Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Donji Miholjac
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Donji Miholjac

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Donji Miholjac
    Objavljeno: 25 Ožujak 2014 u 18:30
Otvaram temu kako bih predstavila svoj mali gradic. Za ine koji ne znaju, smjesteni smo uz obalu rijeke Drave u neposrednoj blizini Madjarske granice. Iako smo mali, nedavno smo proslavili 950. rodjendan (prvi pisani spomenik potjece iz 1057. i govori o crkvi sv. Mihaela).
Glavna znamenitost je dvorac Mailath, izgradjen kraj starijeg dvorca obitelji Prandau. Na sjevernoj strani grada nalazi se kompleks ribnjaka. Stari rukavac rijeke Drave popularno je izletiste. No, dosta rijeci, idemo na slike...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2014 u 18:33






Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2014 u 18:34
Pogled iz zraka na ribnjake i rijeku Dravu. S druge strane rijeke je Madjarska.

Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2014 u 18:35
Stara Drava

Na vrh
SlavujVk View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt - Ljeto 2013

Pridružen: 13 Studeni 2012
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 5466
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SlavujVk Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2014 u 06:35
Kada smo, prije dosta godina, prolazili kroz Donji Miholjac na putu u Mađarsku, posebno sam uživala u pogledu na prekrasan dvorac i park koji se nalazi pokraj njega.
Drago mi je da si nam predstavila svoj lijepi slavonski gradić i nadam se da ćeš još ponešto napisati o njemu.
Mislim da imaš dosta pokazati o gradu, o prirodi koja ga okružuje, kao i o njegovoj povijesti, pogotovo iz vremena kada je bio Alsomiholjac.

Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Travanj 2014 u 07:29
I mene je putovanje u Vukovar te Baranju zaustavilo u Donjem Miholjcu, sa velikim sam zanimanjem prošetala perivojem dvorca.. Radujem se novim slikama i informacijama!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 00:45
Mikica, hvala ti na upoznavanju sa svojim lijepim gradićem za koji sam do sada znala samo iz izvještaja o vodostaju rijeka na radiu.
Nadam se da ćeš nam staviti još koju sličicu da ga još bolje upoznamo.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
temzi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Travanj 2013
Lokacija: Zagreb,Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1316
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje temzi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 09:38
Prekrasna ideja,prekrasne slike  i prekrasan gradsmile138
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2014 u 12:34
Hvala na lijepim slikama tvog mjesta koje sam i ja nekoliko puta posjetila, čak sam  davno bila i na jednom slavonskom piru ....ah kad tamburica i  violina zasvira....Thumbs Up
 
Evo jedan mali podsjetnik za mene i za sve druge: Šokačko kolo ( malo se namučila.. naučila sam ga na piru i uživala)
 
 
 
Na žalost bila sam i na jednom tužnom događaju... svi su mi običaji poznati.
 
Dvorac je prekrasan, bio je dosta zapušten i neznam u kakvom je sada stanju....
 
Ljudi su tako dragi, složni i miroljubivi.. jako volim taj kraj!
 
Mislila sam da ću ovog proljeća svratiti do tih krajeva i vidjeti sve vas i popiti kavu sa vama ali je put bio puno kraći nego što sam planirala pa ništa od toga za ovaj put.
 
Pozdravljam sve lljude iz ovog, meni tako dragog mjesta a tebe posebno jer si moja cvjetna  poznanica Hug
 
Rijeka

Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 16:55
Malo povijesti:
Prema arheoloskim nalazima doznaje se da je ovo podrucje naseljavalo panonsko pleme Andiezetesa, koji su ovo podrucje naselja­vali prije Rimljana. U rimsko doba ovuda prolazi vrlo vazna rimska podravska magistrala, koja se protezala od Aquileia (Ogley - sjeverna Italija) do Singidunuma (Beograd). Na Ptolomejevoj karti iz druge polovine 2.stoljeca, Donji Miholjac se nalazi pod imenom Magniana ili Marinijana.
Propascu Zapadnog Rimskog carstva, a posebice velikom seobom slavena u 6. i 7. st. mijenja se struktura i raspored stanovnistva, ovaj je kraj privukao prve slavenske naseljenike - Hrvate da se nastane u njemu. Početkom 10 st. dolaze Madjari u Panonsku nizinu. Pokusaj prodora Madjara preko Drave nije uspio, jer ih je u tome zaustavio prvi hrvatski kralj Tomislav.
Nakon smrti kralja Zvonimira 1089.godine Slavonija dolazi pod vlast Arpadovica. 1102. godine Hrvatska definitivno dolazi pod vlast Madjara krunidbom kralja Kolomana hrvatskom krunom.
Da bi Slavoniju, i u crkvenom pogledu odvojili od Hrvatske, osnivaju se zupe i biskupije.Prvi pisani podaci, koji se odnose na Donji Miholjac, govore o nastanku samog mjesta i izgradnji prve crkve.



Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 16:59
Do konca 16.st. Sveti Mihael, tj. nema posebnog znacaja, niti se posebno navodi u starim listi­nama. To je razdoblje kada se Donji Miholjac nalazi u sastavu Osuvackog vlastelinstva koje je najprije bilo posjed obitelji Teten, a kasnije obitelji Hunjadi.
Nakon pobjede Turaka nad ugarskom vojskom kod Mohaca 1526.godine, oni postepeno osvajaju dio po dio Hrvatske. U vrijeme turske vladavine cijela Slavonija bila je podjeljena na sandzakate i pripadala je Budimpestanskom pasaluku.
Poslije oslobodjenja ispod turske vlasti krajem XVII st. Slavonija je ponovo usla u sklop Habsburske monarhije.Posjede i naselja oko Valpova i Donjeg Miholjca daruje car Karlo VI 1721. g. Petru Antunu Hillepradu von Prandau. Dolaskom porodice Prandau u Donji Miholjac, zapocinje izgradnja kuca koje su pripadale vlastelinstvu, a nalazile su se u centru mjesta. Jedna od prvih vecih zgrada sagrađena je 1818. g. - Stari dvorac.
Ladislav Mailath (potomak obitelji Prandau) se odlucuje na iz­gradnju novog dvorca. Gradnja zapocinje 1903.godine i traje do 1906.godine. Novi dvorac je građen u specifično engleskom stilu (Tudor). Porodica Mailath ostaje vlasnik miholjackog imanja do travnja 1923.godine, kada je isto prijevarom preslo u "Podravinu d.d.", a u dvorac se useljavaju braća Schelesinger (Filip i Adolf) direktori "Podravine d.d.". Braca Schlezinger ostaju na imanju do 1941.godine, kada bjeze- pred fasistickom okupacijom

Stari dvorac
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 17:07
Miholjacko sijelo
Tradicionalna kulturna manifestacija, koja se odrzava drugog tjedna mjeseca srpnja, ujedno manifestacija koja u cetiri dana odrzavanja broji preko 2000 aktivnih sudionika iz Hrvatske i inozemstva. Kulturno umjetnicka drustva svojim plesovima, pjesmama i obicajima predstavljaju tradiciju svojih krajeva.



Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 18:03
Perivoj oko dvorca proteze se na oko 10 ha i registriran je kao spomenik hortikulture 1961.g. zbog velikog broja rijetkog bilja i nasada

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 18:06
Mikice, ovaj čas sam naišla na tvoju novu temu. Pomno ću te pratiti. Već sad mi se sviđa ono što vidim. Thumbs Up
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 19:16
Originalno poslano od člana mikica.dm mikica.dm napisao:

Perivoj oko dvorca proteze se na oko 10 ha i registriran je kao spomenik hortikulture 1961.g. zbog velikog broja rijetkog bilja i nasada




Predobro izgleda iz zraka. Ako se ne varam nije baš nešto restauriran  izvana .... barem nije bio
Na vrh
mikica.dm View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 06 Svibanj 2010
Lokacija: Donji Miholjac
Status: Offline
Bodovi: 611
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mikica.dm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2014 u 19:53
Nazalost, objekti unutar perivoja potpuno su devastirani, ni sam dvorac nije u najboljem stanju, u njemu su smjesteni drzavni uredi i gradska vlast...fasade su oronule a jos vise ih naruzuju razne preinake koje su nasi gradski oci napravili kako bi im boravak tamo bio sto lagodniji...   unatoc tome, u parku je veliko bogatstvo biljnih vrsta o kojima cu detaljnije slikom i rijeci u nekom od narednih postova...
Na vrh
Anaida View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Travanj 2007
Lokacija: Hr
Status: Offline
Bodovi: 7297
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Anaida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Travanj 2014 u 07:36
Nadam se da će se naći mudre glave koje bi mogle (toliko spominjane) novce iz eurofondova privesti za obnovu ovog zaista posebnog zdanja.. Toliko je oronulih, pustih dvoraca i kulturnih dobara u lijepoj našoj koji vape za obnovom pa jednog dana i nekom namjenom. Znam da svakako ima i prečih stvari za koje trebaju novci, no civiliziraniji dio Europe puno drži do takvih tekovina i spomenika povijesti pa tada tu treba tražiti šanse za dobivanje sredstava.
Uostalom, bez poznavanja povijesti, ma kakva ona bila, čovjek teško gradi budućnost. Toliko smo se puta u to već uvjerili.. 
 
Draga Mikice, sa zanimanjem pratim tvoju temu!!
"Više nego iz tvojih usana neka govori ljubav iz nježnosti tvojih ruku, iz srdačnosti tvojega smiješka i iz pažnje tvojega srca."
P.Bosmans
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,594 sekundi.