nemam sreće s pšenicom.
Mačak obrsti sve što proklija, zato se sada više priprema zbog njega Tongue
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,875 sekundi.