Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Ukrasne trave i travnjaci
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vetiver
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vetiver

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vetiver
    Objavljeno: 02 Ožujak 2015 u 23:53
Ljubav nije matematika; jer iako se može množiti, dijeliti i zbrajati ne može se oduzimati.


Iako sam svoju ljubav davno poklonio ... vremenom sam je malo dijelio , malo množio, malo zbrajao - biljkama. Lavandi, slatkom pelinu, ružmarinu, kadulji, timijanu ...

Danas uživam u društvu nove ljubavi (uz sve stare).
Zove se Vetiver. Danas je stigla iz Španjolske.


Neki imaju poneki cvijet zbog zanimljivih listova, predivnih cvjetova, kombinacija boja ... a ja sam nabavio vetiver zbog mirisnog ... korijena.


Pa ipak ... mirisni korijen nije jedino čudesno svojstvo vetivera. 

Vetiver je nanadmašan u sanaciji klizišta i spriječavanju erozije obronaka.

Sistem tankih korijena (koji seže do 4 m duboko) idealan je za odvodnjavanje vodom prepojenih zemljišta.


Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2015 u 23:58
imam neku takvu travu u dvorištu, ima jako otporan korijen i neumorno se širi, ne možeš ga zaustaviti
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 00:03
Onda to (gotovo sigurno) nije vetiver ... 
Vetiver raste samo u dubinu ... promjer i visina grma (nadzemnog dijela) je oko metar, a promjer korijenja oko pola metra.

Jednostavno je provjeriti ... iskopajte 10-ak cm korijena, malo ga zgnječite prstima i ako vam nakon toga cijeli dan prsti mirišu poput muških parfema onda je to vetiver. Smile

Na vrh
Mari,5510 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Srpanj 2009
Lokacija: Hrvatska
Status: Offline
Bodovi: 12480
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mari,5510 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 00:23
histrion, hvala na odgovoru..slikat ću kad budem u prilici. To je kod mene jako ukorijenjeno, već godinama, nisam nigdje u susjedstvu vidjela takvu travu, vrlo oštre vlati i tolike visine (oko 5o cm), samo što sam ju koslila.. a kad je procvala (tamo gdje nisam šišala)  ima male smeđkaste metlice..Moj svekar je to odnekud donio i tako je ostalo u dvorištu
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 00:48
Znaš li koliki temperaturni minimum podnosi i može li podnijeti Gorski kotar?
Koliko u visinu može narasti?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 01:02
Po nekim informacijama u našim bi krajevima morao (više ili manje) uspjevati.
Doduše ... zimi će listovi propasti ali će korijen ostati dovoljno čvrst da u proljeće opet normalno "prolista".

Ja ga namjeravam posaditi u Sloveniji (između Ljubljane i Celja) na visini 630 m.

Razmnožavanje je veoma jednostavno ... što znači da ga je samo potrebno pred zimu razdijeliti i pustiti negdje gdje temperatura ne padne pod 5 minusa ... druga mogućnost je u jesen odrezati deblju travku i "posaditi je".
Na vrh
histrion View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan


Pridružen: 21 Veljača 2014
Lokacija: Istra
Status: Offline
Bodovi: 55
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje histrion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Ožujak 2015 u 01:05
Ups.

Na Madagaskaru naraste oko 1,5 m i metar u promjeru Smile

No; kod nas ne vjerujem da može narasti preko metra.

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.