Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzdignute gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzdignute gredice

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 15>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
keopsi View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje keopsi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2013 u 23:29
smile100kolega vrijedan si , sve izgleda dobro, trud se izgleda isplatio
sad samo uživati u plodovima rada..   smile141

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Rujan 2013 u 20:49
Nisam stavljao mrežu na dno gredica nego samo geotekstil. Krtica i voluharica za sada nema , hvala Bogu.
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Siječanj 2014 u 22:54
Pozdrav sfinga! Gredice i vrt je prekrasan. Nisam ranije vidjela ovo. Bas sam nedavno citala o takvim gredicama i odlucila sam ih napraviti na proljece. Nece biti velike, metar sa metar, jer nemam previse prostora u vrtu. Ako nije problem, zanimalo bi me gdje se mogu kupiti kestenove grede. Nisam namjeravala nicim zasticivati drvo jer je ipak uzgoj hrane u pitanju. Jeste vi icim zastitili drvo?
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2014 u 12:01
Gredice nisam premazivao sa nikakvim premazom jer mislim da i najekološkiji premaz ima nekakve spojeve koji dugoročno u uvjetima kod konstantnog doticaja sa zemljom najvjerojatnije otpušta spojeve koji baš i nisi zdravi da dođu u voće i povrće.
Uskoro dolaze fotke vrta koji je trenutno prekriven snjegom i "spava" :)
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2014 u 19:49
Veselimo se slikama:).
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 21:44
Evo malo zimske idile
novih 6 gredica koje jedva čekaju proljeće
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0724_zps6a7053f3.jpg.html - </a>
<a
gredice na zasluženom odmoru http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0715_zps241e8366.jpg.html - </a>
Paulownia (posadio sam je u rujnu)http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0740_zpscc1b3148.jpg.html - </a>
Gita ( prati me cjelo vrijeme izrade vrta pa i sada po snjegu)http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0750_zps500ea03f.jpg.html - </a>
Neda Gita mira gredicama :)http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0767_zps2368f055.jpg.html - </a>

Jezerce pod snjegom
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0775_zps1c9a152f.jpg.html - </a>
Raj za ptice u ovim hladnim danima
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/IMG_0785_zps6088e8d8.jpg.html - </a>

S poštovanjem.
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 22:19
Super uredno izgleda i ovako po zimi. Jedva cekam proljece da uredim svoje gredice.
Maca je fina bucka :)...vidi se da joj je dobro kod vas.
Jel to, kao, lovi nekog misa? :)
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2014 u 22:23
Ma nee, samo se igra, a postala je prava maza.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2014 u 23:23
Pozdrav svim članovima foruma kao i gostima. Još malo i dolaze nove fotke uzdignutih gredica koje će ove godine u svibnju "proslaviti" svoju prvu godišnjicu. U stanju su kao na samom početku i nema na njima  nikakvih promjena u negativnom smislu. Uz početnih 10 gredica ove godine će prvo sijanje dočekati i 6 novih gredica. 
Na vrh
Anemon View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anemon Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2014 u 14:32
Super izgleda, sve - od samih gredica pa do povrća i voćasmile55. I meni je suprug napravio okvir za uzdignute gredice (prostor oko kuće mi je mali, a još smo i u gradnji kuće). Neće izgledati ovak lijepo kao vaše, ali se nadam da ćemo imati barem približan uspjeh u gajenju bilja u njima.Thumbs Up
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2014 u 21:07
Hvala na pohvalama, godi čuti takve stvari Smile. Rješite samo zaljevanje i uspjeh je zagarantiran, a ako nabavite i domaće sjeme  ......  biti ćete prezadovoljnji
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Travanj 2014 u 22:15
Nisam sve detaljno pročitala od početka, ali veliko bravo.Clap

Napravili ste nešto najbolje i najpametnije.  Sprječavanje korova vam je uštedilo puno muke i posla. Geotekstil je dobra stvar, a i dugo traje (ako sam dobro shvatila na dnu sanduka je geotekstil).
A navodnjavanje ima puno prednosti, manje posla i ne špricaju se listovi.

