Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Egzotične vrste voća i povrća
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Egzotične vrste voća i povrća

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Egzotične vrste voća i povrća
    Objavljeno: 14 Kolovoz 2013 u 23:07
Kao što i sam naslov teme kaže, ovdje se mogu predstaviti sve one vrste voća i povrća za koje smatrate da spadaju u rijeđe i malo manje poznate vrste za naše podneblje....Smile  Pa krenimo i u taj izazov....Podijelite svoja iskustva...... Da li ste se sreli s kojom rijeđom vrstom?  Pokušali je uzgojiti možda?  


 


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2013 u 23:17
Za početak i malo motivacije i ostalim povrtlarcima  evo mog malog doprinosa temi : 

     

  Aronija....




   Kiwano....



   Goji bobice....





   Hokkaido tikva.... ( ova slikica je posuđena.....Embarrassed )  Ali imam i te tikive....


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2013 u 23:34
Pošto imamo puno toga već napisano za Aroniju, ja bih počela od Kiwana......Znate li što je Kiwano? Jeste li se kad susreli s njim, probali ga?  E pa odmah da vam kažem, nisam se ni ja nikad susrela s njim sve do ove godine.....silno sam ga htjela uzgojiti, uspjela u tome  i  sad mi ostaje tek vidjeti što to je....Znate li da je Kiwano ili drugog naziva Indijska rogata dinja  zapravo i voće i povrće?  Znam reći ćete; Ma glupost , kako jedna biljka može biti i voće i povrće...O da , može, može......Smile   Ako se Kiwano ubere još zelen, tada je kao obični domaći krastavac...No uberete li ga potpuno zrelog i uz to ga još malo pospremite da odstoji.....dobit ćete fino slatkasto osvježavajuće voće koje čim duže stoji, tim je slađe....Ja ga još također nisam probala, ali nadam se da ćemo uskoro saznati kakav je okus Kiwana...EmbarrassedSmile


  Odmah ću reći, uzgoj je jednostavan, isto kao i krastavci, ovisno otkud je sjeme, klijavost je jako dobra, biljke brzo proklijaju, ali im kasnije treba malo više da procvjetaju i daju plod....Ja sam ih već mislila skinuti s moje liste želja i izbaciti ih, htjela sam odustati od njih, jer dugo nisam našla ni cvijet ni  plodove.....A onda jedan dan, malo bolje sam zavirila dolje u podnožje loze i moram priznati ostala sam ugodno iznenađena......Za početak našla sam neću reći previše, ali sasvim dovoljno malih zelenih " aligatora"......LOLLOLLOLLOLLOL   baš stvarno oblikom, bojom i tim bodljicama po sebi neodoljivo podsjećaju na aligatore....




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2013 u 23:48


     Myanmarski grah......



     Šuplja rajčica....

 
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 00:06
A sad  malo nešto o Goji bobicama......Vjerojatno ste već svi puno čuli o njima...ali svejedno idemo nešto reći o njima za one koji ne znaju......Goji bobice,  znate li za njihovu legendu ?  Pošto ih baš imam u jednom paketiću, iza na poleđini tog paketića stoji jedna lijepa kratka priča, legenda.....pa evo prenosim vam je u cijelosti: 

     Legenda kaže kako se oko 800. godine, u vrijeme dinastije Tang, u blizini jednog budističkog hrama skrivao zdenac iznad kojeg su se ispreplitale grane prepune Goji bobica. Godinama su bobice padale s grana u studenu vodu, a redovnici koji su je svakodnevno pili nadaleko su bili poznati po svojoj vitalnosti, dobrom zdravlju i dugovječnosti. Bila leganda istinita ili ne, činjenica je da je očekivani životni vijek od stotinu ili više godina vrlo čest upravo u tim azijskim predjelima.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 00:23
Inače za one koji ne znaju, Goji bobice su iz porodice Solanaceae  isto kao i paradajz ili krumpir.....
  Uzgoj je jednostavan, također ovisi o kvaliteti sjemena. Sjeme visoke kvalitete brzo proklija, a male biljke nešto sporije rastu iako nisam baš primjetila da su nešto pretjerano zahtjevne.....No ono što je jako važno kod Goji voća, ovisi o vama kako ćete tretirati biljku.....da li kao robusni grm ili je pustiti na žicu i uzgajati kao vinovu lozu....Još bih nešto dodala, odrasle biljke ne trpe vjetrometinu jer imaju jako krhke i lomljive grane  pa stoga valja voditi računa gdje ćemo posaditi svoje biljke Goji voća....Kada dođe vrijeme za berbu, bobice se  ne kidaju i ne beru, već se lagano stresaju sa grana i pokupe se ....Zbog brze oksidacije ih nije dobro brati pa je ovakav način izgleda najbolje riješenje... Moram još spomenuti osim bobica ljekovito je i lišće pa i cijela biljka, tj. kora i drvo Goji voća...Smile






