Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Bonsai
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pomoć pri oblikovanju
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pomoć pri oblikovanju

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Pomoć pri oblikovanju
    Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 20:20
Pozdrav svima Smile

Imam nekoliko bonsai-a ili prebonsai-a, svejedno.
Nekoliko njih je kupljeno, neki su pronađeni vani pa su još u fazi oblikovanja.

Najviše me muće ovi kupovni, odnosno kako ih oblikovati. Većinom čitam po forumima kako takve biljke brzo krepavaju, međutim ja sam svaki kupila u užasnom stanju i "najmlađi" je kod mene 2 godine i još je uvijek živ...

Dakle, ako bi netko bio ljubazan, pa mi pomogao u ideji kako ih oblikovati da izgledaju kao prava drva, a ne šuma lišća Smile

Carmona... Kod mene je 4 godine... Već sam je dva puta obrazala tako da dobijem nivoe, zasebne grane. I svake godine pred kraj ljeta izgleda ovako:


Čini mi se da ne voli obrezivanje preko ljeta, samo u rano proljeće, jer ako je kasnije krenem obrezivati te godine je slaba s lišćem, pobaca staro, a novo ne daje. Cvjetića ima ko luda...

Ovako mi više izgleda kao grm, nego kao drvce...


Druga biljka je Serissa... Kupila sam ju u groznom stanju, bez i jednog listića. Sada divlja s granama i lišćem, a i cvjetića ima koliko hoćete Smile
Nju nisam uopće još obrezivala, pustila sam ju da se oporavi. Sad se izgleda oporavila i previše Tongue
Čini se manjom na slici, nego što ustvari je.

Jako bih cijenila koju ideju kako ju oblikovati, jer za nju nemam nikakvu ideju.


Ono što mi se na njoj ne sviđa i što bih voljela prekriti je ovaj dio označen crvenim.


Iduće dvije biljke nalaze se u istoj posudi, koju sam sama radila. Kupljene su isto u katastrofa stanju. Na etiketi je pisalo da je to lješnjak, međutim meni više izgleda kao kineski brijest...
Na njima isto nisam ništa radila, osim što sam ih presadila. Pustila sam ih da se oporave malo. Pa su se oporavile previše Wink

Prva slika je od prošle godine, druga ovogodišnja.



Kao što vidite, zahtjevaju puno rada i oblikovanja.

Zadnji na redu je moj najnoviji Yamadori... Odrezala sam otprilike što sam mislila, ali sad mi nekako nešto fali ili je previše Big smile
On čeka iduće proljeće da potjera listiće, a ja bih jako cijenila ako bi mi netko dao ideju što još odrezati...


Ustvari mi se na njemu najviše sviđa ovaj dio:


Ostalo mi nekako previše iskače... Ne znam.

Znam da je puno slika i puno pitanja, ali cijenila bih ako tko nabaci bar koju ideju za makar jedno drvce Smile

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 20:36
cek ovaj zadnji yamadori si sad vadila? 

svi ovi iznad su po meni zreli za zicanje, a bogme i posteno orezivanje. ona dva u jednoj posudi stvarno izgledaju kao kineski brijestovi.
Serissa ti ima odlican deadwood dio, trebala bi proucit malo kako se to tretira i formira i onda (po mom misljenju) graditi drvce oko toga.
Carmonu bi ja jako zicala i isto orezala, kad se ocisti visak listova drvo ce polako poprimiti svoj oblik. a mislim da se skriva jako lijepa forma ispod toga.
inace,nije ti ovaj forum bas jak sa bonsaistima, mislim da bus vise (i boljih) savjeta dobila preko na hobibonsai forumu!
velika gorica
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 20:46
Hvala na odgovoru Smile

Yamadori nisam sad vadila, vadila sam ga prije jedno mjesec dana. Možda nešto više. Bilo je tad ili nikad, pa... Možda uspije. Nadam se da će iduće proljeće potjerati, a ove godine prezimljava unutra na hladnom.