Mi smo radili sanduke mislim od bukve i to nije dobar materijal. Nisam sigurna da kod nas ima kestena. Mislili smo pokušati sa onim betonskim rubnjacima iz bauhausa, visine 25 cm

Sjećate li se koliko vam je kubika pjeska trebalo za staze ili je to šljunak?
Zadržava li se voda u sanducima zbog geotekstila?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2014 u 21:25
Poštovana,

Za staze sam potrošio cc 5m3 pijeska (tucanik) kojeg sam platio 400 kuna sa dovozom. Geotekstil sam stavio  ispod gredica i ispod staza. Karakteristika geotekstila je da propušta vodu a da u velikoj mjeri sprečava rast korova.
I ja sam bio u dilemi da li da odradim sa rubnjacima ili drvom ali je ipak pala odluka za prirodni materijal mada su rubnjaci rješenje daleko dugoročnije nego kesten.
Navodnjavanje bi preporučio svakome pogotovo kap na kap gdje se troši malo vode a efekat je pa mogu gotovo reći fantastičan. U biti tu je tajna da se uloženi trud u vrtu isplati u svakom pogledu.
Hvala Vam na lijepim rijećima 
Na vrh
petit View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2013
Lokacija: s
Status: Offline
Bodovi: 349
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje petit Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2014 u 21:38
Ja sam napravila uzdignutu gredicu tako da sam iskoristila složene cigle kao ogradu sa duže strane. Zasadila sam blitvu i pokušala gredicu iskoristiti za uzgoj flanaca. Čak je i niklo, no onda je došla najezda puževa i sada je sve ogoljelo.  Imatee savjet što i kada se može saditi/sijati u te gredice 
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2014 u 22:37
Što se tiće puževa jedan od najboljih prirodnih stvari koje puževi zaobilaze u širokom luku  je piljevina koja se posipa oko gredice a ujedno je besplatna jer sam uvjeren da Vam nijedna pilana neće naplatiti malo piljevine.  U gredice se sije/sadi gotovo sve a  ja ove radnje radim prateći Mjesećev sjetveni kalendar pošto ne upotrebljavam nikakva umjetna gnojiva kao ni razno razne kemikalije za zaštitu bilja nego uzgajam sve na prirodan naćin . Nemojte odustati nakon jednog neuspjeha jer i svi štetnici u vrtu imaju svoju ulogu i nemožemo uvjek imati idealnu situaciju . Budite uvjereni da nema vrtlara koji nije imao nekakvo razočarenje jer nije išlo sve kako si je zamislio.
Pozdrav
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2014 u 23:49
Možda bi zaštitne mreže onemogućile najezdu puževa. Nemam s njima problem, moja boljka su voluharice.
I ovo sa piljevinom je dobro i jeftino pokušati. Samo ograničiti piljevinu na rubove, pijevina za raspadanje koristi dušk iz zemlje. To može osiromašiti zemlju.

Može se saditi začinsko bilje, blitva, špinat, crveni luk, češnjak...Mrkve su odlične ako je zemlja prosijana bez prepreka (kamenje).
U mom zaboravljenom i nezaljevanom sanduku mrkva je narasla preko 20 cm.  Taj sanduk je bio visine najmanje 40 cm, na dnu su bile grančice, pa lišće iz šume, i onda vrtna zemlje i na nju humusna iz vrećica. Taj sanduk smo uklonili.

Iz jednog ranijeg posta usporedba sadnje u normalnom tlu i uzdignutoj gredici.

Inače u uzdignutim gredicama se zemlja brže zagrijava danju, noću bi u hladnijim krajevima trebalo je zaštititi od podhlađivanja onim tekstilom za takve stvari. To ubrzava klijanje.

I još jedna prednost je da se u tim uzdignutim gredicama mogu dobiti daleko bolji prinosi zbog kontrole tla. Normalno tlo i tlo koje se pripremi u uzdignutoj gredici.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Travanj 2014 u 23:54
Voluharice i meine maltretiraju zato procitam svaki vas post i
i zahvalna sam za svaki savjet !
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2014 u 00:30
Moja zadnja dva sanduka. Danas sam ih pripremala za sjetvu i čistila.

Ovo su like u proljeće 2011.god.



A ovo je moj prvi sanduk, visoki. Na kraju sam digla ruke od njega, mahune nisu dobro napredovale, pregusto. Nešto nije pasalo crvenom luku.
 Kad u jesen ga rastavljamo i imamo što vidjeti, prekrasne mrkve.



I slagala sam, bilo ih je i 30 cm dugačkih.


Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2014 u 00:44
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

Voluharice i meine maltretiraju zato procitam svaki vas post i
i zahvalna sam za svaki savjet !


Žao mi je ako si protiv agresije, ali jedino deratizacija pomaže. To su vrazi nad vrazima. Kako je zima bila blaga pola su mi vrta uništile. Jedva koja jagoda ostala.

Kažu bjeli luk saditi uz biljke, narcisi, ribizle...

I sve ubaciti u pocinčene ili plastične mreže.
Primjetila sam da ih geotekstil zaustavlja.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Travanj 2014 u 08:37
Moraju i voluharice od nećega živjeti Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.