Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Određivanje pH vrijednost tla
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Određivanje pH vrijednost tla

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
Matko View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Status: Offline
Bodovi: 181
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Matko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Određivanje pH vrijednost tla
    Objavljeno: 15 Prosinac 2007 u 12:51
Zanima me sta je to točno pH vrijednost tla i kako se ona određuje?
 
Hvala puno unaprijedTongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2007 u 16:38

PH je kratica od latinski potentia hydrogeni, što znači težina vodika. Vrijednosti pH kreču se na ljestvici od 1 do 14. što je broj niži to je tlo kiselije a viši broj to je tlo lužnatije, dok pH-vrijednost 7 uzimamo kao neutralnu vrijednost.

Dok većni biljaka najbolje odgovara tlo od 6pH do vrijednosti od 7pH. Kisela tla su često lagan tla sa dobrom strukturom ali s malim udjelom hranjivih tvari zbog malog udjela ilovače u njemu. Dok u teškom tlu biljke teško dolaze do hranjivih tvari i tlo je nedovoljno prozračno.

ima još detaljnije:
http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/8/savjet/71.aspx
 
 
a određuje se pomoču raznih indikatora, koji se pomješaju uzorak tla-zemlje i  vode, te se stavi indikator i usporedi boja indikatora i boja na tablici i vidi se pH vrijednost. Ii ma i gotovi instrument ili sonda za mjerenje, ali nju dosta ljudi smatra manje preciznu, te treba nekoliko puta provjeriti vrijednost sa istog, mjesta te se usporediti da bi se dobila ona prava.
 
Imaš u poljo. ljekarnama i specijalitiranim trgovinama za kupiti testere!!!
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 18:45
A, super našla sam temu pa ponavljam:

Kakva je kiselost zemlje u vašem vrtu ili u vazi sa vašim rododendronom možemo približno odrediti :

Jednu šaku mokre zemlje posuti sodom bikarbonom, Ako se zapjeni – zemlja je kisela.

Jednu šaku suhe zemlje potrebno je preliti octom. Zemlja koja je neutralna, koja nije kisela će se zapjeniti.

Je li netko od vas to pokušavao?

Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 19:27
Super hoy nisam probala, ali svakako hoću, to je vrlo koristan podatak.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
SLAVONKA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Listopad 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1489
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SLAVONKA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Prosinac 2008 u 21:15
E ovo prvi put čujem i moram si negdje zapisat pa ću i ja to probat sa sodom bikarbonom.
čovjek uči dok je živ
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 00:42
Danas me nešto krenulo:
Našla sam isprintano (skinuto sa neta). Trebalo bi zapamtiti kad odlazimo po zemlju negdje u prirodu.
 
Pregršt vlažne zemlje treba zgnječiti u lopticu i između palca i kažiprsta vrtiti u traku. Podignuti traku prema gore. Ako:
 
1. se ne može oblikovati traka zemlja ima puno pijeska i vrlo malo gline.
2. traka ostane dugačka min. 5 cm prije nego se prekine - gline ima 25%
3. traka ostane dugačka 5-8 cm u zemlji je oko 40% gline
4. traka ostane duža od 8 cm, ne puca okrenuta prema gore - u zemlji je više od 50% gline.
 
Ako znamo da:
- biljkama najviše godi ilovača u kojoj ima 20% gline
- vodu dobro propušta pjeskovito tlo
- glina zadržava vodu 
ovo nam može olakšati izbor zemlje prema našim potrebama. 
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 08:42
Evo, da ne moram ja pisati:
http://cvijece.tripod.com/tlo.htm
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 19:07
...super tema!!! :))..... često ljudi muku muče sa određivanjem kiselosti.....a ako je on na linku stvarno istina, to je super!! :)))) bit će da je to jedna od starih old school metoda, jer i prije 100 god su morali nekako pdređivati udjele i kiselist u tlu....

