Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 363738
Korisnik
Poruka
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:32
To za pizzu sam upravo na ovom forumu procitala. Hvala puno na brzom odgovoru. Ono sto me je bunilo kada sam brala suncanice je da sam naisla prvo na dosta manje, i svjetlije, neke su bile bez prstena a neke sa zalijepljenim tj prstenom sraslim uz struk, mogao se jedino pocijepati, ali to definitivno, koliko se meni cinilo nije bila pupavka, dakle klobuci isti kao kod suncanice, pa još papeejasta gljiva, ali strucak bjel i nekako se presijava... To sam ubrala i cak zamrzla ali posle mi bilo sumnjivo pa sam ipak bacila. A kod nekih je prsten nepomican ali kad bih ga malo rukom odlijepila onda bi setao.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:34
Cak na jednom primjerku ove vece suncanice prsten je bio srastao. Evo sad cu staviti slike tih manjih
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:40
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/suncanica__/88859.aspx -
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:53
To ti Emina puno ne pomaže. Bila sam na izložbi na kojoj je bila i otrovna sunčanica. Nakon višegodišnjeg branja nisam uoće posumnjala da je otrovna.
Gljive ne bi trebala samostalno brati nego ići sa nekim iskusnim. Da te uči o izgledu, okusu, boji, mirisu gljive...i ponašanju da bi mogla sigurno brati gljive.

Područje Bosne je malo drugačije sa gljivama nego u pojedinim dijelovima Hrvatske. Evo u PGŽ županiji nikada nisam srela sirogriz. Mliječnicu ovdje nema šanse da jedem jer ima jako puno sličnih gljiva,a nisu mliječnice.

Drugo ovdje mliječnicu smatraju otrovnom, a u ratu su stranci ljude iz Bosne zvali "oni ludi koji jedu otrovne gljive" baš zbog mliječnice. Nećeš se otrovati, ali neki otrovi iz gljiva se akumuliraju u jetri i nikad se ne mogu očistiti. A to ti je ipak put u bolest konstantnim konzumiranjem.

Ja sam brala poluotrovne gljive u nedostatku i pretjeranim iztrebljivanjim gljiva od strane ljudi koji i ne znaju što su gljive. Valjda pokupe što stignu pa nekom nose na prepoznavanje.

Na mjestu gdje je bilo sunčanica (to je jedna poljana) je bilo i poluotrovnih sivih pupavki.

Kad se tako miješaju vrste gljiva može doći do trovanja. Upravo u Bosni znam da je obitelj dugogodišnjih iskusnih berača oslijepila( svi u kući) od takve stvari. Dolazi do zamjene a i moguće da se micelijem pomiješa otrov na neotrovne gljive.

Nikad ne beri one gljive koje nisu dovoljno razvijene, makar tik uz nju je jestiva. Svaka gljiva se za sebe determinira i mora imati sve karakteristike jestive gljive.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:56
Kad je sunčanica mlada, onda je prsten ipak jednim djelom srastao uz gljivu, ali uz malu pomoć se lako razdrma i onda se može pomicati.

To ti naglašavam zbog toga jer nije jedini problem sa zamjenom sa zelenom pupavkom, nego i sa smrtno otrovnom Panterovom muharom, koja nekome može sličiti na sunčanicu, jedino ima potpuno zalijepljen prsten koji sliči na suknjicu i nije paperjesta po klobuku. Zato mila oprez.

Upiši u Google panterova muhara i malo pogledaj kakav prsten moraš izbjegavati. Takav ima i pupavka i panterovka.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:01
Ovdje ti je stranica gdje ima malo iskusnijih gljivara. Mi smo ovdje imali Kordija, ali je nestao. Predivan član i iskustan gljivar, čak možda i školovan. Netko ga je najurio odavde. čini mi se.

Potraži odgovore na ovim stranicama, možda se moraš učlaniti. Učlani se u kakvo gljivarsko društvo. Sa gljivama se ne igra, a možeš se i podružiti sa kakvim pametnim ljudima.

http://web.facebook.com/groups/120235641352578/
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:01
I još samo nešto mila, ova gljiva na slici je već prilično stara i ne bih ti je preporučila za konzumiranje.

Smrčko ti dobro govori. Već se godinama lome koplja oko Smrčkovice koja upravo ima taj kumulativni otrov. Možeš pojesti 10 puta i ništa ti neće biti, ali 15-ti ili 20-ti jetra ti je već puna otrova.

Učlani se u gljivarsko društvo. Naučiti ćeš puno i posjetiti puno prekrasnih mjesta.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:04
Smrčko, Kordija možeš pronaći na forumu gljivoteka.com
To ti je novi forum koji je nastao nakon raspada foruma GD Našice
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:17
Originalno poslano od člana Gajtana Gajtana napisao:

Kad je sunčanica mlada, onda je prsten ipak jednim djelom srastao uz gljivu, ali uz malu pomoć se lako razdrma i onda se može pomicati.

