Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Asimina triloba
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Asimina triloba

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
vlad66 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Lipanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vlad66 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Rujan 2011 u 09:27
Pozdrav,dali mi može netko pomoc,kupio sam mladu stabiljku Asimine Trilobe(Paw Paw) na floartu na bundeku i posadio je,od tada nije napredovala ni za 5 cm,i nesto joj je pojelo listove i ti rubovi listova su se posušili,sada sam je ponovo vratio u teglu,pa me zanima dali sam dobro napravio i dali postoji nacin da ubrzam rast,jel ne napreduje nikako,
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2011 u 22:22
Bok.
Vidim, da je kodvas Asimina triloba još malce friška roba. Pa da nebude toliko frke ču probat malo objasnit neke pojedinosti oko asimine. Kao prvo ja imam nekoliko stabala koja več daju plodove. Pošto mi je mnogo toga oko asimine poznato iz iskusva i na našem SLO forumu sam među nekolicinu poznatijih i moji prevodi iz njemačkog u SLO. Asimina ima mnogo različitih sorti ali su samo 2vije Selfwertil-samoplodne i te su KALEMITE, radi se o sorti SANFLOWER i 1216 PRIMA. Ako je asimina kalemita unda se to vidi na stablu 7-12cm od korjena u znaku slova V to jest na kori stabla. Sejanci stabiljke iz sjemena tog mesta nemaju a če svejedno dati plodove nakon 5-7 godina. A možete da vam neko za vreme cvetanja pošalje cvjetni prah-pelot i to što rade pčele uradite sami sa pinelom. U našoj SLO ima mnog prodavača asimina najskupljiji je RAST b. Primu i Sanflower se dade dobit več za 25 EUR.
Mango, Tay too, Dawis, Owerlasse i druge malo teže a tu je Austrija i probleema nema. Dabome one prve dvije su u svemu dovoljne i čak i ukusnije. Sutra ču pofotkat moju sada kad je zrela i kako izgleda presjek ploda. Ukus je nešto između banane manga i ananasa, kad je otvorimo zarežemo samo kožu koja je tanka a da nebi oštetili semenki ne sječemo duboko. Sjemena nisu za konzumiranje i su čak malo toksična. Više  ču napisat drugom prilikom, ko hoče može pogledat moje sadržaje i slike na našem forumu www.rastline.mojforum.si     m.n.n. ivipiči 
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Rujan 2011 u 20:50
Tako danas ču još malo nešto o Asimini. Kao što sam več napomenuo samoplodne su samo sorta Sanflower i 1216 Prim. Nešto sam pročitao, da neko kalemi asiminu na Ringlo, također pazite da je ne posjete crveni puževi ili đeneriku a ja uto prosto ne vjerujem jer se asimina težko kalemi čak sa sejancima različitih asimina. U čemu je stvar asimina kad izraste iz koščice najprije stvori u zemlji korjen koji izgleda kao debliji kišni crv, tek kasnije počinje rast na gore ikad sjemenska omotnica odpade se razviju listovi. Kako se sije sjeme asimine, suve semenke se trebaju STRATIFICIRAT znač treba jima simulirana zima. U plastičnu čašu stavite2-3 cm finog pjeska potom stavite sjemenku i preko toga još jedamput mivku-pjesak malo navlažite i pokrijete sa celofanom i gumicom, sve skupa stavite u frižider gdi je voče nesme  smrznut. Nakon 90 dana ivadite koske i posadite u zemlju za sejance plastični lončič mora biti dubuk najmamnje 18 cm zbog radikule-korjena kojeg najprije stvori. Asimina ima dubinski korijen.
Kod uzgoja pazite da biljka nije na suncu a voli suparicu, kad sadnicu posadite najbolje negdje gdi jesunce tek posle podne, pazite da sunce ne opali listove, također pazite da je ne posete crveni puževi. Asimina voli malo kiselkasta zemlju uvjek malo vlažno ne mokro a prve tri godine i sjeno i mnogo zaljevanja i kad počinje rodnost nesme presušit.

Tako je to izgledalo danas a bit če još imam oko 65 plodova koji sada  svakog dana zriju a fantastičan ukus i aroma.


Još jedna na vagi.


I u društvu sa domačim smovama čini malu Mariborsko egzotiku.


Toliko za danas ako ima ko pitanja koliko znadem ču rade volje odgovorit.


Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 13:57
Nudi li netko sjeme?
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 19:59
Asimini trilobi nije potrebno kalemljenje, samo dvije sadnice i one ce se oprasiti.Nakon sijanja radja u 4 godini.Prve dvije godine sporo raste a kasnije nema problema.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 20:52
Je Fatka u pravo si a kako znaš da imaš muško i žensku Asiminu iz sjemenki,može se desit, da su obje muške ili obrnuto. Ako se kalemi unda sa stabla koje je več dalo plod i tu je garancija plodnosti u trečoj godini.
Još iz osobnog izkustva prošle subote imali smo tref našeg SLO foruma i bilo je i degustacije različitih sorti asimina. A plodovi nekalemitih asimina daleko nisu tako aromatični kao Sanflower i 1216 Prima. Pošto je Asimina nova vočka i mi se učimo diskutujemo kodnas i u De. At. i Ch mogu reči, da sam več puno svatio al sam još uvjek zelen. Čao Fatka drago mi je voditi diskusiju za boljitak svima.Ivan.
Na vrh
Drug Mile View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 22 Studeni 2010
Status: Offline
Bodovi: 58
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Drug Mile Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 22:11
Čitam i da asimina pravi korjenove izdanke, da se klonovi biljke mogu naći pedalj-dva od stabla. Možeš li Ivane to potvrditi, ili je to rijetko? S jedne strane me brine ako posadim nekoliko stabalca, da mi neće krenuti nicati na sve strane kao bagrem, a s druge strane, možda je to najzgodniji način za rasaditi iste biljke, a ne platiti baš svaku sadnicu. Pogotovo ako se teško kalemi.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2011 u 22:48
Drug Mile
Ko got je to napisao sa izdankama nema pojma o Asimini. Asimina pravi duboke korjene i njezin glavni korijen jest RADIKULA znači komad korijena koji kod starije asimine izgleda kao podužji kulen. Zato su izrastci kao kod šljiive po mom izkustvu nemoguči, nije problem kalemljenje treba znat kada i promatrat vremenska doba u prolječe a cepovi se uzimaju u prvom mjesecu kod ljepog dana da nije izpod +1celzija i potom u vlažnu krpu i do aprila ili početak maja u frižider kod 3-5 celzija.  Evo danas ubrao. Ivan.


Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2011 u 07:44
lijep urod Thumbs%20Up
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2011 u 21:08

Posle krače  neaktivnosti evo opet vremena za forum. Mnogo sam novog nabavio i posadio a pošto sam več kot Asimine ču i priljepit par sličica.

Stabalce jedne od 6 svaka druge sorte.



Tako izgleda dobro razvijen korjen kod Asimina kojem kažemo RADIKULA



Asimine i Kaki su odjeveni za zimu Asmine zaštitim do treče godine a Kakije i do 7 godine starosti  posle toga prenesu i minuse kodnas. U pozadini pripremljena konstrukcija za mrežu protiv tuče-grada. Čao Ivan.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2011 u 21:11
Vidim, djedna slika nije prošla. Pa na novo

url=http://w[ww.Slikomat.com/slika/5069864.htm][/url]
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2011 u 21:17
Originalno poslano od člana ivane ivane napisao:

Vidim, da jedna slika nije prošla. Pa na novo
Izpod konstrukcije rastu 5 sorti mini Kiwi ARGUTA a o tome na pravome mjestu.
url=http://w[ww.Slikomat.com/slika/5069864.htm][/url]
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Studeni 2011 u 21:24
E moj Ivane lako je tebi kada mozes naci vise vrsta a mi preko granice se moramo zadovoljiti i sa sjemenkama.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Prosinac 2011 u 15:46
Čao- ćao Ivan

Eo informacije o biljci.
Tu vidim da trebaju 2-3 biljke zbog oplođivanja.

http://palmapedia.com/index.php/topic,1998.0.html

Ne znam zažto neće direktan link, uvjek je moglo.

Bi li bilo pametno da se biljka par godina uzgaja u posudi, te kad ojača nakon 3 godine prebaci u vrt?





Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Siječanj 2012 u 19:44
Bok Smrcko.
Nebih ti priporučio da Asiminu držiš u posudi jer ako si pogledala slike koje sam stavio na gornjim postovima ne odobravaju takvog postupka. Kao vidiš na slici gdi je pokazan korjen Asimine, da je treba biljku što prije posadit na odgovarajuče mesto, da bi se korjeni što prije prilagodili i sa time biljka počela sa rašču i od tog dana dalje ide još tri godine do plodova. Znači svako odugovlačenje ide biljci i tebi na štetu. A pogotovo Asimina ne podnosi presađivanja. Posadi ju odmah kad malo otopli i do  Aprila ju malo zamotaj sa koprenom i ne boj se mraz joj neče ništa. L.P.Ivan
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Siječanj 2012 u 17:42
Hvala Ivane na odgovoru :laie:
Čim vremenske prilike budu dobre ubaci ću biljku u vrt, zaštiti od vjetra i pokriti zaštitom.

Baš se radujem da sam našla tu biljčicuSmile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 21:25
Čao  smrčko.
Došlo vrieme da se opet malo pozabavimo sa Asiminama. April se kaže u pravom smislu naj ludijeg mjeseca od svega samo ono što ne očekuješ. Tako trebam sada umjesto pčela da radim ja sa pinelom.
Pa neka bude barem par fotki za bolju volju.





!2 novih asimina i kad dođe moj mjesec če bolje naprijedovati za iduču godinu cepljence-plemke. Lp.Ivan

Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Travanj 2012 u 23:37
Imam  i ja par lanjskih klijanaca koji su još premali za kalemljenje.Da li se asimine mogu kalemiti u 8. mjesecu?
Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 09:10

Na vrh
ivane View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 20 Kolovoz 2011
Status: Offline
Bodovi: 64
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2012 u 09:15
Može a je cepljenje u maju na V ili čip-ploščično cepljenje sigurnije.Kalemi-cepi se kad Asimina več ima listove velike do 8 cm.Iznad čipa se ostavlja po dva lista ljevo i desno.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.