Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Kako do sjemena povrća iz vlastitog uzgoja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Kako do sjemena povrća iz vlastitog uzgoja

 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:52
  Da najbolje bi bilo negdje na hladno, ali ne prehladno da ne bi luk smrznuo... 

 Ma curke moje drage pitajte sve što vas zanima, trudit ću se koliko to bude u mojoj moći da objasnim sve što  znam i što sam naučila kroz ovih 13g...Smilesmile78smile84





Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:38

znači, ide negdje na hladno...ok, sve sam shvatila...netko je rekao da ćeš biti njezina osobna učiteljica, a mislim da si i moja. 

Hvala i laku noć.

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:30
 Točno tako Gostović ! ClapThumbs Up  Samo što ćeš morati paziti da ti debeli luk ne istjera, jer takav više ne valja uopće za posaditi..Mora biti da uopće ne isklija gore onaj zeleni dio..nije toliko važno ako je u središtu krenuo tjerati...ali bitno da ne istjera zelenu masu gore...( listove ).


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:26
 
Imam dojam da se  lučice Centuriona jako brzo prodaju, jer lani ih uopće nisam našla..stoga sam ovaj puta otišla ranije po njih dok ih još ima....Smile  Meni osobno to je jedna od najboljih vrsta crvenog luka....I za jelo i za kuhanje..SmileThumbs Up







Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 22:26
dakle, da rezimiram: ovo proljeće sadim lučice, na jesen ostavim nekoliko glavica lijepog debelog luka, a onda sljedeće godine na proljeće sadim taj luk za sjeme onako kako si opisala... 
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 21:48

Ufffff, pa sad ti ni ja ne bi baš znala reći koji je to mjesec bio kad je luk procvjetao...( nemoj me strogo držati za riječ, ali moguće negdje 6-7mjesec..)Smile




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 21:42

E pa onda ćemo i njega potražiti. Jedva čekam vidjeti kako će to izgledati kad ja budem hvatala sjeme luka. Nego, kad se dobije onaj lijepi cvijet od luka? Mislim da to uživo još nisam nikad vidjela (koliko ja toga ne znam, pa to je strašno, a nije da sam baš u cvijetu mladosti) 

.--

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 17:01

Sjemenski luk CENTURION 
sjeme lucica luka centurion

Sjemenski luk CENTURION karakteristike:

  • Sjemenski luk CENTURION je sorta luka za srednje ranu proizvodnju.
  •  CENTURION luk odlikuje se veoma krupnom, okruglasto-duguljastom glavicom, ljuske su zlatne boje.
  • Daje visoke prinose.
  • Sjemenski luk CENTURION koristi se u svježem stanju, ali i za duže čuvanje.
  •  Dobro se skladišti, radi velike količine suhe tvari.
 Ja bih ovome još samo dodala, jako je sočan i za razliku od drugih vrsta luka blago je ljut.


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2014 u 15:56

ja sam prvi put prošle godine sadila luk i to iz kupljenih lučica žutog, ljubičastog i luka srebrenca, dobila sam ljutiku i nju čuvam i za ovu godinu.

kakav je to luk centurion?  

Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:53

 Išla sam sad pogledati moj jesenski češnjak koji nažalost opet leži u vodi i tada su me kovrčavi kelj i raštika posjetili ( ako prežive ovu poplavu) da će biti idealne biljke, potencijalni donori sjemena, jer nisam ih jesenas uzalud štihačom izvadila i presadila na mjesto gdje se ne ore... Namjera mi je i bila, sačuvati ih za sjeme...Smile Sve što se sad očekuje do njih da prorastu, procvjetaju i daju male, male mahunice sa sjemenom na vrh proraslih izboja.....nadam se s ljepšim vremenom da bi se to trebalo dogoditi...SmileThumbs Up






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:39
 
Ustvari, zapravo rijetko što se tada i kupovalo od sjemenja, osim možda kupusnjače, sve ostalo se najviše osjemenjivalo iz svojeg vrta....I tako se radilo iz godine u godinu i uvjek bi se imalo zaliha što starog, što novog  sjemena iz svojeg vrta...Smile Žene su uglavnom uvjek razmjenjivale sjemenje međusobno i tako bi ponekad imale neke nove vrste povrća u svom vrtu... jer uvjek je netko imao baš ono što možda moja baka nije imala i obratno...LOLLOL