Carmona... Da, ima lijepu formu debla...Klasičnu S formu kupovnih stabalca. Imala je žicu na sebi jednu sezonu, zato i jesu neke grane takve kakve jesu. Ono što mene mući kod nje je to što ju u proljeće obrežem bogovski, a do kraja ljeta to sve opet zaraste. Ako ju idem rezati preko ljeta - ne sviđa joj se baš... Nema baš listića te godine...

A Serissa, s njom ne znam niti od kuda bih počela.

Znam za hobibonsai forum, tamo sam naučila skoro sve što znam... Načitala sam se tema i tema. Korisnih jako.
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Kolovoz 2013 u 22:16
na carmoni bih ja odkinula najveće listove, ima ih nekoliko, za sada samo to, do jeseni.

serissu isto ostavi neka buja, lako ju orežeš na proljeće.

kineski brijest možeš po malo reckati kad hoćeš.

a ovo na zadnjoj slici ti nije ništa.To nije nikakav yamadori.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
Glikica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 6512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Glikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 09:22
Zaboravila sam ti zaželjeti dobrodošlicu i još da dodam da mi se sviđa tvoja posudica .
Ja imam nekoliko prebonsaija, to sam rano proljetos vadila iz prirode. Dva su mi krepala, ostali su živi, pomalo rastu i to je sve što za sada mogu učiniti. Ljeti se s njima ništa ne radi osim zalijevanja i prihrane.
...i kad poželiš se ravnice, dođi u Vinkovce...
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 11:30
Hvala Smile

Posudica je jedna od mnogih koje sam napravila. Ideja s njom mi je bila da izgleda kao stijena, ovo u sredini je stari dvorac iz akvarija, a kineski brijestovi ili lješnjaci ( prodani su kao lješnjaci) su navodno 12 i 6 godina stari. Došli su u koma izdanju, dva odrezana debla s pokojom grančicom. Kod mene su 2 godine i mislim da su spremni da ih iduće godine krenem oblikovati. Do sada sam ih puštala da se oporave.

S obzirom da se samo 5 godina bavim bonsai-ma doista ne mogu reći da sam stručna, a i da su biljke koje imam pravi bonsai. Prebonsai više. Pogotovo oni koje sam sama pokupila vani.  Te su debelo u fazi oblikovanja.

Živim u Zagrebu i teško je tu naći neki dobri Yamadori. Bar meni. Najbolje što sam našla, našla sam na godišnjem, na moru.
Gušt mi je hodati po biljnim centrima, pa kad naletim na neku "olupinu" od bonsai-ja onda to kupiti i pokušati spasiti.

Smile
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Kolovoz 2013 u 14:46
za ovaj zadnji sumnjam da bu prezivio, al drzim ti fige, cisto zato sto treba eksperimentirati.
a ovi ostali, na tvom mjestu ja bi se igrala, kazu da je najveca greska pocetnika u bonsaiu uvijek da nisu dovoljno drasticni sa orezivanjem,zicanjem i sl :) mislim da je to istina, jer kad pogledas majstore kako oni cerupaju drva koja krecu u pravo formiranje, srce te zaboli ali to na kraju bude bomba. 
pa onda kad dodje vrijeme zamisli neku ekstremnu formu i pokusaj to postici. jedna stvar koja mene jako smeta kod dosta savjeta o bonsaima je sto su poprimili od japanaca ono sto ja zovem "metla u dupetu sindrom" :D . zbog toga te upucujem na meni najdrazeg majstora, koji je poprilican trn u oku tradicionalista, a to je Nick Lenz. ima predobar intervju sa doticnim ovdje- http://bonsaijournal.com/nick-lenz-profile.php
japanska strogoca ima smisla, ali pocetnik koji tek stjece kreativnost mora si dozvolit i slobodu da grijesi ;) pa probaj, ak krepaju krepaju, uvijek mozes pokupit jos kojeg iz vrtlarija jel :D
velika gorica
Na vrh
cupsica View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 247
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cupsica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Kolovoz 2013 u 10:54
Dobar je članak, a dobri su mu i bonsai... I više nego dobri Smile
Eh, jednog dana imat ću i ja bar jedan takav primjerak Big smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,258 sekundi.