Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Balkonsko cvijeće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Pelargonije ili muškatle
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Pelargonije ili muškatle

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 94>
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Kolovoz 2007 u 18:31

Ovo su mlade pelargonije iz semena.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Kolovoz 2007 u 18:06
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Kolovoz 2007 u 09:06
Da vas malo demantiram u svezi pelargonija.Naravno iz vlastitog iskustva.
1.Ne znam kako kome,no meni stare pelargonije ljepše i više cvatu od mladih.Možda je stvar u prezimljavanju.
O tom sam negdje već pisala no mogu opet ukratko.Ja stare u jesen porežem skoro do korjena(10-ak cm ostavim),istresem svu zemlju sa korjena i posložim ih u dugačke tegle ili sanduk(barem10 ih stane) i malo zemlje samo,koji cm,stavim na korjen.Tako ih stavim na neko mjesto di se neće smrznuti i ostavim,bez zaljevanja,do proljeća.U stvari kada vidim da one same počinju pupati,onda ih svaka 2 tjedna zalijem.Kad imaju 3-4 lista presadim ih u zasebne tegle i jednom tjedno zaljevam.Čim je vani malo toplije preko dana,iznosim ih van na par sati(ne na direktno sunce),da se ojačaju.Kako izgledaju kroz ljeto vidite na slikama belagonijaWink
2.Sad kaj se pelcanja tiče.Ok,najbolje bi ih sad bilo zapelcati,no kako ih je meni žao,ja ih pelcam u kasnu jesen kada ih spremam u kuću.
Ništa ih u vodi ne držim nego samo odmah u zemlju stavim.
Što se tiče pelcanja preko ljeta(to je Voki negdje pitao dal da radi).Kako ih kod mene barem 2-3 puta godišnje vjetar baci uvijek ima pelcera(na žalost)i ja ih onako samo u neku teglu di ima mjesta upiknem.Ne da se prime nego i procvatu.
Ovo je slika di sam  grančicu(samo na vrhu 2listića su bila)od par cm.piknula u teglu prije mjesec dana...


Ažurirao shasha - 12 Kolovoz 2007 u 09:08
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2007 u 09:18
I meni je vetar polomio viseće pelargonije proletos i ti pelceri su se ožilili i već cvetali. Ja ih preko zime ne orezujem, već ih sve stavim na jednu stelažu u hodnik pored prozora. Ako imaju dovoljno svetla u toku zime i da nisu na previše toplom mestu ni ne osete zimu, listovi su im tamnozeleni cele godine.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2007 u 12:52
pozdrav
ja imam lila pelargoniju. spusta se s balkona (puzajuća?)
mogu li sada otkinuti grančicu i koliko veliku?
Prvo je treba u vodu staviti da pusti žilice ili direktno u zemlju?
moze pomoć?
hvala


Ažurirao alkemicar - 27 Kolovoz 2007 u 12:53
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2007 u 12:56
Kada otkineš pelcer sa grane ili vrh grane odmah ga posadi u zemlju i saksiju drži na svetlom mestu, ali zaklonjenu od direktnog sunca. Neka ti je zemlja stalno vlažna, ali ne previše jer može doći do truljenja pelcera. Za nedelju dana od prilike biljčica će pustiti korenčiće i kada potera novi list već može da se izloži i direktnoj sunčevoj svetlosti
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2007 u 13:01

hvala hvala

puno hvala Wink

 

Originalno poslano od člana voki voki napisao:

Kada otkineš pelcer sa grane ili vrh grane odmah ga posadi u zemlju i saksiju drži na svetlom mestu, ali zaklonjenu od direktnog sunca. Neka ti je zemlja stalno vlažna, ali ne previše jer može doći do truljenja pelcera. Za nedelju dana od prilike biljčica će pustiti korenčiće i kada potera novi list već može da se izloži i direktnoj sunčevoj svetlosti

Na vrh
nbjelovu View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1582
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nbjelovu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 14:51
Imam jedan problem sa jednom lijepom rozom engleskom pelargonijom: svake godine, u kasno ljeto, krenu mi truliti iz korijena, onda ih moram hitno porezati i spasiti tako da zakorjenim mladice. To mi se dogadja vec nekoliko godina. Probala sam manje zalijevati, stavljati na razlicita mjesta, nista nije pomoglo, svake godine isto. Dogadja se i mojoj susjedi, bas sa tom vrstom.
 
U isto vrijeme ostale, i engleske i obicne, rastu kao korov. Sta to moze biti? Kad ta trulez krene, nema sanse da se vise spasi, ni fungicid, nista ne pomaze, cak se prenosi i na reznice, od mnostva reznica koje skinem sa prividno  zdravih grana, vecina isto istrune, ostane samo manji broj.
OPG 159365
http://free-st.t-com.hr/hibiskuskodnine/





Na vrh
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 15:29
Takav slučaj nisam nikad vidjela. Meni se uglavnom dešavalo da mi trunu odmah u proljeće nakon kupnje (kupila sam zaražene biljke). Jedino ti mogu reći da mi to liči na neku osjetljivu pelargoniju koja je sklona nekakvim bakteriozama koje je počinju napadati kad krene vlažnije vrijeme. S druge strane, ja nisam nikada čuvala preko zime engleske pelargonije, već sam uvijek pelcala i na god. sadila mlade. One mi se nekako jako odrvene za razliku od zonalnih i padajućih koje mogu biti lijepe 2-3 godine.
Na vrh
dino View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dino Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Rujan 2007 u 21:34
Bolje je da engleska pelargonija ima sušju zemlju preko zime. Znaći vrlo malo zaljevanja i ništa prihranjivanja gnojivima. Idealno bi bilo presaditi u neki prozračniji supstrat   Smile
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 19:38
Evo teme, i sa njom mnostvo pitanja i problema : Prezimljavanje muskatli (Pelargonija) ili Kako sacuvati muskatle preko zime?

