Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Razmnožavanje biljaka i cvijeća
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Mikrooropagacija in vitro
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Mikrooropagacija in vitro

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Mikrooropagacija in vitro
    Objavljeno: 07 Rujan 2016 u 18:55
Mikropropagacija, kao oblik vegetativnog razmnožavanja in vitro, predstavlja adekvatnu zamjenu za tradicionalne metode vegetativnog razmnožavanja

Eliminacija patogena, mogućnost vegetativnog razmnožavanja biljnih vrsta koje je inače teško razmnožavati tradicionalnim metodama i kratko vrijeme u kojem je moguće razmnožiti velik broj biljaka, glavne su prednosti i razlozi zbog kojih je mikropropagacija tako zanimljiva.

Jedne zime sam se i sam uputio u mali "Home tissue culture experiment"


Par slika

Priprema medija.
Postoje specijalizirane firme iz EU koje proizvode gotove sastojke za pripremu medija.
Na vama je samo da dodate secer u vodu te jedan od zgusnjivaca (Agar, Gellan).
Treba jos podesti pH otopine te sve sterilizirati kuhanjem u ekspres loncu.



Dio biljke se povrsinski treba sterilizirati, u 10% otopini varikine (domestosa), kratka sterilizacija u 70% alkoholu, te ispiranje aterilnom vodom.





Prostor za "stavljanje" biljnih dijelova na hranjivu podlogu



Nemam laminar, uredjaj koji se puhanjem profiltriranog zraka u kontroliranim uvijetima, koristi kao prostor bez bakterija i virusa, koje znaju biti problem.
Ako i jedno zrnce prasine dospije na hranjivu podlogu prilikom stavljanja biljnog materijala na istu, moze doci do kontaminacije samog medija pa umijesto rasta i razvoja novih biljcica imate raznonrazne gljivice bakterije itd.

Moja kontaminacija je bila 50%


Musa basjoo















Zavrsna faza!
Biljke "proizvedene" invitro rasle su u uvijetima velike vlage u staklenkama, te su hranjiva primala iz hranjive podloge osmozom, nema korijenja!
Kasnije se presadjuju na druge podloge s drugom koncentracijom biljnih hormona, koji poticu novi rast korijenja.
Kasnije kad izadju iz staklenke, moraju i dalje biti u uvijetima velike vlaznosti da se aklimatiziraju te da profunkcijonira korijenje.



Mislio sam nakon nekoliko dana, da su mi sve biljke propale.
Nakon 2 tjedna pocele su tjerati nove izboje







Uspio sam mikropropagacijom umnoziti nekoliko vrsta biljaka, vecinom Musa basjo, te Alocasia sp. te Colocasia sp.




Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Lovro View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2010
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 4174
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Lovro Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2016 u 18:25
Čestitam na uspjehu!
Varaždin, stari moj grad!
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Rujan 2016 u 19:13
smile55
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2016 u 21:14
smile141
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2016 u 00:35
Svaka čast! Za nas obične smrtnike ovo je velik pothvat i ne vjerujem da će se puno ljudi upustiti u tako nešto. No, kad nam je stalo do toga da razmnožimo neku rijetku biljku, učinit ćemo sve što je u našoj moći da uspijemo. Zato ti i ja čestitam na trudu, strpljenju i uspjehu. Hvala ti što si nas uputio u ovaj način razmnožavanja.
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2016 u 07:42
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

Svaka čast! Za nas obične smrtnike ovo je velik pothvat i ne vjerujem da će se puno ljudi upustiti u tako nešto. No, kad nam je stalo do toga da razmnožimo neku rijetku biljku, učinit ćemo sve što je u našoj moći da uspijemo. Zato ti i ja čestitam na trudu, strpljenju i uspjehu. Hvala ti što si nas uputio u ovaj način razmnožavanja.


Yjedan od razloga mog upustanja u in vitro je i velika cijena mikropropagacije, kod upita jedne komercijalne firm koja se bavi in vitro propagacijom biljnog materijala.
Njihova odgovor na moj upit:

Citiram:
pravilu kada se radi o uzgoju biljke koja je po zahtjevu kupca bitna, a gdje se ne rade količine,
(vrlo rijetke biljke, selekcijski primjerci iz in vivo uzgoja, F1 hibridi i sl.)
naplačujemo uslugu sterilizacije i formiranja početne kulture 3000-6000 kn, ovisno o vrsti.
Plača se 50% odmah a 50% po formiranju sterilne biljke. Nažalost u slučaju ne uspjeha ostajete bez 50%
uplate jer ne možemo garantirati da će se određena biljka primiti i uspješno sterilizirati
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2016 u 21:09
3000-6000 kn?!smile39
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Kreos View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2010
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 414
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Kreos Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2016 u 21:30
Originalno poslano od člana Andina Andina napisao:

<span style="line-height: 16.8px; : rgb248, 248, 252;">3000-6000 kn?!smile39</span>

Da sterilizacija i formiranje kulture za jednu biljku.

Kasnije je moguce dobiti na tisuce jedinki.


Mene je sve s kemikalijama, nesto malo aparature, teglice za zimnicu itd doslo cca 100 €
S time da sam vecinu biljaka poklonio nesto prodao pa sam skoro zavrsio na pozitivnoj 0.


Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.