Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Uzdignute gredice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Uzdignute gredice

 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 2 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (3) Hvala(3)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Uzdignute gredice
    Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 11:21

Prije svega da se predstavim jer sam novo registrirani član na ovom forumu ali pratim ga već duže vrijeme i bio mi je od velike pomoći u realizaciji izgranje uzdignutih gredica u mome povrtnjaku. Živim u  Samoboru i imam 50 godina. Povrtnjak imamo od kada znam za sebe ali glavninu posla u njemu je odrađivala moja pokojna mama i iz kojeg smo uvjek imali svježe domaće povrće. Njena ljubav prema prirodi i vrtu prenjela se i na mene a i sječanje na nju i saznanje koliko je taj vrt voljela  nije mi dozvolilo da ga zapustim. U nedostatku slobodnog vremena zbog prirode moga posla a na temelju saznanja sa ovog i drugih foruma odluka je pala na uzdignute gredice. Pošto sam dolazio do vrlo šturih saznanja kako formirati i izraditi uzdignute gredice želja mi je moje iskustvo podjeliti sa Vama i budučim zaljubljenicima u vrt koji se odluće za ovakvo formiranje gredica te da im olakšam odluku bila ona za ili protiv ovakvog načina uzgajanja povrća.

Još jednom hvala svim znanim i neznanim ljudima koji su mi pomogli u realizaciji mog malog raja na zemlji.

Pošto fotografija govori više nego tisuću riječi a i ja nisam baš neki riječit čovjek prijeđimo sa riječi na fotke.....

http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/1_zps428403be.jpg. -

http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/2_zpsdf399d95.jpg. -

http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/3_zpse175b227.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/4_zps8e078af5.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/5_zps52fdaee7.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/6_zps881af13c.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/7_zpsd51271ac.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/8_zps362c0edf.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/9_zpsa81650d6.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/10_zps1e24b20b.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/13_zps04034877.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/14_zpseb11f57e.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/12_zpsa1a1bbe3.jpg. -
 
http://s1272.photobucket.com/user/sfinga44/media/11_zpsf1e6c8aa.jpg. -
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 11:35
Dobrodošao Sfinga, lijep ti je izgled gredica, navodnjavanje riješeno, sigurna sam da će ove slike i tvoji komentari biti od pomoći zainteresiranima. Ja imam klasični povrtnjak, ali moram priznati da ove gredice djeluju urednije.
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 11:56

Hvala na dobrodošlici.

Najveći razlog koji je prevagnuo da se odlučim za ovakve gredice je bio u tome što se ima malo slobodnog vremena za provoditi u vrtu. Mišljenja sam da urednost vrta ovisi u najvećoj mjeri koliko se vremena provodi u vrtu
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 12:09
Da malo opišem fotke:
1.Pocetak radova < id="fullText" ="" value="Pocetak radova" -="title">     
okviri za gredice su dimenzija 140cm x 300cm, visina 25 cm a debljina dasaka 5 cm, drvo je kesten , potpuno prirodno drvo bez premaza 
 
2.       gredice na svom mjestu < id="fullText" ="" value="gredice na svom mjestu" -="title">     
ispod gredica sam stavio geotekstil da se rijesim eventualnog tvrdokornog korova, a samu gredicu sam postavljao u ravninu svaku za sebe jer teren lagano "visi"     
    
3.   
gredice sam punio na sljedeci nacin: na geotekstil sam stavio cc 5 cm vrtne zemlje koju sam prije usitnio sa kopacicom, na to sam stavio 3 tacke stajskog gnoja koje sam pomje&scaron;ao sa vrtnom zemljom te na vrh stavio 150 l humusa         
 
4. Razmak izmedju gredica < id="fullText" ="" value="Razmak izmedju gredica" -="title">     
izmedju gredica sam stavio razmak 75 cm da se moze bez problema doci do svake gredice kako sa
tackama tako i solo 
 
5.   Pogled < id="fullText" ="" value="Pogled" -="title">     
pogled na svih 10 gredica     
 
6.     Prva gredica < id="fullText" ="" value="Prva gredica" -="title">     
u prvu gredicu koja je bila spremna za sadnju presadio sam jagode koje su bile na sasvim drugom kraju vrta, prezimile zimu  
 
7.   Punjenje gredica 2 < id="fullText" ="" value="Punjenje gredica 2" -="title">     
nastavak punjenja gredica sa zemljom iz drugog kuta vrta...... 
 
