Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bolesti bilja
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bolesti bilja

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
ssnjeska View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 18 Rujan 2016
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ssnjeska Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Bolesti bilja
    Objavljeno: 18 Rujan 2016 u 16:46
Poštovani

Da li mi itko može pomoći u vezi ove bolesti cvijeća, koja zahvaća listove. Živim u Rijeci i cvijeće držim na balkonu i ne znam što ih je napalo, da li je u pitanju kakav nametnik ili nekakva bolest i kako ih suzbiti. Slike možete vidjeti na link-u od google photos:

https://goo.gl/photos/67rQMDm6tpvXwe6Q9

Pozdrav
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2016 u 17:40
Pozdrav Smile,
na fotkama su listovi ruže zaraženi crnom pjegavosti. Gljivično oboljenje koje se javlja kada su ljeta vlažna i topla i kada se pojavi gotovo ga je nemoguće zaustaviti i spriječiti. Gljivica prezimljuje na biljci i za pojavu bolesti i širenje potrebne su oborine koje omogućavaju vlaženje lista najmanje 7 sati i temperatura zraka oko 20 C. Lišće gubi zelenu boju, dobiva smeđe pjege i na kraju otpada. U vrlo kratkom periodu (nekoliko dana) grane ostaju potpuno bez lišća. Bolest se širi odozdo prema gore.
Dakle, ovo gljivično oboljenje može se samo preventivno spriječiti redovitim i adekvatnim prskanjem, međutim niti to nije uvijek garancija da biljka neće oboljeti. 
Ne morate se bojati da će vam sve biljke na balkonu stradati. Crna pjegavost karakteristična je za ruže, vinovu lozu, rajčice, paprike, krumpir. 
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Rujan 2016 u 22:59
Definitivno crna pjegavost! 
Pokidaj bolesno lišće i spali ga (ili baci u komunalni otpad, zavezano u vrećicu) da se ne bi bolest dalje širila. U vrijeme kad nema kiše bar dva dana, prskaj nekim fungicidom koji možeš pokušati nabaviti u poljoprivrednoj apoteci ili drugim trgovinama koje se bave prodajom sredstava za njegu biljaka. Ne znam kako sada stoje stvari s kupnjom fungicida s obzirom da je izašao zakon o tome da za neke proizvode treba imati položen tečaj. Ako ne uspiješ nabaviti fungicid, mogao bi ti pomoći cimet - obilno ga napraši po ruži, s gornje i donje strane listova. Možda neće potpuno izliječiti bolest, ali će je bar malo usporiti, upravo dotle dok ruža ne počne gubiti listove. U svakom slučaju, ne boj se, preživjet će!
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
Paulinjo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Studeni 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Paulinjo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2017 u 08:58
Naslov teme mi se čini prikladnim pa da se požalim na svoj sukulent.




Vidite ovaj list dolje desno na prvoj biljci kako visi dolje i samo što nije pao? Što se događa tu ??
I nije prvi takav koji pada na ovom sukulentu, već su dva otpala.

Pozdrav
Na vrh
Paulinjo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Studeni 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Paulinjo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2017 u 13:09
Nadopuna:
Presadio sam ga u novu teglicu krajem prošle godine (zajedno sa zemljom i bez diranja korijenja), tad sam ga zalio i zadnji put sam ga zalio prije nekoliko dana.
Stoji udaljen od radijatora na pola metra-metar, te svjetlo dobiva s istoka.
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2017 u 06:52
Dok se ne javi netko iskusniji, reći ću svoje osobno mišljenje.
Mislim da nije u pitanju nikakva bolest već jednostavno tegobe prezimljavanja sukulenata na kontinentu. Ispod dekorativnih kamenčića ne vidi se supstrat, a znaš da on kod sukulenata mora biti propustan (zemlja, pijesak, perlit, lomljena cigla i sl). Pretpostavit ćemo da je ok, a ako nije na proljeće ga obavezno promijeni. Sukulentima zimi kronično nedostaje svjetla, tako da mislim da je udaljenost pola metra-metar od radijatora vjerojatno i udaljenost od prozora. Mora biti što bliže izvoru svjetlosti (na prozoru). I vjerojatno ova blizina radijatora mu je too much. Više im odgovara negrijana prostorija.
Pokušaj ga staviti negdje na prozor, ali nemoj sada drastično mijenjati temperaturu prostorije (moglo bi ga previše šokirati). I budi vrlo oprezan s vodom pogotovo ako supstrat nije adekvatan.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
Paulinjo View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Studeni 2014
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 21
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Paulinjo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2017 u 08:33
Da, supstrat mi nije adekvatan, pa veličina posudice sa zemljom u kojoj sam kupio sukulent možda je plića 1cm od ove kamene teglice u koju sam ga presadio. Nemam gdje više stavljati ni pijesak ni perlit i ostalo.
Kao što sam rekao, zalijevam jednom mjesečno i to je mislim dovoljno da ovakav supstrat ne upropasti biljku. 
Može, postavit ću ga uz prozor. Hvala na odgovoru.Smile
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Svibanj 2017 u 21:25
Molim vas, da li netko može pomoći?
 Klematis je napala neka bolest i sada ne znam kako da ga spasim? Hvala ....

Evo jedan list sa jedne i druge strane.....








Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Svibanj 2017 u 08:02
To je zasigurno hrđa. Vjerojatno su joj pogodovali toplo vrijeme i visoka vlažnost zraka. Tretira se fungicidima, ali ovi zaraženi listovi će sigurno otpasti. Isprskaj biljku da ju sačuvaš.
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
sneki.m View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2015
Lokacija: cepin
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje sneki.m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Lipanj 2018 u 10:46
koliko često se smije koristiti Plantella Tymi sredstvo protiv štetnika i da li se smije koristiti na orhidejama

Na vrh
PrincessDora View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 23 Svibanj 2018
Lokacija: Macedonia
Status: Offline
Bodovi: 11
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje PrincessDora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Ožujak 2019 u 13:59
Pozdrav svima!
Da li mi itko može pomoći, ove moje cvijeće, ima neka bolest koja zahvaća listove. 
Mislim da na slici se moze videti. hvala puno 
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,258 sekundi.