Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ljiljani - Lilium
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ljiljani - Lilium

 Odgovori Odgovori Stranica  123 64>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ljiljani - Lilium
    Objavljeno: 30 Rujan 2019 u 15:18
 Ljiljane treba posaditi (ako je to moguće) odmah nakon kupnje. U principu, ljiljani se sade u proljeće ili jesen, iako je bolje saditi ih u jesen. 

Izuzetak je Madonin ljiljan (Lilium candidum) koji treba saditi u kasno ljeto ili rano u jesen.

Lukovice posaditi u dobro dreniranu, rastresitu zemlju, koja sadrži puno razgrađenog organskog materijala. Tešku glinenu ili pjeskovitu zemlju treba pobljšati dodavanjem komposta ili treseta.

Ako ljiljane prignojimo mjesec dana prije cvatnje sa malo gnojiva s kalijem, ljiljani će imati veće i intenzivno obojenije cvijetove. 
Za prignojavanje ljiljana ne smije se upotrijebiti svježe stajsko gnojivo.

 Dubina sadnje lukovica ovisi o varijetetu. Neki ljiljani stvaraju korijenje samo na bazi lukovice, dok ih drugi stvaraju i uzduž izdanka stabljike koji raste iz lukovice, a nalazi se ispod zemlje. Općenito, mogu se saditi tako da baza lukovice bude na dubini od 20 cm, a vrh prekriven s najmanje 5 cm zemlje. 
I ovdje je Madonin ljiljan (Lilium candidum), kao i njegovi hibridi, izuzetak. Oni se sade tako da im je vrh lukovice prekriven sa svega 2,5 cm zemlje.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Aco View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 29 Srpanj 2018
Lokacija: Trenutna, ili?
Status: Offline
Bodovi: 226
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Aco Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2019 u 13:46
Ja sam svoje premjestio prosle godine u odprilike ovo doba I nije bilo nikakvih problema.
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2019 u 13:28
Pozdrav.Imam jedno pitanje. Kada je najbolje preseliti ljiljane na drugo mjesto? Hvala
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2019 u 20:52
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Lipanj 2019 u 20:51
evo i ovogodišnji

-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Siječanj 2018 u 22:10
Lijepo ih je vidjeti, posebno u ove sive, tmurne dane. Onaj na prvoj slici u tvom zadnjem postu mi se najviše sviđa!
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
aurelia View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 25 Veljača 2016
Lokacija: Zagorje
Status: Offline
Bodovi: 1341
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aurelia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2018 u 17:45
Lijepi su...bijeli su mi posebno dragi 
Na vrh
Nisa View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši cvijet u cvijetnjaku 2017

Pridružen: 16 Ožujak 2013
Lokacija: Drinovci
Status: Offline
Bodovi: 3089
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nisa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2018 u 16:41
Nije teško zaljubiti se u ovakve ljepotane Clap
Samo Bog može činiti nemoguće, ali ti možeš činiti moguće.
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2018 u 16:25




-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Siječanj 2018 u 16:21
evo da malo osvježimo temu.moja nova ljubav su ljiljani

-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2016 u 06:41
Ostaju u zemlji preko zime i svake godine su opet vani, stvarno malo traže, a puno daju...
Od orijentalnih miriši čitavo dvorište, pogotovo uvečer...
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2016 u 17:24
prekrasni su.što radite s ljiljanima.da li vadite ili ostavljate u zamlji
-poslije igre i kralj i pijun idu u istu kutiju-
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2016 u 22:39
Uvijek lijepi...










Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
Slava View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2016
Lokacija: Slavonski Brod
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Slava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Travanj 2016 u 08:21
Hvala Vila2Smile
Na vrh
vila2 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 27 Travanj 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 904
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vila2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2016 u 08:57
Slava, kad ti ljiljan ocvate, odreži mu taj ocvali cviejt da ne troši energiju na stvaranje sjemena, a onda ih možeš ostaviti u tegli do jeseni, pa posaditi u zemlju, a po meni ih možeš i odmah nakon cvatnje staviti u zemlju pa neka tamo uvene ( ja bi napravila tako ), na godinu će izaći ponovo na tom mjestu, a ti samo pazi da ga posadiš na dobro mjesto, orijentalni ljiljani vole više vode nego azijati, a treba im naravno, sunca... nadam se da sam ti pomogla...
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar...
Na vrh
Slava View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2016
Lokacija: Slavonski Brod
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Slava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2016 u 08:06
Dobar dan!

Molim pomoc.Kupila sam u Kauflandu orijentalni ljiljan sa roza bijelim cvjetovima. rocvjetali su svi a donji listovi su poceli malo da se suse. Kako da ga odrzavam i sta treba da radim? Zalijevanje, gdje da ga drzim i sta da radim s njim nakon sto je procvjetao? 

Hvala!
Na vrh
Slava View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 15 Ožujak 2016
Lokacija: Slavonski Brod
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Slava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Ožujak 2016 u 08:37
Dragi moji....pozdrav!!
s obzirom da sam nova i da nemam blagog pojma o svijecu a volim ga molim vasu pomoc.Confusedkupila sam orijentalni ljiljan u kauflandu, rozno-bijele boje.tri komada u tegli visine cca 40 -ak cm. molim vas savjet sta da radim s njim.sada je u fazi cvjetanja....kako da zalijevam, da li da razdvajam stabljike ili da ostavim sve kako je?. sta se radi s njim kada prodje fazu cvjetanja?


hvala!
Na vrh
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Studeni 2015 u 06:27
najbolje je tako, neka priroda učini svoje 
Na vrh
mariofiume View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Listopad 2015
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mariofiume Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2015 u 23:42
onda cekam proljece ????
Na vrh
Ivona View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 09 Ožujak 2007
Lokacija: United Kingdom
Status: Offline
Bodovi: 192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivona Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Studeni 2015 u 13:59
neće niknuti dok se vremenski uvjeti ne poklope sa onim što mu treba da nikne. 
Ljiljani cvatu proljeće , tako da do onda ništa. 
Nisam sigurna ali mislim ni da ga staviš u posudu i staviš u toplo neće samo tako cvjetati. 
Znam da zumbule i pojedine lukovice moraju biti na hladnom ili ili malo zarezati kako bih se potakla cvatnja. 

No za ljiljan nisam sigurna i ne znam točno koliko je potrebno da se aktivira. 

A gdje je posaditi i zašto ti se toliko žuri??? 
Da ti i nikne sada neće biti ništa od njega. Barem je moje mišljenje tako
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 64>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.