Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mali kamenjar za spororastuće četinare
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mali kamenjar za spororastuće četinare

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mali kamenjar za spororastuće četinare
    Objavljeno: 04 Listopad 2014 u 23:17
U postupku sam izrade jednog malog kamenjara u zelenom dvorištu stambene zgrade. Dvorište je otvoreno, zajedničko za 6 stanova (iako nitko osim mene ne pokazuje neke aspiracije da sadi bilo što...) Wink

Uglavnom, ideja mi je bila da dobijem mali prostor za sadnju nekoliko komada patuljastih/spororastućih četinara, a da bude donekle zaštićen od pasa, mačaka i trčeće djece. Malo nepovoljna okolnost je da je dvorište okrenuto na sjevernu stranu, tako da ima sunca ujutro do cca. 11h i popodne od npr. 17h nadalje.

Ovakav je bio okvirni plan:


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2014 u 23:20
A ovako izgleda stvar sada, iako još planiram dodati nekoliko kamena s desne strane, i 10tak cm zemlje.


Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Listopad 2014 u 23:27
Zanimaju me mišljenja/savjeti iskusnijih "četinjaša"... Thumbs Up

1. Da li će sjeverni položaj biti ozbiljna smetnja za kultivare koji traže "sun or partial sun"?
2. Ima li nekih problema oko odabira/suživota vrsti koje sam naveo? Neke već imam, a neke planiram nabaviti.

Moja zona bi trebala biti 8 - klima je vrlo slična mediteranskoj, iako par stupnjeva hladnija od prave klime kraj mora. Moguć je i snijeg do 15-20cm no obično se raziđe u dan-dva.

Onaj bor s lijeve strane u ogradici ću maknuti malo dalje, neće biti tako blizu. S desne strane je jela stara 4 ili 5 godina.
Na vrh
Pinus View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 30 Listopad 2009
Status: Offline
Bodovi: 4559
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pinus Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 09:56
@Thommo, premala je to površina za koliko vidim 7 četinjača. Uzmi u prosjeku od  1/2  do 1 m2 površine za svaku četinjaču.  Ako posadiš na premali razmak kroz 5 – 10 godina gušiti će jedna drugu.

Ostalo ne bi smjelo stvarati probleme.

Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 17:02
Pinus, ta skica je okvirna, u biti nacrtao sam par grmića ružmarina na toj skici. Planiram posaditi 4 drvca, možda 5 ako proširim malo kamenjar na desno.

Uzeo bih samo patuljaste, sporo rastuće kultivare, tako da bude što manje potrebe za presađivanjem.
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 18:20
Jedno pitanje: ima li smisla kod sadnje spororastućih četinara u zemlju umiješati malo šljunka na dno rupe za sadnju, da se poboljša drenaža?
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 19:50
ja ipak mislim malo pijeska....a i sljunka...kad smo vinograd sadili stavljali smo pijesak...sretno...dobra ideja...sporo rasuce nize...odlicno...Clap
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Listopad 2014 u 21:01
Dobrodošao Thommo,

poslušaj Pinusa, ipak on ima puno iskustva (sam nik sve govori). I meni se čini, bez obzira na spororastuće sorte, predviđeni prostor je premali. Sama jelkica (desno) preblizu je i kamenjaru a i zidu. Narasti će dok si rekao keks! Na početku su jelkice spore, ali nakon par godina izrasti se povećavaju i onda smo na čudu. A i što se ružmarina tiče... ma koliko bio mali, za 2-3 godine ta minijatura zauzme i do m2. Uz redovno šišanje možeš malo usporiti rast ali biljci treba ostaviti prostora..

I moj ti je prijedlog sličan Pinusovom: povećaj kamenjar i pomakni ga na lijevo ... pogotovo ako stavljaš ružmarin. A i onom boru s lijeve strani napravi dovoljno prostora. Pomakni ga dobrano.

Ne zaboravi kad se jelkica i bor razrastu, spororastući četinari biti će još u većem hladu...I ružmarin voli sunce.

LP
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2014 u 10:25
Posadio sam prve dvije biljke, Criptomeriju 'Nana Elegans' i Chamaec. thyoides.
 
NinettA, hvala na savjetima. Onaj borić lijevo svakako se seli. Ako uopće preživi, izvadio sam ga na brzinu ručno na Cresu pa je ostalo malo korijenja.
 
Jela s desne strane, tj. njezinu 'sestru' koja je bila kraj nje presadio sam na novo mjesto pred 20-tak dana, pa me zanima da li će se primiti. Ako da, onda bi i ovu kraj kamenjara preselio 6-7 metara dalje.
Na vrh
Thommo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 01 Rujan 2014
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 37
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Thommo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2014 u 10:47
 
 
 
Zelena ogradica je privremena, zaštita od krznenih napasnika tipa mačke, psi, lopte i sl. Big smile
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Listopad 2014 u 22:42
ljepo izgleda...al malp samo da je veci...sad mu je taman...lakse bi ti bilo da nemoras za koju god siriti ili prebacivati...aj napravi mozda se i ja odlucim za tako sta...ljepo je svaka cast..
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Studeni 2014 u 21:08
Prijedlog nemam, ni previše iskustva u sadnji četinjača, no pratim temu jer je zanimljiva. Smile
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.