 
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 00:29
I još samo da spomenem, za one koji nisu probali, goji bobice okusom su slične datuljama, iako priznajem ja sam malo više očekivala od njih.....zamišljala sam ih malo ukusnijima, no nema veze ako uzmemo u obzir kako sve zdrave stvari nisu fine, Gojice stoga imaju opravdan razlog...


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 00:40
   Myanmarski ili Crveni grah....Osim što štiti od dijabetesa crveni grah je ukusna žitarica koja snižava razinu kolesterola u krvi. Ovaj ukusni grah obiluje vlaknima, oko pola šalice graha sadrži čak 7,3 grama vlakana. Odličan je izvor kalija i folne kiseline te dobar izvor željeza. Konzumiranje bilo koje vrste graha - ali posebno one bogate vlaknima, poput crvenoga - može imati izvrstan učinak na razinu kolesterola. Prema proučavanjima Sveučilišta Kentucky, svakodnevno konzumiranje barem 120 grama kuhanoga graha može sniziti kolesterol za 20 posto! 

Moguće koristi

Vlakna ubrzavaju prolaz hrane kroz probavni sustav, i to ne samo da pospješuje probavu nego također može štititi od raka debelog crijeva. Snižavanjem razine kolesterola u krvi, crveni grah može pomoći u smanjivanju opasnosti od šećerne bolesti, srčane kapi i kardiovaskularnih bolesti.

Folna kiselina pomaže u sprječavanju nekih urođenih defekata kod fetusa, štiti od raznih vrsta raka i srčanih bolesti. Kalij pomaže u održavanju normalnog krvnog tlaka, a to može spriječiti srčani napadaj i kap.

Proteini i željezo

kGrah je iznimno zdrav izvor proteina. Ako ga kombinirate sa smeđom rižom ili drugim žitaricama, možete napraviti sjajan proteinski obrok koji sadrži sve amino kiseline potrebne za dobru prehranu. I za razliku od mesa, grah sadrži prirodno nisku razinu masti, a uz to ne sadrži kolesterol. Crveni grah je također dobar izvor željeza. Jedna šalica kuhanog grah sadrži više od 15 g proteina i 5 mg željeza.

Antioksidansi

Jeste li znali da crveni grah sadrži iznimno visoku razinu antioksidansa, višu čak i od borovnica, brusnica i trešanja? Antioksidansi su potrebni kako bi zaštitili naše stanice od štetnog djelovanja slobodnih radikala, što zauzvrat može smanjiti rizik od raka, srčanih i drugih bolesti.

    ( Tekst je posuđen s net-a Embarrassed ) 



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 01:01
Hokkaido tikve  ( Cucurbita maxima ) Povrtna kulutra porijeklom  iz sjevernog Japana. Vrlo je popularna u kuhinji, ne samo zbog bogate arome kestena već ima i visoke hranidbene vrijednosti.  Čak i ljudi koji nisu baš ljubitelji tikvi, ostaju zapanjeni fantastičnim okusom ovog azijskog ploda. Osim što je bogata vitaminima A i B, sadrži još i Kalcij, Željezo i Magnezij. Ova tikva ima odlična svojstva čuvanja, na suhom i hladnom mjestu može potrajati sve do travnja. Što se duže čuva razina šećera i vitamina u njoj raste...Smile

  Što se tiče  samog uzgoja , jako je lagana i totalno nezahtjevna biljka..Brzo niče i brzo raste....



 


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 01:14
 I za kraj nešto o šupljim rajčicama.... Ova vrsta je možda čak više slična paprici nego rajčicama, ali je ipak rajčica....Plodovi su veliki, vrlo je bujnog rasta i vrlo je rodna vrsta. Kako nema puno sjemenki i nije sočna , nije baš prefina za jelo, ali je idealna za salse i sos od rajčice, a pogotovo ako volite rajčice s raznim punjenjima, npr. sirom ili mesom..... 

