Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sjetva i sadnja povrća na klasičan domaći način
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sjetva i sadnja povrća na klasičan domaći način

 Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
Poruka
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sjetva i sadnja povrća na klasičan domaći način
    Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 19:59
 
Kako sve više ljudi ima potrebu čim više toga naučiti i saznati o sjetvi i sadnji povrća, odlučila sam otvoriti još jednu temu, kao malu smjernicu i pomoć za lakše orijentiranje i snalaženje oko početka sezonske sjetve povrća, te začinskog i ljekovitog bilja.

 Pa krenimo redom...


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:08
 Na samom početku moram odmah ukazati na jednu užasno veliku grešku pri sjetvi raznog sjemenja povrća.. A to je uglavnom povrće koje treba, mora biti uzgojeno pod pokrovom ili u zaštićenom prostoru ( tuneli, plastenici ili staklenici). 

 Ovih dana jako puno čitam kako ljudi siju rajčice, paprike i ostalo sitno povrće i nažalost, često nemam komentara jer nije moje da nekome pametujem i držim prodike kako je takav trud uzaludan..uzalud bačen i novac i ne baš tako jeftino sjeme...nakon nekog vremena vjerujem da je razočaranje veliko...Unhappy


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:18
 Sve što mogu reći vezano za takav uzgoj je nasilno tretiranje i " buđenje sjemena " , očekivanje da se razvije u lijepu jaku i robusnu biljku, ali pod umjetnim uvjetima tj, odnosi se na kućni uzgoj biljaka.  Nakon nekog vremena često se žalimo kako su naši klijanci nikakvi, blijedi, visoki i tanki kao konci....a nakon toga slijedi poznato polegnuće flanaca i na kraju sigurna smrt mladih biljaka, jer to nisu uvjeti u kojima bi one mogle preživjeti ( naravno ako se govori o domaćem ekološkom uzgoju bez raznih kemijskih dodataka, jer ako ih se tretira kemijom, onda vam mogu reći, protiv polegnuća flanaca ima već hrpa raznih preparata) . Za ekološki uzgojene  kvalitetne presadnice treba sasvim drukčiji, jednostavniji i prirodniji pristup. Nema tu puno nekog pametovanja..ali ono što im se treba osigurati je dovoljno svjetla, topline i na kraju prozračnosti da bi s vremenom očvrsnule i mogle biti spremne za aklimatizaciju na vanjske uvjete.
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:25

 Moram reći,  već jako dugo sam u tome i na samom početku nisam ni sama imala nekog posebnog iskustva..pa je bilo sijanje po kući, uz prozor, uz radijatore i na kraju sve je to opet bilo 0 bodova...dok nisam krenula najprije s tunelskom proizvodnjom ( naravno odnosi se na hobby proizvodnju, isključivo za svoje potrebe ) a kako sve takve poslove uglavnom i najviše obavljam sama, MM se odlučio olakšati mi i taj posao, pa mi je kupio hobby plastenik i  sada sam prešla na plastenički uzgoj presadnica.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:30
 
Znam da su mnogi nestrpljivi i jedva čekaju da  kažem nešto o sjetvi....no malo strpljenja molim, naravno da ćemo doći i do toga dijela, ali i do sadnje vanjskog povrća i svega što bi vas moglo zanimati, pa vas stoga molim da se slobodno priključite ovdje kažete , pitate ili jednostavno podijelite svoj savjet koji uvjek dobro dođe i može biti svima od velike koristi.Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:40
Draga , priznati cu ti nesto :
prosle godine sam i ja u veljaci kojesta posijala ; od rajcice , rotkvice , cvijeca i sl. , sve je niklo i dogodilo mi se upravo to sto si ti gore opisala .
Na kraju smo otisli na plac i kupili prave flance Koje smo onda i posadili . Svaka skola kosta !    
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:46
 Kad sam već počela s tim sitnim povrćem, onda ću se i zadržati na toj temi..pa idemo redom...Smile

 Često puta ljudi pitaju: " Što se sve sije u plastenik ili tunel, koje biljke moram posijati u zaštićen prostor i kada? "

 Reći ću to ovako....U ovih mojih sad 13g. nikad nisam ništa sijala prerano, ali niti prekasno...Kod mene postoji pravilo za sjetvu koja se uglavnom kod mene uvjek obavlja oko 15 ožujka..Dosad sam sve tako sijala i uvjek bi mi sve došlo na vrijeme kad i kod onih koji bi sijali ranije.. ( a ako uzmemo u obzir da ionako sve te presadnice idu van tek u petom mjesecu ) pitam se kakvi paradajzi moraju biti oni koji su posijani recimo u drugom mjesecu....netko će možda reći ma super su mi..lijepi veliki zdravi...No varate se dragi moji.... čim veća sadnica, veći šok je za istu, pa tako joj treba jako puno vremena da dođe k sebi ( ako ikad i dođe) a jedna najveća greška je urod koji je prepolovljen ili često puta i nikakav..Thumbs Down

 Bilje se sile, rastu, mogu biti bujne, ali nemaju ni upola onog roda kao sadnica koja je posađena prema jednom zlatnom pravilu ( bar kod mene, a sve sam to saznala i čula od nekih profi uzgajivača )....

