Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Smrdljivi martini
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Smrdljivi martini

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Golden Leo View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 143
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Golden Leo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Smrdljivi martini
    Objavljeno: 30 Kolovoz 2014 u 14:13
Molim vas ako netko zna kako ih se riješiti... Sve živo mi pojedoše, svake godine ih je sve više i više. I u povrtnjaku su i po cvijetnjacima.  U napasti sam da napravim 100 litara neopitroida i sve pošpricam :( Zaista sam očajna. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2014 u 15:08
Ne mogu pomoći, ali ću sa zanimanjem pratiti ovu temu, jer i kod mene ih je ove godine bilo i previše, nisu jeli baš sve, ali blitvu jesu i to totalka. Dead
Na vrh
pr1nc0 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 16 Ožujak 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pr1nc0 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2014 u 17:21
Evo nekih zanimljivosti:
Smrdljivi martini spadaju u red stjenica - insekata koji se hrane sišući sokove. Postoje stjenice koje se hrane biljnom hranom i grabežljive stjenice koje su prirodni neprijatelji ostalih štetnika.
Latinski naziv našeg neprijatelja je Nezara viridula.
Kako ga suzbijati, a da se ne upotrebljava kemija? Pitanje koje sam milijun puta postavio sebi i drugima, a još nisam našao kvalitetan odgovor. Da vidimo što kaže struka:
u biološkoj kontroli koriste se 2 parazita: muha Trichopoda pennipes i osica Trissolcus basalis. Nažalost, kod nas nisu dostupni, a i da jesu cijena bi im bila paprena.
Preporučuju se i feromonski mamci za više vrsta "smrdljivaca" kojih također nema na našem tržištu, ali mogu se naručiti putem interneta. Čitajući neke komentare kupaca podijeljenog sam mišljenja o njihovoj učinkovitosti. Zatim postoji mogućnost sadnje biljaka-mamaca na koje će se martini naseliti (grah, kukuruz, loboda, razno cvijeće) i odgoditi napade na rajčice, krastavce, paprike, itd.
Od ekoloških preparata koristi se piretrin, koji doduše ima slabije djelovanje nego sintetski piretroidi pa se mora prskati više puta.
Također, postoji niska učinkovitost preparata koji sadrže spinosad.
Kombiniranje piretrina i spinosada i prskanje kod pojave prvih ličinki dalo bi neke rezultate, a uz to oba preparata su ekološka.

Što se tiče kemije, može se koristiti permetrin kojeg ima u Biokillu. Navodno ima kratku karencu na rajčicama, ali izbjegavajte prskati po plodovima.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2014 u 09:33
Hvala, zanimljiv tekst. Ne kužim zašto ih nisam imala u vrtu svih ovih godina, nego baš ove. Valjda im odgovara kišno proljeće i ljeto.
Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2014 u 12:11
I ja sam ih nalazila na balkonu, i to na mom ljubimcu Aichrysonu
A boja mu je kao i boja listica, jedva ga primijetis a on se dotad "momacki" narucka
Na vrh
Golden Leo View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 143
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Golden Leo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2014 u 12:44
Mislim da ću nećake zaposliti, lopaticu u ruke i tko više ubije martina taj je pobjednik, možda da i vrtićku djecu dovedem koliko ih ima :/
U principu ne volim ubijati kukce, ali pretjerali su, svake godine sve požderu. Množe se u blitvi i onda juriš na sve ostalo. 
Hvala pr1nc0 na odgovoru, probat ću pronaći taj instekticid, a sve biljke u vrtu ću ove godine spaliti nakon što ih počupam, možda pomogne...
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Rujan 2014 u 13:57
To sam primjetila, blitvu jako vole. Onda je više ne budem sadila. Kad malo bolje promislim, i nije ih bilo dok je nisam sadila. Geek
Na vrh
akva View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2014
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 190
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje akva Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2014 u 21:16
I ja vodim pravi rat protiv njih ...na blitvi ih nisam primjetila , ali ih zato ima jako puno na drugom povrću .Prskala sam ih otopinom češnjaka i ćilija u prahu , donekle je pomoglo , ali na kratko .Trebala bi stalno imato prskalicu u rukama i prskati .smile180
Priroda je izvor života
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2014 u 16:11
To je i meni problem, nemam vremena biti toliko puno u vrtu, a slijedeće proljeće ću ga imati još manje jer počinjem raditi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.