Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Uređenje i planiranje vrta
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Sobne biljke - jednostavne za uzgoj
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Sobne biljke - jednostavne za uzgoj

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Meow View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Meow Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sobne biljke - jednostavne za uzgoj
    Objavljeno: 26 Siječanj 2016 u 16:22
Bok svima,

pročitala sam skoro sve teme, ali sve biljke koje su mi prekrasne su i teške za uzgojiti, a ja sam potpuni početnik, volim jako cvijeće, ali često mi umru, npr orhideje nisam nikad uspjela uzgojiti. 

Kako smo sad kupili novi stan, htjela bih ga obogatiti prekrasnim biljkama ali ne znam koje su jednostavne za uzgoj za početnike?

Meni se sviđaju Azalea, streptocarpus, gardenia, orhideje... Njih ću svakako kupiti i probati uzgojiti prema uputama na ovom forumu, ali osim njih ne znam koje biljke da si kupim, a da ih ne mogu lako uništiti. 
Od onih zelenih, volim bujne grmiće, svijetlo zelene, ne znam uopće koje vrste bi mogla posaditi pa zato otvaram ovu temu, kako bi me savjetovali.


Bilo bi odlično kada bi mi mogli savjetovati ili jednostavne, lijepe vrste pa da ih kupim(ako vi prodajete, kupila bi i od vas). 

Vi ste svi stručnjaci i kad vidim vaše biljke nadam se da ću i ja tako imati jednog dana. Mislim da se dotad trebam učiti na manje kompliciranima. 


Uvjeti u stanu:

Tokom dana dok nas nema je temp na termostatu na 16 stupnjeva, a kad smo u stanu onda grijemo na max 21. 

Suh je zrak vjerojatno ali lako ja kupim ovlaživač ako će to pomoći biljakama.

Biljke bi mogla staviti na klupice na prozoru, ili na klupice iznad radijatora(Ako to ikoja biljka može preživjeti).

Stan ima prozore na svim stranama svijeta. 

Koje ste vi biljke imali kad ste počeli se baviti cvijećem?

Hvala unaprijed. Nadam se da nisam stavila temu na krivo mjesto. 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2016 u 11:58
Mislim da ne bi trebala imati problema sa:

- sanseverijama (sabljicama)- podnose sušu i sve pozicije u stanu
- haworthiama - ne na direktno sunce, štedljivo zalijevati
- gasteriama - ne na direktno sunce, štedljivo zalijevati
- afričkim ljubičicama - ne znam kako podnašaju blizinu radijatora
- tradescantiom zebrinom

Difenbahije su isto lagane, ne treba im jaka svjetlost, ali imaju jednu manu (pogotovo ako su u kući djeca) - imaju otrovan sok, raditi oko njih u rukavicama. Možda i dracene... moje su bile blizu radijatora ali ne i iznad njih. Čak i begonija rex nije nešto posebno zahtjevna.

Osobno, na klupici točno iznad radijatora koji full radi, imam dva adeniuma i dva pachypodiuma... no, oni su posebni i njima treba zimi ili toplina i puno svjetlosti ili hladno mjesto za "spavanje" ...Ako se još štogod sjetim, javit ću.
Na vrh
Meow View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 48
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Meow Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2016 u 15:52
Hvala ti puno na odgovoru, idem proučavati sad te biljke koje si mi navela!
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2016 u 19:37
Prvo provjeri treba li ti ovlaživač da si ne bi vlagu navukla.  Normalna vlaga za čovjeka po neki svjedskim normama je oko 55%, sve više je manje zdravo.
Ali u hrvatskoj imaju neka druga pravila, valjda pravdaju ovu lošu gradnju s tim.

Ja sam u G.kotaru i imam centralno grijanje, temperatura od 22 -30. Ali obično je oko 25 stupnjeva.
redovito prozračujem pa moje biljke poder i propuh ( avjetrovito je područje) i od ispod -10.
takođe preživljava i rad klime povremeno i grijanja preko nje.

Ovo je moj omiljeni spisak.

chlorophytum comosum  (ovo je naizdržljivija biljka, manje zaljevati, može iznad radijatora, na propuh) Jedino je bitno bar kod mene je na strani gdje zalazi sunce tj zapadu, kod mene je doživio preporod i počeo naglo rasti. Do tad niti jedan mu položaj nije posebno pasao da bi rastao, samo je mirovao godinama.

http://www.google.hr/search?q=chlorophytum+comosum&hl=hr&biw=1252&bih=581&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiozriYp7HKAhWFXSwKHV9EAbkQ_AUIBigB

dracena spp - ima raznih vrsta

http://www.google.hr/search?q=chlorophytum+comosum&hl=hr&biw=1252&bih=581&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiozriYp7HKAhWFXSwKHV9EAbkQ_AUIBigB#hl=hr&tbm=isch&q=dracena+

kalanchoe blossfeldiana  (može iznad radijatora i na propuh)

http://www.google.hr/search?q=kalanchoe+blossfeldiana&hl=hr&biw=1252&bih=581&
source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiXt5ymqLHKAhUGDCwKHeTHDcoQ_AUIBigB

Božićni kaktus, aloa vera, sukulenti i drugi kaktusi ti svi mogu u grijano i direktno grijanje.

Sve navedene biljke trpe suh zrak. Jedino ih moraš redovito zaljevati ako su iznad radijatora. Bolje da se zemlja posuši nego da je premokra.

Nijednu od navedenih biljaka ne treba dodatno vlažiti. Samo prihrana.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Veljača 2016 u 19:48
Ovo takoće može na policu iznad radijatora. Imam ga baš iznad.

Bio je kod mene u posudi koja je imala prostora za vodu a da posuda ne dotakne dno. Nešto kao ukrasne posude za orhideje i kaktuse.
Moj je razvio krojenje prema baznčiću vode ispod sebe i crpio vodu. raste na očigled.
Poslikat ću kako se to može napraviti i staviti poslije.
A sad evo slika mog cvjeta i koliko je korjenje razvio. to mu pomaže u preživljavanju iznad radijatora.

http://www.google.hr/search?q=pachypodium+lamerei&hl=hr&biw=1252&bih=581&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPv9KN3tnKAhXLhiwKHWASAY4Q_AUIBigB



Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.