..imam iza sebe šumu borova, baš ću probati :)))))))))))))
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2008 u 21:23
Ajde javi rezultate. Tamo se baš mora pokazati rezultat.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Prosinac 2008 u 23:40
...no zaboravila potpuno :))))  a sada je mrak.... jedino ako se sutra oko sedmice sjetim dok mi kava vriej al mi mozak slabo radi prije par kava....smile135

..ako ne...a vratim se na pauzu prije mraka, probam .... i javim ... baš me zanima .)))
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Prosinac 2008 u 13:01
Ja sam isprobavala raditi crviće od zemlje. Baš mi je bilo interesantno.
Po rezultatu u mom vrtu  ima oko 25% gline - nije loše!!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 11:03

Na zapadu postoje jeftini pH testeri za određivanje kiselosti tla. Vrlo su jednostavni. Tek jedna epruveta, tekući indikator i bočica kalcij-klorida u kristaličnom obliku. I skala boja prema kojoj se usporedbom utvrđuje koliki je stvarni pH zemljišta.

Naravno, kod nas se to ne može pronaći u slobodnoj prodaji. Pitao sam u puno trgovina i svugdje su me gledali otprilike kao da sam pitao imaju li pol kile plutonija  da izradim atomsku bombu u garaži.
 
No, postoje i alternativna rješenja.
 
1. rješenje
postoji za kupiti pH tester za testiranje pH vode u akvariju. Košta oko 40 kn. Može se naći svugdje, gdje god prodaju opremu za akvaristiku.
Njime se može odrediti pH tla u vodenoj otopini (ne u kalcij-kloridu).
Tako se ne dobije precizan podatak, no otprilike je dobar za ono što vrtlaru treba. Postupak je sljedeći:
 
- uzeti šaku do dvije što sušeg tla iz vrta
- u prikladnoj posudi u to tlo dodati destilirane vode, što manje to bolje. Tek toliko da nakon intenzivnog miješanja sa tlom ostane iznad tla dovoljno vode za uzeti uzorak.
- zemlju dobro promiješati s vodom
- profiltrirati kroz filter papir (može i filter za kavu) kako bi dobili što čistiji i bistriji uzorak tekućine
- uzeti malo te vode u epruvetu (koja dođe uz tester) i dodati par kapi indikatora
- snažno promućkati i usporediti boju s priloženom skalom boja, te tako utvrditi pravi pH. Obično što je indikator crveniji to je otopina (i tlo) kiseliji, a što je "plaviji" to je otopina (i tlo) lužnatije. Zeleno je neutralno.
 
E sad, za one koji nemaju priliku ili im se neda investirati 40 kn za indikator, majčica priroda se i za to pobrinula. Sve obojene biljke (cvjetovi) sadrže biljne boje koje su same po sebi indikator.
Radio sam razne pokuse i utvrdio da je, od sveg cvijeća, najbolji indikator plavi-plavoljubičasti cvijet maćuhice.
 
Indikator se priprema na sljedeći način:
- nabrati cvijet plavih ili ljubičasto-plavih cvjetova maćuhice (što više-to bolje)
- zdrobiti cvjetove drvetom ili još bolje u mužaru
dodati koncentrirani alkohol (ima za kupiti u apoteci) i sve dobro promiješati
- ostaviti par sati da se boja iz latica otopi u alkoholu
- otopinu procijediti i spremiti u tamnu bočicu
 
- ukoliko želite dobiti indikatorski papir, dovoljno je trake filter papira umočiti u otopinu na neko vrijeme i poslije ga samo osušiti
 
Ovaj indikator se ponaša na sljedeći način:
- u neutralnoj sredini je iste boje kao cvijet, dakle plav ili plavoljubičast
- što je sredina kiselija poprima sve crveniju boju
- što je otopina lužnatija poprima sve zeleniju boju
 
Testiranje njime se vrši kao i kupovnim testerom, jedino je problem što uz njega ne možete utvrditi točno koliki je pH, budući da nemate skalu boja i vrijednost pH za pojedinu boju. I skala se može izraditi, ali to ću objasniti kasnije ako nekog zanima, jer je stvar malo kompliciranija:)
 
 
 
 
 
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 11:38
pH je, kemijskim rječnikom, negativni logaritam koncentracije vodikovih iona u otopini.
 
Što je veća koncentracija vodikovih iona, a manja OH- iona (dakle što je kiselije) pH je niži.
I obratno, što manja koncentracija vodikovih iona, a veća OH- iona, to je otopina lužnatija, a pH veći.
 
Vrijednost pH kreće se u rasponu od 1-14.
7 je neutralno. Tada je koncentracija vodikovih i OH(-) iona jednaka.
 
