Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Šipak - divlja ruža
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Šipak - divlja ruža

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Šipak - divlja ruža
    Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 15:28
Zanima me jedna stvar u svezi čaja od šipka ? Nabasao sam u šumi na stablo šipka, plodovi su još svijetlo crveni, znači da ću još malo pričekati dok ih ne uberem. Zanima me da li se šipak može sušiti bez toga da se stavi u pećnicu kako većina ljudi radi ? Može vlastita iskustva ? Hvala lijepo unaprijed !
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 17:42
Ja ga nikada nisam stavljala u pećnicu.... nisam za to ni čula da netko kod nas radi.
Kada ga poberem, poslažem ga na deblji sloj papira ili karton od kutije na nekom zasjenjenom i prozračnom mjestu - propuhu. Uglavnom na tavanu s pokazalo najbolje. Svako par dana ga "promiješam" da se okrene i to je to. 
Možda netko ima neku bolju metodu?
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 22:52
Hvala na odgovoru. Koliko dugo ga sušiš ? Da li ga samelješ poslije toga  ili prije sušenja? Koliko sam shvatio šipak se bere kada je žarko crven ?
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 22:59
Nema na čemu, pa tu smo da razmijenimo iskustva!
Šipak se bere kad je jako crven, u pravu si. A koliko dugo ga sušim..... pa nema pravila, to već ovisi o godini (suha ili vlažna), bitno je da je posve lagan i "papirnat" pod prstima. Tada je sigurno suh.
I ja ga ne meljem. Jednostavno ga ostavim u papirnatoj vrećici čitavog, prije kuhanja čaja ga zdrobim.... 
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Rujan 2013 u 23:03
Ja sam čuo da ga ljudi stavljaju u pećnicu, ali to mi nekako nema smisla. Volim čaj od šipka,ali nikada nisam probao original pa ću ga nabrati i nadam se uživati ovu zimu u njemu. Valjda mi neće netko pobrati prije mene taj grmSmile
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Rujan 2013 u 07:50
Ni meni to stavljanje u pećnicu nema smisla.... pa time se već jednom termički obradi. A znamo da zagrijavanjem C vitamin hlapi.... pa šta onda ostane za čaj? To sušenje možda ima smisla u aparatima za sušenje voća, ali to nisam nikada probala jer nemam taj aparat.
Vjeruj, ukus je puno drugačiji nego kod čaja iz vrećice!
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2013 u 17:13
Jel ima više vrsta divljeg šipka ? Pošto sam našao grm koji ima duguljaste plodove dok drugi ima više okrugle ? Moja baka tvrdi da je to isto.
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2013 u 17:24
I ja mislim da je to isto.... 
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2013 u 18:10
Sada sam našao da ima više vrsta, koje su ili ovalnog ili okruglog oblika , te boje od narančaste do zagasito crvene( ovaj ovalni je baš zagasito crven).

Jel skidaš ono na vrhu, kao peteljku ? Ubrao sam danas malo za probu pa ćemo vidjeti kako će se sušiti, za par dana ponovno u berbu.
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2013 u 19:48
Peteljku skinem, ali kad je već polusuh... dešavalo mi se da ju skinem odmah, pa mi tu počne pljesniviti ako je jesen vlažna. Možeš je otkinuti i kada je posve suh, kad ga pospremaš za upotrebu.

Vodi računa da ga sušiš na tamnom i zračnom mjestu, propuhu, i uredno raširenog na podlozi.
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2013 u 20:06
Hvala puno, šipak je već na tavanu, valjda će biti sve OK.
Na vrh
dadinica View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Travanj 2012
Lokacija: Baranja
Status: Offline
Bodovi: 5177
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadinica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2013 u 20:10
Naravno da hoće!
A uvijek postoji i popravni, zar ne? LOL Sretno!
Pozdravi iz Baranje!
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2013 u 00:34
Ima smisla sušenje šipka u pećnici.
Kao prvo šipak je mesnat pa ga je teško dobro osušiti da se ne uhvati plijesan, pogotovo po jugu.
Suši se na 40-50 °C, tj. na najnižoj temperaturi koja se može dobiti u pećnici.Prethodno se samelje ili barem raspolovi.
Drugo, C vitamin se neće uništiti ni da je temperatura veća.
Naime, dokazano je da C vit. iz šipka neće nestati ni kad se šipak kuha a mora se kuhati 10-ak min.

Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2013 u 17:11
Koliko dugo bi ga trebalo sušiti ?
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2013 u 14:20
Znalci, može malo više info o pripremi šipka za čaj? Smetaju li dlačice ako se šipak stavi u filter vrecicu? Ja sam ga posušila u pećnici (dosta dugo mu je trebalo, u par navrata sam sušila), istukla batom za meso i spakirala u vrećice.
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2013 u 14:56
Evo upravo sam napravila čaj od suhog šipka. Nije fin. Tj. nema okus nikakav, ni miris, zašto?
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2013 u 17:44
Treba kuhati 10- tak minuta i još malo ostaviti  pa je onda fin.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
jjadra View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 60
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jjadra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2013 u 17:53
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Treba kuhati 10- tak minuta i još malo ostaviti  pa je onda fin.....

Kuhala sam 10 minuta, nisam ostavila.
Na vrh
Pustolovka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2010
Lokacija: Bosna i Hercego
Status: Offline
Bodovi: 3162
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pustolovka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2013 u 10:20
Može li se na isti način sušiti i trnina?
Pravim sok od trnine,ali ga još nisam sušila pa me zanima.
Trud je uzaludan, ako se priroda protivi.

Seneka
Na vrh
eastcoast View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 07 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 36
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje eastcoast Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Studeni 2013 u 09:17
Nakon što sam osušio šipak, uzeo sam mašinu za mljevenje i samljeo( ručno, bome je teško) i još ga ostavio malo da se osuši. Čaj je odličan i žao mi je što ranije nisam počeo brati šipak kojeg se zaista može pronaći uz malo truda. 

Inače, zašto se čaj mora kuhati 10 min ? Meni je puno bolji okus kada ga prelijem vrućom vodom.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.