Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Andrographis paniculata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Andrographis paniculata

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Omegagold View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Omegagold Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Andrographis paniculata
    Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 10:42

Andrographis paniculata je biljka porijeklom iz indijskog potkontinenta te se često koristi u Ayurvedi, za zdravstvenu zaštitu i dugovječnost. Koristi se svježe i sušeno lišće, svježi sok od cijele biljke. Tradicionalno se koristi kod bolesti jetre, crijeva, kolika kod djece, opće slabosti, poboljšanju imunosustava. Biljka ima mnogo perspektivnih ljekovitih svojstava, značajno antimikrobno djelovanje  i u istraživanjima se pokazala kao biljka koja može smanjiti ozbiljnost i učestalost prehlada i smanjiti prekomjerno propisivanje antibiotika. Ruska studija utvrdila je da andrographis ekstrakt lišća i eleuthero korijen, tj. Sibirski ginseng su učinkovitiji nego Echinacea ekstrakt u smanjenju ozbiljnosti i trajanju simptoma prehlade.
Andrographis paniculata u liječenju infekcija gornjih dišnih puteva: sustavni pregled sigurnost i učinkovitost.

Rezultati istraživanja pokazuju da Andrographis ima preventivno djelovanje protiv uobičajenih prehlada tijekom zimskog perioda.

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 11:51
Kakva je sa uzgojem??
da li je ima samo u prirodi ili se može da i uzgaja???
I glavno pitanje ima li je kod nas da raste???
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 13:26
Našla sam podatak da se može uzgajati kao kućno cvijeće, pa je za pretpostaviti da bi se moglao uzgajati i u plastenicima.
Ovo je informacija s neta.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
Omegagold View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Omegagold Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 13:50
Pojeklom je iz Indije. Nije zahtjevna glede podloge. Sije se do kraja Aprila a presđuje tjekom Ljeta 6 i 7 mjesec. Naraste od 50 do 110 cm. Ja sam naručio sjeme ovih dana treba stiči. Pokušaču sa uzgojem na Pelješcu, Zadru(IŽ) te u Petrinji.  
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 14:00
Originalno poslano od člana Omegagold Omegagold napisao:

Pojeklom je iz Indije. Nije zahtjevna glede podloge. Sije se do kraja Aprila a presđuje tjekom Ljeta 6 i 7 mjesec. Naraste od 50 do 110 cm. Ja sam naručio sjeme ovih dana treba stiči. Pokušaču sa uzgojem na Pelješcu, Zadru(IŽ) te u Petrinji.  

Ja sam našla podatak da raste na sjenovitim i vlažnim staništima, pa ne znam je li mediteranska klima baš pogodna za uzgoj.
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 14:18
ne znam ništa o biljci ali da se nadovežem na makkov post...
 
možda nije pogodna ali se može stvoriti uvjeti... redovito zalijevanje i sjena i evo ti idealni uvjeit...
 
ali treba probati, jer teorija i praksa nisu jedno te isto
Na vrh
makk View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Siječanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 1162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje makk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Travanj 2013 u 16:38
Dok ne proba neće ni znati
     (")
    (\|/)
   __L_
   \___/http://cvjetnaoaza.blogspot.com
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.