Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzdignute gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzdignute gredice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 15>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2015 u 21:06
Hvala pčelice7
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Jack Russ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Travanj 2015
Lokacija: Orašje
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jack Russ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 11:09
Pozdrav svima!

Evo napravio sam i ja povišene gredice, najviše iz razloga što sam dobio malu kćerkicu pa joj želim bar malo povrća za koje znam da nije tretirano otrovima. Uglavnom, pozicija vrta nije baš idealna ali nisam imao izbora, naime vrt mi je na sjevernoj strani i sunčano je od zore do negdje 11-12 sati i opet poslijepodne od 17 pa do 20. Ako može koji savjet što saditi sa tako malo sunca, negdje čitam da mnoge biljke ne trebaju previše sunca i da je to možda dovoljno a susjedi svi kažu da mi tu neće ništa uspijevati. Nabavio sam i peletirano stajsko gnojivo, organsko. Imam i komposter pa će za koji mjesec biti i komposta. Iskustva, savjeti, sve dobro došlo... Hvala unaprijed!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 12:25
Evo ti jedan moj stariji post.

Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Pokušat ću ti pomoći.

Niti jedno povrće neće davati rezultate u totalnoj sjeni.

Ali postoji jedan dio povrća koji može podnijeti djelomičnu sjenu. Povrće koje se uzgaja zbog korjena i ploda nije pogodno za djelomičnu sjenu, međutim povrće koje stvara i uzgajamo ga zbog lista može imati i beneficiju od djelomične sjene.

Sljedeće kulture će uspjevati, ako budu imale bar 6 sati sunca ili pjegave sunčeve zrake.


 - Salata zelenai, rukola, endivija.
 - Brokula, cvjetača, prokulica
 - Grašak, grah
 - Repa , cikla
 - Rotkvice
 - Blitva
 - Lisnato povrće, kao što su kelj, špinat, kelj
 - Koraba

I u hladovini se biljke manje zaljevaju.

Takođe hlad ti toleriraju bobičaste vrste kao ogrozd, ribizle, maline.

Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 12:27
Originalno poslano od člana Camellia Camellia napisao:

Smrcko to je kupljeno prije nekih 5 god u Baumaxu i original je bilo staklo.Dok su ga dovezli do mene,pola stakla je bilo u komadićima.Za staklo su mi vratili novce,a mi naručili dvoslojni lexan.On je bolji,nikad nemoj staklo jer ako padne jača tuča,pukne staklo.Pošto nam se učinilo da je nizak,(MM i ostatak obitelji su visoki)dodali smo 35 cm u donjem dijelu i na svakom uglu 40 cm duge šiljke koje smo zabili u zemlju.I ni pomaknuo se nije.Znala sam nekad i dimenzije,ali izmjerit ću i napisati,a slijede i slike.Samo gdje da stavim slike?Ovo je tema o povišenim gredicama.


Stavvi nam na onu temu i hvala na odgovoru. U vjetrovitom sam i teškom podneblju pa mi informacije pomažu.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Jack Russ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Travanj 2015
Lokacija: Orašje
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jack Russ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 12:58
Hvala! Ako ovo što ste napisali bude uspijevalo meni dosta :-)

Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Travanj 2015 u 20:58
Samo posadi za kćerkicu, neki rezultati moraju biti. Nema ništa ljepše do svog povrća.Thumbs Up
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 21:14
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 21:15
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 21:19
Moje gredice su gotove.Još napraviti navodnjavanje i urediti staze.Navodnjavanje smo imali prošle godine,ali sad to treba pripasati na novo stanje.Na staze ide geotekstil i po njemu šljunak.Nadam se da ću time skratiti vrijeme okopavanja bar na pola.I naravno,sve je puno urednije.
Na vrh
catalpa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 16 Srpanj 2014
Lokacija: zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje catalpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 21:51
Jako lijepo će izgledati a okopavanja će sigurno biti puno manje,jesu li to dvije daske i koje su visine.Hug
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 22:21
Catalpa jesu dvije 2x 20 cm visine,povezane na kutevima i po sredine jer su dugačke pa da ne bi došlo do havarije,ipak je zemlja teška,pogotovo kad je natopljena vodom.
Na vrh
catalpa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 16 Srpanj 2014
Lokacija: zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje catalpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 22:56
Camellia hvala na brzom odgovoru, postavljam si pitanje kako će se unutar gredice zemlja rahliti nakon određenog vremena i kad je kišna godina. jer se tlo sliježe i zbija.
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 23:07
Probali smo pofrezati jednu sa jako malom kopačicom kojom smo inače oko redova rahlili zemlju i sasvim lijepo ide.Prošlogodišnje kiše su jako loše djelovale na zemlju i bila je strašno tvrda.Uzmi u obzir da se sad neće gaziti nogama po njoj.Kad se slegne dodavat ćemo kompost i zemlju.Vidjet ću,nitko mi ništa nije rekao o tome.
Na vrh
catalpa View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 16 Srpanj 2014
Lokacija: zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1763
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje catalpa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Travanj 2015 u 23:15
Razmišljam da bi sa dodavanjem stajskog gnojiva u jesen i komposta na proljeće te malčiranja zemlja ostala rahla i sa zimskim pokrivačem od kartona ili nečeg sličnog.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2015 u 05:19
Camellia, probaj malčirati sijenom ili travom, zemlja ostaje rahla da je to prava divota, a glistice naprave svoje. Provjereno iz iskustva. Također, debeli sloj sijena bi trebao ostati na gredici i preko zime. Smile Isprobano na mom povrtnjaku, gdje se usput i hoda, iako samo onoliko koliko je nužno.

Jack Russ, moja svekrva je imala povrtnjak godinama upravo na takvom položaju i s tolikom količinom sunca kao kod tebe. Nemaš brige, raste i daje plodove baš sve. Bilo je tu svega, od salate, mrkve, pastrnjaka, kelja, zelja, paprike, rajčice, graha, graška, blitve, špinata... Thumbs Up 
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2015 u 09:55
Camellia, drago mi je kaj se širi krug zaljubljenika u ovakav način vrtlarenja i prava je sreća za mene ako sam mali kotačić u svemu tome.... Smile
Za rahlenje zemlje  ne brini, jer sastav zemlje če se sa vremenom usljed gnojenja, malćiranja toliko poboljšati da če ti za pripremu gredica trebati grabljice i široke vile.  Imati češ još jedan "problem" kroz dvije tri godine a to je višak zemlje u gredici usljed gnojenja, malčiranja , dodavanja komposta.... Ja sam to riješio ove godine tako da sam taj višak zemlje vratio u komposter.
Na vrh
Jack Russ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Travanj 2015
Lokacija: Orašje
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jack Russ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Svibanj 2015 u 14:06
Evo i par fotki mojih skromnih gredica, hvala puno na informacijama na ovom forumu.








Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Svibanj 2015 u 21:46
Skromnih?Pa ovo je savršeno.Prekrasne gredice i sigurno će se mnogi prolaznici okretati za njima.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2015 u 11:58
Gredice su vam super. Kakvi su  vam rezultati?

Ja uvodim navodnjavanje kap na kap. Mislim da je to nešto što je izašlo iz raja. Uštekaš i direkt u zemlju cjedi voda.
Iduću godinu ću to detaljnjije razraditi i prikljućiti na bure od 350 litara, da voda bude ustajala i topla.

Otvorit ću temu o tome, mislim da ljude treba potaknuti na to. Ovo drugo zaljevanje je mučenje.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Srpanj 2015 u 12:13
I trebam jedan savjet.

Pošto imam silne probleme sa korovom, kako bi unutar sanduka mogla riješiti taj problem?

U sanduku se mogu lijepo napraviti redovi povrća, ali što između staviti da kroz to ne niče korov. Karton mi je ružan, trave nemam dovoljno. I bojim se da mi vjetar pokrov ne razbuca.
DAske mi isto nisu lijepe i stvaraju pljesan.
Imaju li kakve čvršće folije i gdje ih uzeti, i da mogu trajati i više od godinu?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.