Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sukulenti i kaktusi
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Opuncija - Opuntia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Opuncija - Opuntia

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
Poruka
kika View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 22 Srpanj 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 969
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kika Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Veljača 2008 u 20:30
Kornjače, vidi da tvoja biljka nije slučajno kao ova na slici, euphorbia hoorida.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
kornjace View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kornjace Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Veljača 2008 u 16:58
nije to ta dobra vjest fotic je u redu,poslat cu vam slikusmile141
Na vrh
kornjace View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 18
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kornjace Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Veljača 2008 u 21:16
ljudi ima li netko knjigu o biljkama pod nazivom kucne biljke a autor je Cynthia Wickham molim vas recite ako imate.
Na vrh
Poison Ivi View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 10 Ožujak 2008
Lokacija: m
Status: Offline
Bodovi: 154
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Poison Ivi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2008 u 13:36
Otkinula sam jedan list opuntie i   zakorenila, e sad kako da  napravim da taj list pusti toliko malih da izgleda kao cvet.... da li bi tome pomoglo da je secnem sa svih strana ili ne?


Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 09:23
....kod susjeda... smokvice koje se jedu....
 
 
 
 
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 12:03
Bok svima
Dok sam živio u Libiji, jednom smo išli na neku farmu i tamo sam prvi put jeo plodove kaktusa. Koliko se sijećam - baš kao na ovoj slici gore od Manči.
Koliko sam razumio u ono vrijeme pazite kad ćete da ih berete. Kažu da je najbolje brati ujutro ili pred sumrak jer se navodno u vrijeme rose povuku iglice - ne znam gdje. Kad sam ih s malo nepovjerenja stavio u usta i zagrizao malo je bockalo ali vrlo ukusno.....nema koštica bar tako mislim. Bilo je to davno...prije 25g.
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 12:07
...ja sam skeptična što se tiče konzumiranja.....više volim slikati...Wink
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 12:18
Plod je jako fin, ima ga za kupit!
Naravno, treba pazit da se ne ubodete, ali praksa je tu kljucna Wink
Na vrh
natalija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 15 Prosinac 2007
Lokacija: zadar
Status: Offline
Bodovi: 5452
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje natalija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2008 u 19:13
mislim da je na tv jednom bio čovjek koji od njih pravi marmeladu
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 00:14
Neke od mojih opuncija:
 
 
 
Imam ih jos ali ne da mi se traziti fotke.
Predivan kaktus!
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 09:23
Dora, lijepa zbirka....
Nemam tu 3. po redu na 2. slici. Da li je to opuncija? Člankovita?
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 12:35
Dora baš su ti super, ja sam mislila da je opuncija samo ona s velikim, tj ogromnim listovima (ne znam kako se to zove, vjerojatno nije list) no ti znaš na što mislim.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 17:52
.....nije list nego......svekrvin jezik....Confused
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 18:15
Manči, Manči - smile96
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 18:37
@manči
Zove se opuncija imbricata, ko stapic raste i u nekoj odrasloj dobi trebal bi izgledati ko jako bodljikavi grm.
Evo ovak (slika s neta naravno):
 
 
@Triša
Ma imas i okruglih opuncija ko male loptice naslagane jedna na drugu (imam negdje fotku moje, kad nadem - stavim), imas stapicastih, nepravilnih oblika, koje jako bodu, koje osrednje bodu... ma ima sve u tom rodu Big%20smile
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 19:08

U,uuuu....divna je....

Joj! Možda je imam....mislila sam da je kaktus....zapostavljen već 4 god u hodniku....

Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 20:04
Manči, to jeste kaktus. Jela i ja plod one sa plosnatim listovima. Talijani ga zovu indijska smokva iako nema veze sa indijom a još manje smokvom. Negdje sam našla uputstvo, treba ga politi vrućom vodom da se slegnu iglice , oguliti i tek onda jesti.
Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 21:04
Nešto sad nisam shvatila (a možda sam zaboravila). Po meni opuncija - svekrvin jezik, ona što rodi "indijske smokvice" ili kako god se to već zove, ima plosnate "listove",
dobro, biljka smještena u tegli -  ima list veličine dlana (može Trishinog a ima i veličine veće od mojeg dlana) - i tu biljku zovu svekrvin jezik. Moja je poludila, nakon dvije plosnate biljčice dobila sam stvarno izboj koji u svemu odgovara imenu
pa nisu uzalud stari Latini govorili "Nomen est omen!"  (Manči, baš mi je drago da ćeš tri puta biti svekrva pa da vidimo koliko ćeš se onda smijati...)
i vidjela na njoj prekrasne žute cvijetove (jasno ne na mojoj, fotka sa Malog Brijuna, no možda jednog dana i doma procvijeta)
 pa čini mi se da sam vidjela i te plodove...negdje u nekom dućanu...
E sad ovaj dugački, bodljikavko, fotku stavila danas Dora a jasno da ga imam
 
baš ne uživam previše u njemu jer ga  jednostavno više ne mogu nikuda maknuti koliko je velik i težak a i svaki puta me svu izranjava /jesam, jesam, stavila sam novine i ručnik na njega kad sam ga selila),
 pa kaj je i to svekrvin jezik? Ovo je opasna svekrva (ma imam i ja sina, pa sam se zato i uplašila)  Imam ga nekoliko godina ali nikada nije cvijetao, nikada nije rodio a pored toga što volim bodljikavce ovaj mi ne spada u najmilije. No, ako počne rađati ovakav veliki mogla bih imati veliku berbu pa bih mogla i nešto zaraditi pa tko zna, možda ga zavolim... i pored toga što ga je nemoguće očisiti od paučine, više ne znam što da učinim pa a se u tom prostoru riješim paukova (ima li tko ideju)
Na vrh
vera4 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: American Samoa
Status: Offline
Bodovi: 2922
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vera4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 22:22
Da pojednostavnim Franjice, i ovo je opuncija.



Uvih lisnatih ima u raznim oblocima, okrugle ovalne dugačke kao tvoj izdanak a ima ih kao i ova straga u okrugloj vazi



Tvojem čudovištu otkini jednu granu, posuši par dana i onda posadi. Ostatk pokloni prvome tko ga pohvali. Ipak imamo mjesta i snage samo onoliko koliko imamo.Wink
Na vrh
dora View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 27 Svibanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 125
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dora Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Rujan 2008 u 22:56
Originalno poslano od člana FranjicaZG FranjicaZG napisao:

Nešto sad nisam shvatila (a možda sam zaboravila). Po meni opuncija - svekrvin jezik, ona što rodi "indijske smokvice" ili kako god se to već zove, ima plosnate "listove",
Kolko se ja kuzim u opuncije ne rada svaka plosnata to sto zove ''indijska smokva'', nego samo Opuntia indica (to je ona na mojoj fotki gdje drzim ruku da se vidi kolko je ''list'' velik).
 
 
Citiranje pa kaj je i to svekrvin jezik?
Kolko se pak ja kuzim u ta ''narodna'' imena samo je uobicajena plosnata opuncija - svakrvin jezik.
Ovo je opuncija, al nema (bar koda nas) za nju narodnog imena.
On bi trebao cvjetati, a sto se ploda tice, nemam pojma jel jestiv!
 
Inace... ak ga fakat ne volis, ja se nudim da ga zbrinem/neki njegov dio (uz naknadu narafski Smile).
 
 
I jos nesto... ne bi ti smjela opuncija rasti tako izduzeno kao tvoja plosnata. Prijedlog-strgaj taj izduzeni list i stavi ju na jace sunce.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,228 sekundi.