To ti naglašavam zbog toga jer nije jedini problem sa zamjenom sa zelenom pupavkom, nego i sa smrtno otrovnom Panterovom muharom, koja nekome može sličiti na sunčanicu, jedino ima potpuno zalijepljen prsten koji sliči na suknjicu i nije paperjesta po klobuku. Zato mila oprez.

Upiši u Google panterova muhara i malo pogledaj kakav prsten moraš izbjegavati. Takav ima i pupavka i panterovka.


Ma sunčanica je najmanji problem. Ljudi idu dalje i sve budu smjeliji.
Uzmem sebe, ja sam brala više poluotrovnih nego normalnih.
Početno znaje su mi bile mljiečnice i sirogrizi. A došlo na 15 gljiva.
Nemojte se igrati. I zaledila je nepoznatu gljivu.

Jedan kraj se karakterističan gljivama i nema sličnosti sa drugim. Ja sam bila i u bosanskim i primorski i gorskim šumama. Kad promjeniš klimu promjeniš i gljive, nisu svugdje iste.
U goskim šumama ima puno više sličnih mliječnicama. U bosanskim nikad nisam sumnjala.

Naletila sam na vrganja na kojeg ni Kordi uživo nije vidio. Mogla sam ga popapati jer je sličan nekim, ali nije jestiv.

Gljive nepoznate idu na seciranje, mirisanje, pregledavanje.
Možeš misliti da mi je siva pupavka najomiljenija i najukusnija. Ali je berem točno na jednom mjestu i ni metar dalje nisam sigurna. na drugom teritoriju ne bi smjela brati.
A recimo od neke vrste rujnice (laktarijus), koje bila jestiva, mi je bilo jako loše. Jedan beračica mi je rekla da više nikad ne jedem to jer mi je tjelo signaliziralo kao otrovnu za moje tijelo.

I nikad ne piti alkohol sa gljivama, kod nekih niti par dana poslije.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:19
Originalno poslano od člana Gajtana Gajtana napisao:

Smrčko, Kordija možeš pronaći na forumu gljivoteka.com
To ti je novi forum koji je nastao nakon raspada foruma GD Našice


Puno ti hvala. Zadnjih godina manje gljivarim zbog nekih dešavanja.
Ali ću ponovo kad budem imala više vremena početi.
Potražit ću ga.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:22
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/suncanica/88863.aspx -
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:36
Eminice dušo, ubuduće kad budeš slikala obavezno slikaj i odozdola da se vide listići i prsten ako ga ima.
Kod gljiva je svaki detalj bitan.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:39
nazalost,u Sarajevu nema gljivarsko drustvo, bar koliko ja znam. u otkupnim stanicama znaju reci samo za ono sto otkupljuju vrganj,lisicarka i smrcak. Tako da od toga nista. A vec dva mjeseca preko poznanika tragam za iskusnim gljivarom ali ni takvog ne mogu naci. Tako da mi je internet za sada jedini izvor informacija,sto nikako nije dovoljno. gledam cesto emisije o gljivama.
Sirogriz sam nasla par puta,svekrva kaze da su tu gljivu jeli kao djeca cesto ali se opet nisam usudila jesti. a 99% sam sigurna da je to sirogriz.cuvam i sliku pacu postaviti ovdje. Da prvo zavrsim sa suncanicama. Jedno pitanje jos, ako su mi sve ove suncanice:male i velike,ove stare i ove u dobrom stanju,i sumnjive bile u istoj vrecici(papirnoj) na putu do kuce, da li smijem konzumirati ove koje ste rekli da sigurno jesu suncanice? a ove stare i sumnjive sam bacila?
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:43
ah dr.aga Gajtana slikala sam samo dok postavim sve slike. I hvala vam puno puno...jako ste ljubazni svi
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:56
Originalno poslano od člana emina22 emina22 napisao:

ako su mi sve ove suncanice:male i velike,ove stare i ove u dobrom stanju,i sumnjive bile u istoj vrecici(papirnoj) na putu do kuce, da li smijem konzumirati ove koje ste rekli da sigurno jesu suncanice? a ove stare i sumnjive sam bacila?


Meni je šef mog gljivarskog društva na tak postavljeno pitanje prije par godina rekao da može.
Samo budi oprezna da se slučajno ne nalazi koji dio odlomljene one sumnjive gljive.

Baš ću provjeriti da li postoji GD u Sarajevu.
Znam da smo jednom bili pozvani u posjet nekon GD u Bosni, ali se ne sjećam odakle ... hm.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 14:59
hvala punoTongue
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 17:52
Emina trebaš si uzeti neku dobru knjigu u kojoj su opisi gljiva.

JA recimo imam od Romana Božca "Gljive- morfologija sistematika toksikologija". U njoj je oko 300 gljiva sa slikama i opisima.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2018 u 15:35
Pozdrav! Molio bi za potvrdu ovih gljiva, inace sam na jednom drugom forumu postavio pitanje i dobio ovaj odgovor:
Gandorema resinaceum Boud. Smolasta sjajnica raste na hrastovima ljekovita koristi se u medicini.Strani naziv je Red Reishi
Malo mi je nestvarno da sam nasao tako ljekovite gljive u sumi gdje gotovo nista od gljiva ne raste


Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 363738
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.