8.  Navodnjavanje < id="fullText" ="" value="Navodnjavanje" -="title">     
kada su gredice bile napunjene sa zemljom i dobar dio zasadjen jer se je ove godine kasnilo sa svime zbog losega vremena odluka je pala da se zaljevanje rijesi sistemom kap po kap     
 
9.   Drugi dio vrta < id="fullText" ="" value="Drugi dio vrta" -="title">     
dio vrta koji je ostao od pokojne mame, koji je prezimio i koji nisam zelio dirati dok sve ne uberemo a iskoristio sam i dio da posadim krastavce. Inace ovdje sam predvidio postaviti 5 uzdignutih gredica za koje imam materijal i sa vremenom preko njih postaviti plastenik 
 
10.     Gredica < id="fullText" ="" value="Gredica" -="title">     
gredica koja je formirana otprilike kako je i zamisljena sa rjesenim zaljevanjem i sa posadjenom salatom   
 
11. Pogled na vrt 
Pogled na svih 10 gredica, staze izmedju gredica sam nasuo sa pijeskom ispod koga sam stavio geotekstil i sve dobro uvaljao sa rucnim valjkom. Jos mi je ostalo odraditi postavljanje vrtnih betonskih rubnjaka da odvojim travnati dio od staza.  
 
12.           Gredica 4 < id="fullText" ="" value="Gredica 4" -="title">     
gredica sa blitvom, spinatom  
 
13.Gredica 3 < id="fullText" ="" value="Gredica 3" -="title">     
na gredci se nalazi grasak, malo probe maciranja sa slamom
 
14.  Gredica 2 < id="fullText" ="" value="Gredica 2" -="title">     
gredica na kojoj je zasadjen luk, malcirana sa pokosenom travom te sve jos u fazi isprobavanja  
 
Ako nekoga nešto dodatno zanima drage volje ću mu prenjeti moja iskustva i zašažanja.    
 
    
  
      
     
    
         
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 15:23
ljipo, kvalitetno i nadasve profesionalno napravljeno i odrađeno.
 
svaka čast na ovome, puno truda i volje je trebalo za ovako nešto.
Slobodno nam prenesi svoja iskustva, rado čemo ih čitati!!
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Lipanj 2013 u 17:54
Hvala na komplimentu.
Dakako da ću pokušati prenjeti sva svoja iskustva. Uz trud trebalo je nešto i novaca pa ću u narednom periodu i taj segmenat opisati .
Na vrh
Smail View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2010
Lokacija: Dugo Selo
Status: Offline
Bodovi: 2345
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Smail Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 07:53
Sfinga, dobro nam došao na forum, biti će uživanje pratiti tvoj rad u vrtu.Smile
Zadržite samo vesele prijatelje.
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 08:23
sfinga dobro nam došao i drago mi je što si takvo iskustvo podijelio sa nama.I mene zanimaju povišene gredice baš zbog urednosti.Prekrasno si to napravio i jako mi se sviđa.Obzirom da drvo nije ničim premazano,da li znaš koliko će ti dugo trajati daske,jer to je jedino zbog čega sam bila u dilemi.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 09:38
Pa ljudi koji se bave drvom kažu 10-15 godina a ja iz iskustava sa našom ogradom koju su roditelj odradili oko kuće , bila je urađena sa drvenim stupovima od kestena i trajala je preko 20 godina.
Ja ću riskirati i neću ih premazati sa ničim jer mislim da nema premaza a koji nije štetan.
A cijena drva, okova, vijaka po gredici je cc 170,00 kuna i mislim da ih mjenjam za 10-ak godina da se isplati a za uzvrat dobijem zdravo povrće.
Imam pitanje za Vas. Sa čime prskate i prihranjujete Vaše povrće? Ja za sada koristim koprivu .
Da li imate kakav savjet za mene? Hvala
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 12:48
dobrodošlicu ti i ja želim , vjerujem da će ti rad u ovako povišenim gredicama biti uveliko olakšan, i meni bi koristile obzirom na išijas, ja isto koristim koprivu, gavez , kore od banana, soc od kave, ljuske od jaja, gnoj od kokoša, ali stavimo i nešto umjetnog , ureu u zemlju , kan i tri petnaestice po površini prije ogrtanja
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2013 u 14:22
Razlog i to jedan koji je presudio u odluci na izradi povišenih gredica bio je isključivo da se olakša rad i smanji obujam posla kojeg treba uložiti da se ima vrt, bio on "uredniji" ili "neuredniji".
Jer vrt po mome promišljanju mora biti relaksacija i uživancija kako kada se radi u njemu tako i kada se uživa u plodovima za stolom.
Tek sada vidim zašto je majka od 10 puta kada sam dolazio doma bila 9 puta na vrtu.
Probati ću na vrtu upotrebljavati samo prirodna gnojiva i zaštitna sredstva, jer mi nije važno količina povrća koliko to što je na stolu da je zdravo.
Na vrh
wi66pro View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wi66pro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2013 u 16:31
Gdje ste nabavili daske za gredice i zašto ste izabrali baš od kestena? I ja mislim napraviti u vrtu pet povišenih gredica, ali visine 50-60 cm i ne znam gdje nabaviti daske. domenzije bi bile 4 komada 230×120 i 1 170×120, na žalost nemam više mjesta u vrtu.
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Lipanj 2013 u 23:25
Pozdrav Wi66pro.
Kesten sam odabrao iz razloga što je najbolji izbor zbog dugovječnosti u uvjetima kada je dio daske  u zemlji , dio na suncu a nema nikakve zaštite. Drugi razlog je taj što se lako dolazi do materijala i relativno je jeftin. Ja sam platio dasku dimenzije  300x25x5cm 40 kuna. Ako želite mogu Vas povezati sa vlasnikom pilane pa se sve možete dogovoriti sa njime. Za bilo kakvo dodatno pitanje stojim Vam na raspolaganju
Na vrh
wi66pro View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wi66pro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Lipanj 2013 u 12:22
hvala, bio bih stvarno zahvalan. ja sam mislio hrastove daske ali su poprilicno skupe. da li su daske obradjene, pohoblane? na vasim slikama stvarno lijepo izgledaju
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2013 u 22:08
Pošaljite mi kontakt na mail mailto:zhrzic@gmail.com - zhrzic@gmail.com pa ću Vam napisati kontakt i ime od čovjeka. Daske tj. bolje reći fosne su samo ispiljene na dimenziju i nisu dodatno obrađivane niti hoblane. Mislim da je to nepotrebno. Hrastove daske su Vam  5-6 puta skuplje a gotovo ništa bolje od kestena za izradu ovakovih gredica.
 