 Često puta, naravno oni koji vam žele nešto korisno reći i podijeliti s vama, uvjek će reći, sadite čim manje sadnice..oni koji to nisu, njima je svjedeno i reći će vam da kupite čim veću sadnicu...

 U principu, pravilo je da se sve sadnice sade od nekih 10-15 cm visine i ni cm više......sve što je više od toga, već je nekvalitetnije i dati će manji urod.....ili možda i druga opcija...ako je nakrkano svime i svačime, neće se ni primiti, uskuhati će i uginuti, pa je često puta to uzalud bačen novac u vjetar ( naravno govorim o kupljenim presadnicama s placa ).




 
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:50
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

Draga , priznati cu ti nesto :
prosle godine sam i ja u veljaci kojesta posijala ; od rajcice , rotkvice , cvijeca i sl. , sve je niklo i dogodilo mi se upravo to sto si ti gore opisala .
Na kraju smo otisli na plac i kupili prave flance Koje smo onda i posadili . Svaka skola kosta !    

 Upravo to draga moja, želim ukazati ljudima na tu veliku pogrešku i uzaludno bacanje novca u vjetar.  Po meni to je mučenje i prislino tjeranje sjemena da se prilagodi na sasvim njemu neprirodne i umjetne uvjete..jasna stvar na samom početku da od toga nema ništa. Nažalost, znam da grubo zvuči, ali neću uljepšavati istinu..Unhappy




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
@kaktus View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 14 Svibanj 2013
Lokacija: markovac našičk
Status: Offline
Bodovi: 2374
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje @kaktus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 20:58
Jedno veliko bravo mons!
Ova tema je prava, treba ljudima pomoći da nešto nauče i da ne bacaju novce na kupovinu flanaca ako ih mogu sami uzgojiti,i treba reći istinu...
Razum nam može reći što trebamo izbjegavati,
ali samo nam srce kaže što moramo učiniti.(Joubert)
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:00
 Ovako to bude kod mene...Oko sredine ožujka sijem sve što ide u plastenik ( osim što nekad preko zime imam zimsku salatu u plasteniku koje bude posijana u 9 mjesecu i tamo ostaje do berbe, znači do proljeća. Sad je nemam  jer mi je voda poplavila plastenik, ima samo nekoliko malih sadnica)..

 Znači evo za one koji ne znaju...sijem sljedeće: Rajčice, paprike ( koje ću ovaj puta malčice ranije posijati jer njima treba ipak malo duži period da niknu) zelje, kelj, brokulu, proljetne salate, karfiol....također ove godine idu i razne tikve u kontejnerski uzgoj ( uglavnom turkinje) kiwano, peruanske jagode i još koješta što treba zaštićen prostor...


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:09
Smatrala sam te uvijek od mnogih nas puno iskusnijom ali od danas
te smatram svojom osobnom uciteljicom .
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:11
Originalno poslano od člana @kaktus @kaktus napisao:

Jedno veliko bravo mons!
Ova tema je prava, treba ljudima pomoći da nešto nauče i da ne bacaju novce na kupovinu flanaca ako ih mogu sami uzgojiti,i treba reći istinu...

 Draga moja ! smile78Upravo to i želim, potaknuti ljude da proizvedu nešto svoje i ne bacaju hrpu novca na prisilno uzgojene i tretirane presadnice koje su uzgojene isključivo u plasteničkom ili stakleničkom uzgoju...a često puta se prodaju bez da su aklimatizirane na vanjske uvjete, pa uglavnom kad se donesu kući , opet uskuhaju i na kraju krepaju....( uostalom ja i ti smo već raspravljale o tome na jednoj temi zar ne ?) Big smileEmbarrassedHeart

 Dragi moji da samo znate koliko svake godine redovito bacim kvalitetnih flanaca, ali stvarno kvalitetnih..jer su uglavnom uzgojeni za moje potrebe i nemam potrebe za nekim šminjkanjem i uljepšavanjem istih....CryCry  Nije ovo nikakva reklama, niti poziv za kupovinu istih..ali srce me boli kad od toliko toga uzgojenog,  ja najmanje pola bacim, i tako svake godine....a kad sijem, ne mogu točno izračunati svaku sjemenku jer nikad ne znam koliko će mi trebati , koliko njih će krepati ili koliko njih će nešto potrgati ili pojesti, koliko njih se možda neće primiti..stoga moram uvjek imati dovoljno viška pri ruci jer treba to i nekoliko puta podsađivati, a onda dobro dođe koja biljka više...ali nažalost često taj višak završi na gnoju  jer ga nitko ne želi.....jer nema nikoga kome treba taj višak...CryCryCry




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:16
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

Smatrala sam te uvijek od mnogih nas puno iskusnijom ali od danas
te smatram svojom osobnom uciteljicom .

