Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Putevima predaka od Slavonije do Ukrajine

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 13>
Korisnik
Poruka
 Ocjena: Ocjena teme: 1 Glasova, Približno 5,00  Tema Pretraga Tema Pretraga  Opcije teme Opcije teme
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 10:01


toliko o Pirohovu.
vrijeme je da se vratimo u buku, gužvu i užurbanost Kijeva.
sa sobom nosim bajku iz daleke prošlosti i, meni posebnu sliku vezilje koja izgleda kao da i danas živi u tom vremenu.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 10:35
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

I ja se uklapam u drustvo Dadinice i Cimice i volim sve sto je staro , povijesno , legendarno jednostavno fascinirajuce !

Hvala za prelijepe slikice .



...i ja, i ja...iznenađuje me koliko je to lijepa zemlja...hvala ti, dragaSmile!
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
dijana7566 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka

DONATOR

Pridružen: 25 Veljača 2011
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 3643
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dijana7566 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 10:40
Pratim temu  i uživam Tongue
Pozdrav iz Osijeka
Na vrh
Retriver Sara View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2009
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 8979
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Retriver Sara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 10:40
...zaboravih napisati da su mi stare kućice predivne, drago mi je da sam ih vidjela...
...ja volim brege zelene, na njima kleti drvene, ja volim Zagorje moje, najlepše na svijetu...

zagreb
Na vrh
ane6 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje


Pridružen: 16 Veljača 2013
Status: Offline
Bodovi: 329
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ane6 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 16:57
Iskreno sam uživala u slikicama sa tvog putovanja,Clap
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 20:36

Hvala vam svima na posjeti i lijepim komentarima.
Drago mi je da vam se sviđa moja priča o jednom manje poznatom narodu i putovanjima na kojima sam bila kao član njihovog društva.
Počela sam sa Ukrajinom koja je na mene ostavila poseban dojam a u nastavku će biti još putovanja.
Ove godine je u planu putovanje u Svidnjik u Slovačku, nadam se da će se plan ostvariti.

Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 21:26
ajme koja jednostavna ali prekrasna arhitektura.kućice su kao iz dječjih bajki,a ljepota vezova i ukrašavanja je impozantna
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Siječanj 2014 u 21:31
RUSINI u Slavoniji
Rusini su narod čija se pradomovina nalazila s jedne i druge strane Karpata.Zvala se Kijevska Rus a Rusini su je zvali Hornjica.
Nakon raspada Kijevske Rusi počinje njihovo raseljavanje. Prelaskom Karpata dolaze u Poljsku gdje su sklapali ugovore sa feudalcima, napuštali ih i često se selili, sve do 1739. kada je izaslanik Marije Terezije, Franc Jozef de Redl, u njezino ime potpisao ugovor o naseljavanju 200 rusinskih porodica na tadašnju pustaru Veliki Krstur u Vojvodini.
Danas je to Ruski Krstur i najveće naselje Rusina u Srbiji.
Na sličan način je 1741. naseljena i Kucura u Vojvodini,
Nakon potpisivanja ugovora o dodjeli zemlje, Marija Terezija im je promjenila rusinska prezimena u mađarska, tako da većina ima mađarsko prezime ali pamte svoja prava prezimena i neki ih još među sobom koriste.
Naseljavanje je trajalo 50 godina.
Sa područja Krstura i Kucure, 1831. god. dolaze u Slavoniju gdje prvo naseljavaju Petrovce, selo pokraj Vukovara a zatim, 1840.god Mikluševce.
Na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće doseljavaju u Rajevo selo, Piškorevce, i Donje Andrijevce.
Nakon drugog svjetskog rata sele se u gradove, Vukovar, Vinkovce, Osijek, Zagreb, Rijeku, gdje i danas žive i njeguju svoju kulturu kroz kulturna društva okupljena u Savez Rusina.

Rusini nisu ni Rusi ni Ukrajinci a po jeziku su najsličniji Slovacima i Česima.
Vjera im je grkokatolička i priznaju rimskog Papu kao svog duhovnog poglavara.
Danas u svijetu živi oko 1,6 milijuna Rusina, 45 % živi u Ukrajini.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2014 u 09:02
granica Mađarske i Ukrajine





Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2014 u 09:04
na putu kroz Mađarsku



Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2014 u 09:05
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2014 u 09:07
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2014 u 09:11

...i na samoj granici,naš se autobus pokidao!
svi iza nas su potrčali da nam pomognu jer smo zatvorili prolaz a svima se žurilo.
najvrijednij je bio gruzijac koji je stajao sa svojim autobusom odmah iza nas

Na vrh
ivna View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 24 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 2773
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ivna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Siječanj 2014 u 21:05
Slavujčice, stvarno sam uživala... čekam priče i sličice s nestrpljenjem i dalje...
Na vrh
miska View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 10 Travanj 2013
Lokacija: Kvarner
Status: Offline
Bodovi: 8574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2014 u 18:07
Prekrasne slike zanimljive arhitekture
uz lekciju iz povijesti koje nismo ni dotakli,osim važnih datuma
a putopis je puno zabavnijiMig
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2014 u 18:17
Originalno poslano od člana ajama ajama napisao:

ajme koja jednostavna ali prekrasna arhitektura.kućice su kao iz dječjih bajki,a ljepota vezova i ukrašavanja je impozantna
vezovi su im krasni, prvi puta sam ih vidjela dok još nisam ni znala da postoji društvo u kojem sam sada.
jednu temu ću posvetiti samo vezovima, sigurna sam da ćete uživati.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2014 u 18:57
Originalno poslano od člana miska miska napisao:

Prekrasne slike zanimljive arhitekture
uz lekciju iz povijesti koje nismo ni dotakli,osim važnih datuma
a putopis je puno zabavnijiMig
hvala miska.
tvoja poruka me podsjetila na naše putovanje.
među nama je bilo onih kojih su uživali u proučavanju povijesti, željeli doznati sve o svakom spomeniku, naselju, crkvi...
...onih koji su na ovaj put pošli sa željom da se zabave i provedu, iako je put i boravak u takvoj zemlji bio daleko od toga-preskupi hoteli, siromašna hrana, preskupe trgovine i tržnice, puno đepara...
neki su se vratili sretni jer su dobili priliku upoznati zemlju koju bi rijetko tko izabrao za svoje putovanje iz snova, bogatiji, jer su upoznali zanimljivu i bogatu prošlost jednog naroda koji je bio dio države u kojo smo i mi živjeli.
netko u nećem uživa,
ja uživam u sjećanju na ovu prekrasnu zemlju, uživam dok ovo pišem, pa bio to putopis, reportaža ili lekcija, nije važno.
i opet zahvaljujem društvu koje nas je prihvatilo , u kojem smo proveli 8 divnih godina u druženju, smjehu, pjevanju i plesanju..i naravno putovanju.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2014 u 00:24
Originalno poslano od člana ivna ivna napisao:

Slavujčice, stvarno sam uživala... čekam priče i sličice s nestrpljenjem i dalje...
drago mi je ivna.
Prije sličica i zanimljivih priča, svakako moram opisati posjet koji nije bio ni malo lijep -posjet Muzeju Černobila u Kijevu.


MUZEJ ČERNOBILA

Ukrajinka Elena je černobilsku katastrofu opisala kao ljudsku glupost i nebrigu i napisala
        "Svaka kultura ostavlja nešto čovječanstvu, nešto besmrtno.
Judejska epoha nam je ostavila Bibliju, grčka kultura filozofiju, Rimljani su pridonijeli zakonu, a mi ostavljamo sarkofag, konstrukciju koja će nadživjeti sve ostale simbole naše epohe."

Kada smo ušli u muzej, penjali smo se stepenicama a iznad nas su se sa obje strane nizale table-putokazi, sa imenima naselja oko Černobila.Bilo ih je 200...nitko se nije sjetio okrenuti i pogledati kako ti putokazi izgledaju sa naličja.
Kada smo izlazili iz muzeja, sva naselja su bila prekrižena.
U neobičnom, teškom i turobnom ambijentu sa visokim zidovima, posebno tužno izgledaju slike stotine nasmijane djece koja su umrla od posljedica zračenja.
Posebna rasvjeta osvjetljava preko 7000 eksponata-osobne predmete, tajne dokumente, mape, slike poginulih pilota koji su zasipali zapaljeni reaktor i predmete koji su prikazivali način života u naseljima prije katastrofe.

Černobil i Pripjat su od Kijeva udaljeni oko 100 km, sjeverno prema Bjelorusij.
Pripjat je gradić koji je od reaktora udaljen samo 4 km a izgrađen je da bi u njemu živjeli radnici zaposleni u nuklearnoj centrali.
Eksplozija se dogodila u noći 25.- 26. travnja 1986. god. zbog pogrešno izvedenog eksperimenta.
Evakuirano je oko 150 000 ljudi i to nakon 36 sati.Sa sobom nisu smjeli ništa ponijeti i nisu se smjeli vratiti.

Vodič nam je ispričao da ljudi u Kijevu nisu ništa znali o nesreći, na ulicama se prslavljao praznik rada.
Kada su europske zemlje objavile vijest o širenju radijacije, po kijevskim ulicama su ostavljane cisterne pune vina i preporuka vlasti da svi piju jer vinootklanja radijaciju iz tijela.
Kažu, cijeli Kijev je bio pijan, čak i djeca.

Pripjat danas posjeti 10 000 turista, avanturista , godišnje, koji uz veliko osiguranje i velike novce ulaze u grad duhova uz obavezno upozorenje da mnogi ne mogu podnijeti osjećaj jeze i depresije.

Zona isključenja je 2600 kvadratnih kilometara.
Danas je to podrucje zaraslo šumom i biljkama koje su se prilagodile stalno prisutnoj radijacij.

Stručnjaci procjenjuju da se na tom području neće moći živjeti ni za 20 000 god.
Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2014 u 12:47












Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2014 u 18:51
Kijevo-pečerska lavra

Kijevski špiljski manastir

Pečerska lavra je najstarije pravoslavno svetište istočnih Slavena.
Svetište je osnovano 1051. god. pod upravom Jaroslava Mudrog, u slavno vrijeme kijevske Rusije.
Smješteno je na dva šumovita obronkauz obale Dnjepra, na površini od 28 hektara.
U svetištu je izgrađeno 7 crkvi.
Kroz crkvu Svih Svetih se ulazi u katakombe-kompleks uskih podzemnih hodnika 1-1'5 m širine i 2,25 m visine, sa moštima mnogih Svetaca za koje se smatra da imaju iscjeljiteljsku moć.



ulaz u pečersku lavru










Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 13>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.