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2013 u 22:20
prekrssno izgleda smile55, jako mi se sviđa
nadam se da ću jednom doživiti da napravim nešto slično
Na vrh
wi66pro View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wi66pro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2013 u 22:46
imam jos 2 pitanja

1. kako ste rijesili navodnjavanje? gdje ste nabavili sav materijal?
2. da li zaljevate s vodom iz vodovoda ili ste navodnjavanje spojili s spremnikom kisnice?

hvala na pomoci oko dasaka :)
Na vrh
sfinga View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 01 Lipanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 157
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sfinga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Lipanj 2013 u 23:30
Materijal sam nabavio svugdje pomalo, a najveći dio u Kutini u Tvim Tonković ( jer su oni mi bili daleko najpovoljnjiji a dečko sa kojim sam komunicirao imao je "konjske" živce samnom i sve mi detaljno objasnio.sistem ima mogučnost navodnjavanja iz bunara ili spremnikom sa kišnicom (ali ga nisam još montirao) nego zaljevam iz bunara preko hidrofora. Inaće sam kupio također automatiku za zaljevanja u Lidlu i to za nekih 180 kuna. Zaljevam dva puta na dan po 35 minuta (ujuto i navečer) i za sada je to više nego dovoljno.Narednih dana ću pofotkati sistem pa ću slike staviti na forum.
Natalija, hvala na komentaru.
Na vrh
limun View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 07 Svibanj 2010
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 97
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje limun Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2013 u 06:06
Super izgleda Clap   Meni je najveći problem naći zemlju za visoke gredice. 
Na vrh
wi66pro View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Lipanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje wi66pro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Lipanj 2013 u 08:04
I meni je to problem, u biti samo jedan od vise problema budući da još ništa nisam napravio osim ideje i skica.

Ovdje http://www.zrinjevac.hr/default.aspx?id=637 mi je interesantna njihova mješavina (zemlja+kompost) za 170 kuna po 1 m3. Problem je što je rinfuza tako da prijevoz i tačkanje zemlje do gredica moram sam organizirati. Ima li tko informaciju da li je ova mješavina dobra za vrtne gredice?
Po oglasima ima dosta njih koji voze crnicu, zemlju za vrt kako već piše po oglasima, ali ne znam kakva je ta. Budući da mislim imati uzdignute gredice između 50 - 60 cm nemam dovoljno svoje zemlje. Nedavno sam nabavio kalifornijske gliste, ali svega 1/4 legla tako da ću još dosta morati pričekati da sve dobro prihranim humusom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,245 sekundi.