 Draga moja ! EmbarrassedHugsmile78smile84 Ja sam s godinama naučila " jezik" svojih biljaka koje uzgajam.. Najviše sam sama u svemu tome, jer MM radi po cijele dane...a meni ostaje samo druženje s mojim biljakama i tu pronalazim svoju snagu i lijek protiv ovog stersnog načina života....ma nema ništa ljepše dok zađem u plastenik, a moje biljke me tamo čekaju..povodim se nekom svojom intuicijom koja me rijetko kad prevari...Embarrassed 


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gute Fee View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 23 Lipanj 2010
Lokacija: tu i tam
Status: Offline
Bodovi: 7699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gute Fee Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:24
Znam samo da cu sve tvoje savjete vrlo rado primijeniti i od   
se radovati svakom i najmanjem uspjehu !
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:30
 
Počet ću s flancima paradajza.....Pitanje koje jednostavno glasi, ali puno ljudi ne zna odgovor na njega....Kakav bi trebao biti zdrav flanac paradajza koji je spreman za vanjsku sadnju?  Odgovor je ovaj ( bar kod mene)  Znači samo da prije spomenem sadi se u petom mjesecu van..sve što je posađeno prije postoji mogućnost da te biljke ubije mraz, iako ne mora biti jaki, ali dovoljno je jak da ubije mlade biljčice...stoga ništa prije petog mjeseca.

 A sad odgovor što se tiče paradajza: Bez obzira kakve je vrste kod mene je jedno jedino pravilo koje vrijedi za svaku sezonu i nikad se  ne mjenja...Znači ovako: Mali ( 10-15cm) debele stabljike, tamnozelene boje, robusne krošnjice...to se traži kod paradajza  i naravno čvrst i žilav, aklimatiziran na vanjske uvjete, što bi rekla drugim jednostavnijim riječima, već odmalena naviknut na sunce i vjetar, a budući da u plasteniku nema kiše..naviknut na vodu....ali samo dok je unutra i dok se presađuje van....kasnije dozvolim biljkama da se polako navikavaju na drastične uvjete i sušu....tako što ih više ne zalijevam kao velike nego sam ih počela lagano malčirati, naravno ako imam čime, ako nemam, tada ništa...da imam sustav kap na kap bila bi drukčija priča, no zalijevanje kantom, nema nikakve šanse....( stvori se užasno tvrda kora i to je zapravo samo još gore za samu biljku).




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:36
 
Lani sam tako pustila svoje paradajze ( nisam ih čak ni stavljala na kolce ) što se pokazalo jako dobro, jer kod moje susjedice svi su bili pokolčeni i svi su se ubrzo posušlili..Moji su bili na zemlji i imali su bar ranojutarnju debelu rosu, pa ih je to spasilo...Smile isto je bilo i s krastavcima, lani mi nisu bili na mreži i bilo ih je sasvim dovoljno za pojesti, a našla se i poneka teglica za zimnicu..iako ne puno, ali sve je bolje od ničega, zar ne ? Smile






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:40
 
Za papriku vrijedi gotovo isto  ili slično pravilo....mala ( 10-15cm ) s prvim parom lijepo razvijenih listova, tamnozelene, ponekad malčice svjetlije boje ( ovisi o sorti paprike) čvrsta i žilava, naviknuta od malena na uvjete koje će kasnije veliku većinu svog vijeka  provesti vani. Smile

 Obično nju i paradajze sadim po dvije biljke u jednu rupu, budu ljepše, robusnije i rodnije.EmbarrassedHeart Zapravo izrastu u prave divove što se od njih i očekuje...Smile






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:43
Originalno poslano od člana gute Fee gute Fee napisao:

Znam samo da cu sve tvoje savjete vrlo rado primijeniti i od   
se radovati svakom i najmanjem uspjehu !

  smile79smile86


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:50
 
 U principu sve je to isto..zelje i sve ostale kupusnjače također. Od kupusnjača očekujem da budu niske, debele lijepe, ravne i niske stabljike s prvim parom lijepo razvijenih listova, koji bi trebali biti ili nekad i ne većeg promjera ( nije toliko baš važan promjer listova ) ..bitno da su biljke  žilave, niske i prethodno naviknute na vanjske uvjete koje će kasnije ionako veliku većinu svog životnog vijeka provesti vani.




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Veljača 2014 u 21:58
 

No oprez kod zelja i svih kupusnjača, imaju puno neprijatelja....to su kupusne muhe, kupusni bijeli leptir,  duhanov trips, kupusne bijele mušice i najgori i najdosadniji je kupusni buhač..on iscrpljuje biljku, pije njezine sokove i isušuje listove...pa često puta naš kupus iako već velika biljka izgleda kao da se suši..što je potpuno točno, stvarno se suši....OuchOuchOuch






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.