Shasha je o tome vec pisala i opisala svoj nacin. Meni je to vrlo komplikovano i za takav postupak nemam ni uslove, ni hrabrosti. Slican je jednom o kom sam citala gde se muskatle takodje izvade iz zemlje, ali zaviju u novine, izvrnu i obese.

Blize se dani u kojima se odlucuje hocemo li imati iste muskatle i sledece godine. I hoce li one biti lepe, bujne i cvetne. A ja sam, i ovde, i na drugim mestima, naisla na mnostvo protivrecnosti kada je rec o njihovom zbrinjavanju preko zime, da vise ne znam kako da postupim, potpuno sam

Shasha ih npr. orezuje, sada u jesen, pre mirovanja.Voki ih uopste ne orezuje, kod njega cak, koliko sam razumela one i ne miruju. Zbog toga, moje prvo pitanje glasi: Da li ih je lakse sacuvati uspavane?

Drugo pitanje: da li stabljike treba skratiti sada ili u prolece, posle zimskog mirovanja? I kako se to radi?Negde stoji da se po pravilu kroje krajem februara (veljace), pre nego sto poteraju i iznesu van. Neko to radi sada.

Ako treba da ih unesemo, a treba, gde: u podrum, predsoblje, sobu koja se ne grije, u hodnik (prostor ispred stana (u zgradi))? Svako ovo mesto ima vlastite karakteristike: u tami je, s malo svetla, s puno svetla. Jedino zajednicko je niza temperatura. To je i jedino zajednicko u svim postupcima zbrinjavanja na koje sam naisla: temperatura treba da bude od 5 do 15 stepeni.

Da li se, ako odlucimo da ih odnesemo u podrum, sto ja i nameravam, preko zime zalivaju? I tu nailazim na protivrecne odgovore.

Ja se raspisah izvinite ako gnjavim, i sada bih volela da cujem i vas.

Pozdrav!
Aglaja
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 20:28
kako živim u Splitu, a balkon mi je s južne strane i dosta zaštićen od vitra, moje provedu cijelu godinu vani
nakon 2-3 godine odrvene pa ih treba obnovit, zimi ih puno manje zalivan i ne prihranjujem gnojivom za cvjetanje
na proljeće, tj. kad zatopli, ako je još lip grmić, podrežem korijenje, prominim zemlju, orežem ružne grane i počnem s prihranom.........to je moje iskustvo Wink

Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Listopad 2007 u 21:37
Moju si verziju čula već.Jedino da te ispravim,nije ni najmanje komplicirano(baš zato tako i radim) jer ih samo ostaviš i do proljeća se ne brineš za njih.A ti,ako se bojiš tako nešto raditi,samo uzmi pelcere i zapelcaj ih.Tako ujedno imaš svake godine nove mlade biljkeWink
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Listopad 2007 u 21:01
Originalno poslano od člana Arwen Arwen napisao:

kako živim u Splitu, a balkon mi je s južne strane i dosta zaštićen od vitra, moje provedu cijelu godinu vani
nakon 2-3 godine odrvene pa ih treba obnovit, zimi ih puno manje zalivan i ne prihranjujem gnojivom za cvjetanje
na proljeće, tj. kad zatopli, ako je još lip grmić, podrežem korijenje, prominim zemlju, orežem ružne grane i počnem s prihranom.........to je moje iskustvo Wink



Potpisujem  smile186
Na vrh
Arwen View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 02 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 1192
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Arwen Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2007 u 15:45
danas sam uzela reznice mojih pelargonija, i prilikom rezanja na jednoj grančici sam našla neku sitnu bubu bile boje, izgleda ko babura i duga je oko 3mm
našla sam samo jednu, nadam se da ih nema više, dobro sam prigledala
zna li itko išta o tim bubama??
u knjizi nisam našla takvo nešto
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2007 u 18:34
Ja svoje pelargonije zimi držim u hodniku gde ima puno svetla i lepe su mi cele zime. Temperatura je umerena. Probao sam i da ih držim u jednom hodniku gde je tamnije, nekako se drže zimi, ali pred proleće propadaju. Isto mi se dešavalo ako su na pretoplom. Stavio sam na jednu policu polovinu pelargonija, a druga polovina je još na terasi... Nemam pojma gde ću sa njima.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
alkemicar View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2007
Lokacija: suncani jug :)
Status: Offline
Bodovi: 1384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje alkemicar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Listopad 2007 u 19:45
ja sam svoje cijelu zimu držala vani na balkonu, ali naše dalmatinske zime su zeznute samo uz buru, a inače je valjda ok čim su preživile
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Listopad 2007 u 15:01
Sakupio sam dosta semena za proleće, a biće ga još

život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
lana2 View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
DONATOR

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 4717
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lana2 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 08:53
Moje pelargonije su na stubištu, do sada su ivijek tamo dobro prezimile. Ima svjetla i nije toplo. Ove godine sam u kolovozu  zakorijenila mlade, vidjet ću kako će se one ponašati na stubištu do proljeća.
Na vrh
TeaK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 12 Rujan 2007
Status: Offline
Bodovi: 3272
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TeaK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2007 u 13:00
Originalno poslano od člana lana2 lana2 napisao:

Moje pelargonije su na stubištu, do sada su ivijek tamo dobro prezimile. Ima svjetla i nije toplo. Ove godine sam u kolovozu  zakorijenila mlade, vidjet ću kako će se one ponašati na stubištu do proljeća.



Moje na taj način prezimljavaju uvijek tako da ne vidim razlog da kod tebe Lana ne uspiju.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 94>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,359 sekundi.