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:36
 Hvala Magi !Hugsmile84 Puno mi znači da mogu ljudima pomoći....bar onoliko koliko je u mojoj moći i bar ono što znam iz vlastitog iskusta..Nekad žene niti nisu, gotovo nikad kupovale lučice, uglavnom su ih uvjek same uzgojile, baš na ovaj stari, meni jako poznati način...Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
magadan View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 16 Studeni 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 141
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje magadan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:31
Monstera, odlicno!!! I mene zanima uzgoj luka iz sjemena. Slike ce mi proces pojasniti bolje nego da mi netko objasnjava. Hvala ti na trudu, samo pisi!:)
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:29

Pošto ja najviše volim Centurion luk, ovaj puta ću  morati lijepe glavice istog donijeti od moje mame i posaditi ga za sjeme... Ja ga lani nisam imala jer nije bilo lučica istog za kupiti...UnhappyOuch






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:27

 Ovo je čisto sjeme crvenog luka ( posuđena fotka Embarrassed )..
Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:24

 Istrgane cvjetne glavice luka , čekaju da ih još očistim i dobro izmrvim....EmbarrassedHeart ( također stara fotka s moje teme...)






Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:22

 Evo jedne moje stare fotke crvenog luka u cvijetu...Smile


Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:19
 Nekima će možda zvučati smješno, ali lukovo sjeme je vrlo jednostavno dobiti recimo iz kupljenih lučica koje smo posadili i dobili lijepe debele glave luka...Budem vam poslikala moje lučice dobivene takvim načinom osjemenjivanja....nema ih puno jer kako sam već rekla, nešto mi je lani ili pojelo ili raznijelo sjeme nekamo dalje, ali ovaj puta ću biti pametnija pa ću luk kako sam već rekla posijati u teglice , a kasnije samo preseliti van...

 Čula sam ljude gdje kažu, pa kako je moguće dobiti sjeme luka koji je uglavnom ionako hibrid..No ne znači nužno da je baš sav luk hibrid jer tada niti jedna sjemenka ne bi niknula....Ja sam pobila tu činjenicu i dokazala da se iz uzgojene kupljene lučice itekako može dobiti sjeme..Uostalom mislim da bi bar na svakom pakiranju trebalo pisati da je hibrid ili možda i ne? ErmmQuestion

 Kako god ja sam se potrudila dobiti nešto svojih lučica,nema ih previše ( jer ih nisam previše ni sijala)  ali za 1kg ih sigurno ima...Smile




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
gostovic View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 07 Svibanj 2013
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 77
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gostovic Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 11:10
naravno da me zanima i proces oko crvenog luka, nisu više ni lučice tak jeftine... treba imati sve svoje ako se može..
Na vrh
monstera View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 24 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 11895
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monstera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Veljača 2014 u 10:07
 Što se tiče svih vrsta mahunarki, zrnašica ( grah, mahune, grašak, bob..) pretpostavljam da svi znate da je njih vrlo lako uzeti za sjeme..Tj. ono što želimo od zrnašica osjemeniti, to nećemo ubirati ni kao zeleno, ni kao zrelo za jesti ( zeleno, odnosi se na mladi grašak, bob,mahune, grah.) znači ostavit ćemo mahune i zrno da se razvije do kraja, da se mahuna posuši i sjeme u njoj dozreli..kad je taj proces gotov, ubiremo mahunarke ( najbolje rano ujutro jer pri većoj temperaturi mahune se raspucaju pa tako često izgubimo dosta sjemena koje se razleti po tlu.) Kad smo pobrali mahunarke očistimo ih, sve ljepše zrnje se prebire, loše, sitno, bolesno ili oštećeno odbaci. Sad još neko vrijeme zrnje posušimo vani na zraku ( obično je to nekoliko dana ) Provjera sjemena da li je dovoljno suho za one koji možda ne znaju procijeniti otprilike, najbolje je da probate pregristi sjemenku, ako je tvrda i ne da se pregristi, znači suha je i spremna za skladištenje do naredne sezone..Pospremanje je isto najbolje ili u neke platnene ili papirne vrečice, a ako imate veću količinu, može stajati uskladišteno i u običnoj kartonskoj kutiji, na nekom prozračnom i tamnijem mjestu.




Zemlja nije ni moja, ni tvoja, posuđena je svima nama, da dođemo, da se tu sretnemo i odemo bez povratka.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.