 Uzgoj, isti kao i sve druge rajčice...Smile



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
enrikova nona View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Prosinac 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 6269
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje enrikova nona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 12:56
upravo sam ubrala prvi kiwano i razočarala se , meni ima ukus na prokisli krastavac, katastrofa, više ga ne sijem smile60
<ako nekom das ribu nahranit ces ga jednom, ako ga naucis loviti ribu nahranit ces ga zauvijek> narodna
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 14:13
meni kiwano ima okus na kiwi i jagode :) i raste ko korov, to mu je najveci plus

sto se supljih paradajza tice:


meni su savrseni za jesti, barem ovi moji. nemaju puno vode ali je okus izvrstan. i biljke su vrlo plodne, osim nekoliko sitnih sorti najplodniji kod mene ove godine.


velika gorica
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 14:18
kako "šuplji" paradajzi... u čemu je fora???
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 14:29

Pepino (Solanum muricatum)je lak za uzgajanje, grančice se ožiljavaju za nekoliko dana. Plod još nisam probao, ali vidim da dobijaju žućkastu boju.
Pored Pepina imam aroniju, goji bobice, Asiminu trilobu, Diospiros kaki, qumkvat, Physalis peruviana, momordicu caranthiu, Ipomoea batatas...
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 14:40

Ipomoea batatas


Cvet pepina i biljka u bašti

Pepino u saksiji



Aronija melanocarpa
Physalis peruviana
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 19:16
Originalno poslano od člana enrikova nona enrikova nona napisao:

upravo sam ubrala prvi kiwano i razočarala se , meni ima ukus na prokisli krastavac, katastrofa, više ga ne sijem smile60

   E. nona, ne znam kakav si Kiwano ubrala, ali navodno ako duže stoji, tim je bolji....Ja ne znam, nisam ga još probala, čekam da dozreli..Smile
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 19:22
Originalno poslano od člana administrator administrator napisao:

kako "šuplji" paradajzi... u čemu je fora???

   Admine, " šuplji paradajz"  ima jako malo sjemena , mesa gotovo ni nema, sličan je kao paprika, sjemenke se drže na jednoj nešto malo mesnatoj ko kuglici..ostalo je sve prazno.....Kao takav nema baš ni sočnosti kao obični pa je stoga idealan za razna punjenja....Npr. rižom i mesom ili samo mesom.....a također kombinacija friškog sira i šunke je idealan brzinski recept....Također ne mora biti namjenjen samo za razna punjenja, može se iskoristiti za salse, za sušenje ili bilo što što Vam padne na pamet... Ja kad sam ih kupila čovjek mi je odmah rekao da nisu baš nešto ukusni sami za jesti, ali eto nekome se i takav sviđa za jesti.....nemam ništa protiv, svatko nešto voli ...EmbarrassedHeart

  Moram reći što s etiče rodnosti, svi ga hvale i vidim da je to opravdano....Ja imam dvije ili tri biljke, a uberem ga sasvim dovoljno, neću reći ni malo, ni puno, ali zadovoljna sam njegovim urodom..SmileThumbs Up


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 19:31
 Voki prijatelju,  ako te smijem pitati u čemu je tajna što se tiče Pepina ?...Imam od lani uzgojenu biljku iz sjemena, ove godine je bio kao div, ali nije imao ni jednog cvijeta, a kamoli da bi onda imao plod....onda sam pokidala grane i dobila nekoliko mladih biljaka...Mislim da ću i ostale pokidati i zapelcati dok je još lijepo..... Zasad sam od te matične stare biljke dobila oko  7 kom mladih biljaka, zanima me kako će se ponašati na godinu....ErmmQuestion

 Što se tiče samog pelcanja slažem se s tobom, vrlo je lak za uzgoj, jako brzo se prima iz reznica...SmileThumbs Up



Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 19:36
Eeee da Voki, budući da si spomenuo Asiminu trilobu, možeš li nam malo nešto više napisati o njoj?       Molim te,  ...... i mene ta biljka/voćka zanima već duže vrijeme...Embarrassed


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Kolovoz 2013 u 20:41
Zanimljivo pratim vas.Smile
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.