Sve se to odvija prema ravnotežnoj reakciji:
H(+) + OH(-) => HOH tj. H2O (voda)
 
(Naravno da je sve to malo kompliciranije, ali recimo da je ovo što sam rekao dovoljno točno za određivanje pH tlaLOL)
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 11:43

Gore opisan pokus sa sodom-bikarbonom i octenom kiselinom je dobar jedino za tla koja su ekstremno kisela ili lužnata.

Teško da će taj test pokazati rezultate na normalnim tlima kojima je uobičajeno pH vrijednost između 5,5  i 8,5
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Prosinac 2008 u 13:37
mali gogo hvala na icrpnom tumačenju.
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 13:44
Evo pripremio sam indikator pH od latica maćuhice.
 
Postupak:
 
1. Nabrati što više latica plavo-ljubičaste maćuhice. Kupiti bočicu 70% alkohola u apoteci.
 
 
Latice stavit u čašu i prelit ih 70% alkoholom.
 
 
Latice zdrobit, isjeckat žlicom i dobro izmješati s alkoholom. Ostaviti pokriveno par sati da se boja iz latica dobro ekstrahira u alkohol.
 
 
Procijediti ekstrakt boje i spremiti ga u bočicu. Ovakav ekstrakt boje koji služi kao indikator može stajati jako dugo. Bitno da nije izložen izravnom sunčevom svjetlu.
 
 
 
 
E sad malo magije ( ajd dobro - kemije Tongue):
 
U tri štamplice sam sipao običnu vodu iz pipe.
 
U prvoj sam otopio malo sode bikarbone, koja je slaba lužina.
U drugoj sam ostavio čistu vodu.
U treću sam dodao par kapi octa, koji je, naravno, kiselina.
 
U svaku sam dodao 2 kapi indikatora od maćuhice. I dogodila se magija. Evo slike:
 
 
 
- U lužini indikator je pozelenio.
 
- U običnoj vodi iz pipe je poplavio budući da je voda iz pipe tvrda pa stoga i slabo lužnata. Da sam sipao destiliranu vodu indikator bi ostao nepromijenjen, tj. indigo ljubičast.
 
- U kiselini je pocrvenio.
 
 
Dakle što je boja otopine bliža crvenoj, to je otopina kiselija.
 
Kad se boja mijenja od indigo ljubičaste, preko plave pa sve do zelene, otopina je sve lužnatija.
 
 
Za koji dan ću objasnit i kako se uzima uzorak zemlje i pravi vodeni iscrpak preko kojeg se određuje pH tla. Želim slikat cijeli postupak da se jasno vidi kako se to radi. Do tada iskoristite latice svojih maćuhica i načinite indikator.
 
 
 
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
hoya View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 26 Rujan 2008
Lokacija: rijeka
Status: Offline
Bodovi: 6573
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hoya Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Svibanj 2009 u 21:14
Gogo, svaka ti čast!
Prijateljstvo nije velika stvar,nego milion malih stvari. E. HABERT
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 14:57
gogo ti si genijalac!!!!!!!!!!!!!!!!!  :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 15:01
gogo?? a cvijet perunike?? kod mene je doduše prošao... ali kada ga ima ima ga puno...šta misliš da li bi on bio djelotvoran iako je dosta manjeg intanziteta od mačuhica....
....alkohol 70% .... na par sati.........  a more rakija od 5 gradi na cijelu noć?? :)
Na vrh
mali gogo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 20 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 780
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali gogo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Svibanj 2009 u 15:19
Hehe, ma može i rakija. Alkohol ima samo funkciju konzervansa u ovome.
 
Komotno bi se moglo napraviti i čistom vodom, ali bi se takva otopina brzo pokvarila.
 
Možda može i perunika ljubičasto-plavih cvjetova. Nisam probao do sada.
 
Ali najjeftiniji i dostupan cijele godine je crveni (tj. onaj ljubičasti) kupus.
On u vanjskim, ljubičastim listovima sadrži istu tu boju s osobinom pH indikatora.
 
Slavonijo, zemljo plemenita, vele ti si lipo uzorita. Okićena zelenim gorama, obaljana četirim vodama, na priliku zemaljskoga raja.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.