Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Gljive
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Identifikacija gljiva
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Identifikacija gljiva

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 35363738>
Korisnik
Poruka
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2016 u 18:36
Lijep pozdrav svima. Vidim da na ovoj temi vec dugo nema nikog, a meni je teebala pomoc u identifikaciji gljiva. Nadam se da ce mi neko ipak moci pomoci. Znanja o gljivama imam jako malo. Sa sigurnoscu poznajem samo vrganje, lisicarke i paprenjace. O ostalima tek ucim ali sam se bukvalno zaljubila u svijet gljiva..tako da ih intezivno procavam-sto u sumi sto preko slika i neta, ali obzirom da sam pocetnik ne usudim se ubrati nista osim gore dvije navedene. Od otrovnih znam raspoznati ludaru, muharu i zelenu pupavku. Postavicu par slika koje su uradjene prije par dana. Nadam se da ce se neko javiti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Srpanj 2016 u 21:59
A di su slike?
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 08:35
Stavi slobodno, rado ćemo uskočiti ... naravno ako budemo znali.

Što se tiče stavljanja slika vezano uz determinaciju gljiva, trebalo bi gljivu slikati odozdola da se vide listići i stručak ( vrlo je bitno da li ima prsten i sl. ), te prerezati gljivu na pola da se vidi presjek.
Tek na ovaj način možemo koliko toliko pokušati determinirati gljivu, mada je svaka determinacija putem slika rizična.

Zato sve naše determinacije uzmi sa rezervom. Mi ćemo ti reći što mislimo da je, a ti ćeš onda proguglati i učiti o toj gljivi.

A jesam ga nadrobila, ali sve u dobroj namjeri
Sad čekamo slike.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 13:18
Hvala puno na brzom odgovoru. Trebace mi malo vremena da proucim kako da postavim slike jer sam nova na forumu.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 14:05
Postavih sliku ali na pogresno mjesto. Nadamnse da cu ubrzo uspjeti
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 14:26
[URL=http://www.cvijet.info//slike_cvijeca/slike_od_clanova
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 14:39
http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/bfef47fe
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 19:30
Mala pomoć emini22Wink oko postavljanja fotkica


"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 19:32
O hvala puno Cekam da djeca zasou pa da malo prostudiram bolje kako da postavim foto.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 19:37
Nema na čemu Hug ... sve si dobro napravila, sada samo kopiraj sve iz polja "kod za forum" i zalijepi ovdje.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 21:12
http://www.cvijet.info/images/galleries/640-480/bfef47fe
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Srpanj 2016 u 21:14
Opet nije uspjelo...
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2016 u 06:16
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Srpanj 2016 u 06:47
Ova ti je Smrdača (Russula foetens) - otrovna gljiva.
Ljeti je zna biti u velikim količinama, posebno u mješanim šumama.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Srpanj 2016 u 21:04
hvala puno,znaci otrovnaDead.imam jos dosta slika ali nikako da ugrabim vremena da ih postavim.
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 12:17
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/suncanica__/88857.aspx -
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 12:22
Evo ga, supeeeeer, hvala Bogu uspjela sam postaviti sliku. Bas sam sretna. Imam jako puno slika gljuva, zadnja dva mjeseca sam cesto u sumi, prosto sam se zljubila u gljive. Usudila sam se brati pored vrganja, lisicarki i mlijecica i prosenjake, puhare i trubace. Neke sam brala ali samo za slikanje ali se nisam usudila konzumirati. Da li su ovo suncanice, nadam se da jesu. Po opisima sa neta i masu slika koje sam pregledala cini mi se da jesu. Ja sam ih zamrzla nekoliko a dvije velike mi stoje u frizideru ali opet se ne usudim jesti dok mi neko strucan ne potvrdi. Postavicu jos slika
Na vrh
emina22 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Srpanj 2016
Lokacija: sarajevo
Status: Offline
Bodovi: 19
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje emina22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 12:55
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/slike_od_clanova/suncanica__/88858.aspx -
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:24
Je, na slici je jedan prekrasan primjerak Sunčanice.

A da li znaš da se sa sunčanicom može napraviti izvrsna pizza?
Okreneš sunčanicu naopako ( tako da su joj lisitići prema gore ) i dalje gore stavljaš kečap, sir, šunku ... pa onda 10 - 15 min u pečnicu.

Dakle sunčanica ovdje glumi tijesto. Jako fino i zdravo.
Na vrh
Gajtana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 08 Srpanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 261
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Gajtana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2016 u 13:27
Kod Sunčanice vodi obavezno računa da je prsten pomičan, dakle da nije srastao sa stapkom.
Na tvojoj slici se izvrsno vidi da se radi o pomičnom prstenu.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 35363738>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.