Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Otpadni Bio Enzim - Novi život za vaše biljke
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Otpadni Bio Enzim - Novi život za vaše biljke

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 51>
Korisnik
Poruka
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 09:56
Kad smo kod tih bijelih crvića, susrela sam se s njima pretprošle godine i nikako ih se riješiti. Prošlu sezonu su poštedili moje biljke. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bosonoga View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 30 Lipanj 2009
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 49
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bosonoga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 11:12
Monstera, da li ti adeniume zalijevaš tom vodom sa enzimom ili i ih folijarno prihranjuješ?
Isto tako me zanima da li ih treba prije zaliti čistom vodom kao kod umjetnih gnojiva ili odmah enzimom?
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Siječanj 2014 u 11:52
 
 Bosonoga da , zalijevam ih kako sam već negdje rekla, samo vodom u koju dodam Enzim, ničim drugim ih ne prihranjujem.

 Ništa ne zalijevaš prije vodom pa onda enzimom ( ne znam koja svrha ErmmQuestion ) mada je povremeno dobro nekad biljakama dati samo čiste vode....Ali kad ih zalijevam enzimom, također ga mješam u vodi koja ako stoji par dana,  tim je bolja ( vjerojatno kao i sva ostala gnojiva ) tek da se sve dobro poveže...Smile




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
bastovanka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 28 Rujan 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bastovanka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 08:26
Ja sam moj enzim, ipak, premestila na toplije. Odmah je krenulo vrenje. U podrumu je stajalo pet dana i nista, ovde odmah drugi dan Smile
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 13:15
Nije bilo govora o tome treba li drzati enzim dok se stvara na tamnom mjestu ili ne?

Ja radim vec trecu turu.

U prvu i drugu turu sam stavila samo citruse. Prvi enzim mi je vec napravljen i super mirise na ocat od citrusa. Stavit cu slike da vidite.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 16:04
 
Magi, ne treba ti enzim biti na tamnom, ali normalno je i da kad utopli, nećeš ga držati na otvorenom suncu, nego u nekoj laganoj polusjeni...Smile

 Danas sam zadnje povrće pobrala s vrta, sve što je još donekle iskoristivo i zdravo ( kelj, zelje ) I evo upravo odoh to pospremiti u jedan burić...TongueEmbarrassedHeart




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 21:31
A mene smotane tek otkrih ovu temu   smile141
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 21:44
 Hehheheehe, pa zar se ne sjećaš da si mi ti i dala ideju za ovu temu ? HugLOLsmile84


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 22:56
Znam,znam ali eto nisam pratila što se sve događa na forumu. smile79
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 22:59
 Ma dobro stigneš još sve " pohvatati ".  LOLLOL   Nismo otšli predaleko...smile78smile84


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 23:01
Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

 
Magi, ne treba ti enzim biti na tamnom, ali normalno je i da kad utopli, nećeš ga držati na otvorenom suncu, nego u nekoj laganoj polusjeni...Smile



Moj  bome izdržao i ljetne žege ja pametna zaboravila na njega a ono upeklo 100 na sat i ništa mu ne fali(bar tako mislim) ljepo miriši a sad hoće djelovati na biljke to vam javim...   hahahaha.Embarrassed
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 23:27
 
Ako miriše, ne bi mu trebalo biti ništa, no svejedno mislim da se ipak to sve skupa ne bi trebalo kuhati na suncu....jer dok pogledate dok se npr, sprema grožđe za vino...ili šljive za rakiju, nikad, gotovo nikad se ne ostavlja na otvorenom suncu...ne valja, užegne....




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
arim View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2009
Lokacija: Vinkovci
Status: Offline
Bodovi: 1377
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje arim Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 23:29
Originalno poslano od člana Davorka1969 Davorka1969 napisao:

Originalno poslano od člana monstera monstera napisao:

Ima još nešto što sam zaboravila reći. Za vrijeme ljetnih mjeseci, na mojem enzimu se pojavila kao neka opna ( gljiva, kultura,  slično kao Kombucha, no mekanog sadržaja i lako lomljiva ) na kraju sam shvatila da se to stvorio sloj koji štiti tekućinu od vanjskih utjecaja, vjerojatno mušice i sl...jer sam ih uglavnom mogla naći na površini te opne, a tekućina je ostala čista, tek tu i tamo poneka zalutala mušica. EmbarrassedSmile

Ha,ha,ha ! To je mormalno. Cijeli proces fermentacije od početka do kraja je gotovo isti kao i kod vina,tj. octa. Prvo je alkoholno vrenje - zato u svim upitama za enzim piše "ne otvarati bocu". Poslije tri mjeseca kad se pretoči, već u tom momentu dodje u kontakt sa zrakom / kisikom. Svaki puta kad se otvori boca udje i malo zraka. U tim momentima se počnu stvarati octene bakterije. Ta gljiva je samo znak da su kulture stabilne. Nju se moze bez problema kompostirati.


Koliko sam ja shvatila piše: bocu treba svaki dan malo otvoriti da se ispuste plinovi eventualno kod kvarenja se dodaje šećer i onda se ne otvara mjesec dana.
“Život je kao ogledalo: ako mu se namrštiš, namrštiće se i ono tebi; ali ako mu se nasmiješ, uzvratiće ti osmijehom.” – Vilijem Takerej
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Siječanj 2014 u 23:32
 
Tako je Arim, samo što sam ja i nakon te dodane kile šećera ipak otvarala ( nakupina plinova bila je ipak  prejaka, ali mogu ti reći za samo par dana tekućina se vidljivo popravila i poprimila miris baš kakav treba biti. )  




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 20:48


Kao što vidite i kod mene je počela proizvodnja,jedna voćna,jedna povrtna.
Htjela sam neke detalje podijeliti s vama.Naime kante su oko 12-13 l i već drugi dan mi se dogodilo da je malo iscurilo van jer nisam stalno doma da dižem poklopac.Od prijateljice mama ovaj enzim radi već dvije godine pa mi je rekla kako su oni riješili problem.
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 20:51


Probuši se poklopac,uroni se tanko crijevo i spoji u staklenku s vodom.Tako plinovi nesmetano izlaze.Bit je da se spriječi dotok zraka.
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 20:54
Na vrh
Camellia View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2012
Lokacija: Dugo selo
Status: Offline
Bodovi: 6620
Odgovor Odgovor
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Camellia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 21:00


Oko crijeva je plastika da ne ulazi zrak(napravljeno onim pištoljem kojim se lijepe razni ukrasi).Tako nema mogućnosti da se pokvari.
Iskustvo gospođe koja ga preporučuje je da je puno bolji kad se radi u ljeto,tj.kad je toplije jer bolje i brže fermentira nego sad.Nadam se da sam nekom pomogla.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 21:02
 Camellia ovo je stvarno super stvar, pogotovo za ljude koji preko dana nisu kod kuće jer rade..smile141smile186smile84  
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2014 u 21:06
Da li bi bilo dovoljno ubosti u poklopac onu debelu iglu  što se uvode u bocu sa infuzijom ?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 910111213 51>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.