Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Slonova noga - Nolina recurvata
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Slonova noga - Nolina recurvata

 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
Korisnik
Poruka Obrnuti redoslijed
Deanna_h View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Kolovoz 2020
Lokacija: Stuttgart
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Deanna_h Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Slonova noga - Nolina recurvata
    Objavljeno: 29 Kolovoz 2020 u 10:03
Ovoliko sigurno nije imala. sad kad sam krenula da joj kidam te smedje listice vidim da ih ima dosta, ali tipa na jednom dijelu gdje su ti smedji listovi na dnu, gore raste nova mala svijetlo zelena rozeta, mozda je to prirodan proces? :/ 

sto se tice zalijevanja, ne znam, mozda i nije previse, buduci da sam rekla da nju ne moraju zalijevati - izdrazi ona 2 tjedna bez vode.

ti novi svijetli listovi su rast? nije nist neuobicajeno?

smedje cu onda otkinuti sve, pa cemo vidjeti.
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2020 u 17:57
Je li ranije bilo tih suhih grana?

Otkloni sve grane koje ne valjaju i ošišaj suho. Biljka se muči i zalječuje nelječivo.
Ako misliš da je prezaljevena, zamjeni zemlju kvalitetnom ili možda za kaktuse.
Ako je novija zemlja, izvadi korjen i prosuši.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Deanna_h View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 27 Kolovoz 2020
Lokacija: Stuttgart
Status: Offline
Bodovi: 2
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Deanna_h Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Kolovoz 2020 u 21:26
Zdravo! treba mi pomoc oko slonove noge. imam ju vec par mjeseci i bilo je sve ok s njom (normalno zelena i rijetko sam ju zalijevala). Onda smo bili 3 tjedna na odmoru, te su ju susjedi zalijevali, ali nekakva mi je cudna. na vrhu ima neke kao nove svijetle rozete, cak 3. Ne znam je li to normalan rast ili se nesto dogadja s njom.
i donji listovi su joj posmedjili. sto da radim? 
inace je preslatka i ne zelim da joj nesto bude :( 

https://imgur.com/a/4UlIK8c


Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2019 u 14:34
Ja sam svojoj nolini, kada je izrasla preogromna, odrezala izdanke, rez premazala voćarskim voskom i nije bilo nikakvih posljedica. Ispred reza su potjerali novi mladi izdanci.

Odrezane izdanke nisam pokušala saditi pa neznam da li bi se primili. Bojim se da nebi jer bi vjerojatno dio u zemlji istrunuo. Pokušaj i taj dio premazati voćarskim voskom pa će on možda zaštititi da ne istrune dio koji je u zemlji. 
Na vrh
MelaniOp View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 21 Rujan 2019
Lokacija: Opatija
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MelaniOp Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Rujan 2019 u 19:07
Bok!
Imam pitanje. 
Upravo sam skužila da mi se nakon pada (vjetar ju je bacio) ogromna nolina slomila. Krošnja joj je pukla. Grane su joj se slomile na pola.. Cry
Da li "ranu" treba s nečim sanirati i da li bi se mogao otkinuti vrh (debel je poput palca) kako zakorijeniti??
Na vrh
Amrah View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Listopad 2012
Status: Offline
Bodovi: 38
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Amrah Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Travanj 2016 u 23:18
Evo i moje Big smile
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2016 u 17:23
ja ne vidim sliku?
Na vrh
cdm View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 21 Ožujak 2016
Lokacija: Makarska
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cdm Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Ožujak 2016 u 17:11
Pozdrav!

na internetu sam naisao na sliku na kojoj se moze vidjeti da se pored Noline u zemlji nalazi neka epruvetica. zna netko o cemu je rijec?

Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2015 u 16:33
Hvala! Smile Upravo me to i brine, stajala je prepreprezalivena u trgovini, valjda joj neće naškoditi. 
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Prosinac 2015 u 09:49
Krasno!Samo oprezno sa zalivanjem.
AndrijanaM,na tvojoj slici se lijepo vidi da imaš dvije različite biljke,lijevo je Nolina a desno je Beucarnea,znana kao Slonova noga.
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Prosinac 2015 u 21:42
Evo i moje... Embarrassed... danas konačno nađena i kupljena Smile
Na vrh
AdrijanaM View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2014
Lokacija: Čakovec
Status: Offline
Bodovi: 384
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AdrijanaM Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Listopad 2015 u 16:50
Evo i mojih Nolina , one su uvijek do prvih mrazeva vani . Tad ih unesem unutra , pa opet na proljeće van . 
http://www.cvijet.info/slike_cvijeca/sobno_cvijeceolina/82071.aspx -
Na vrh
MermaidDreamer View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 10 Prosinac 2012
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 343
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MermaidDreamer Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Ožujak 2013 u 09:46
super tekst
Na vrh
trava View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 08 Kolovoz 2010
Lokacija: Zadar
Status: Offline
Bodovi: 657
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2013 u 11:18
Volim Noline i već dugo godina ih uzgajam,prekrasne biljke.Čitajući ove stranice a i pregledavajući dostupne informacije po internetu,a i temeljem svog iskustva,zaključio sam da se pod jednim nazivom-Nolina recurvata-u stvari imenuju dvije različite biljke.Toliku su zbrku unijele uglavnom razne prodavaonice da se više nezna što je što.
Imao sam dugo godina lijepu veliku,Slonovu nogu,prva koju sam vidio u gradu bila je moja,bio sam oduševljen sa tom biljkom.Nažalost,zbog teške nebrige moje,bilo mi je teško unositi u kuću,nije izdržala -5°C i pretprošle zime je potpuno propala.Dakle,ta Slonova noga,latinskim imenom Beucarnea recurvata ima duge,malo krivudave listove,koji opušteno,u luku padaju prema dolje i povijaju se prema stablu,na dodir su glatki,bez zubića na rubu listova.Stablo je je u osnovi široko,asimetričnog oblika,deblo ne raste iz sredine"stopala".Voli popiti malo više vode,i nema problema ako ju se više zalije,ako je drenaža dobra.Porijeklom je iz suptropskih krajeva istočnog Mexica,pa je jasno zašto je moja Slonova noga na -5 propala,godinu prije je izdržala na -4.
Druga biljka koja se pojavljuje pod istim nazivom je posve drugačija.Budući da je tolika pomutnja na internetu oko ovih biljaka,jedva sam uspio pronaći njen pravi naziv,i opet nisam baš 100%siguran.nazvaću je Nolina gracilis,ako ništa drugo neka to bude radni naziv u ovom napisu.Dakle,Nolina gracilis je malo drugačija biljka od Beaucarnea recurvata.Posjedujem biljku koja je stara nekih 25 godina,gojim je od kad je imala deblo promjera 4-5 cm,sada je promjera skoro 40 cm.I ona je lani stradala,izdržala je puno veći minimum od B.recurvata,najhladnija noć lani je bila -8°C,a možda i stupanj jače,stradalo je skoro metar debla,Preživilo je stopalo i 15-ak cm debla,koje sam isto kasnije otpilao jer sam odlučio pustiti četiri nova debla ,koja sad rastu oko nekadašnjeg.N.gracilis ima duge i tanje-uže listove od recurvate,koji se zrakasto šire iz vrha stabla.Na dodir su hrapavi sa izraženim zbićima na rubu lista,jači su i žilaviji od listova recurvate,u osnovi listovi znaju biti crvenkaste boje.Deblo uvijek raste iz sredine stope,i,bar u kućnim uslovima,tanje je od debla recurvate,izrazitija je to "stopalo"I Nolina gracilis potječe iz Mexica ali iz onih sušnijih predjela,kao što sam već rekao ,može izdržati veće minuse nego B.recurvata.Ja moju Nolinu dok je bila manja i dok sam je unosio u kuću,nisam nikad zalijevao po zimi,ono stopalo joj je u stvari rezeorvar vode,a kao i kod B recurvate vrlo bitno je da ima dobru drenažu u pitaru.Vani je također ne zalijevam zimi,a nastojim je zasušiti još krajem desetog mjeseca,držim je ispod nastrešnice.
Ovo sam pisao uglavnom zato da svako dobro pogleda koju biljku ima,te dvije biljke su sličnih prohtjeva ali su i btno drugačije.I jedna i druga traže puno svjetla,Beucarnea recurvata ako se drži u kući i ako se grije,a ima puno svjetla,onda se mora i zalijevati i prihranjivati,Nolina isto tako ali uz možda jedno zalivanje mjesečno.U uslovima toplim a sa malo svjetla,smanjiti zalivanje na minimum,U hladnim i suhim,bez zalivanja,u hladnim i mokrim -biljka propada.Obavezno napraviti dobru drenažu i za jednu i drugu biljku.Nakon zime biljke se mogu iznijeti vani,i po mogućnosti dobro zaliti da se ispere zemlja od eventualno nakupljenih soli pri dnu pitara,B.recurvatu je bolje na malo manje sunca,N.gracilis može potpuno na sunce.Ako se desi slučaj kao kod Jane onda ih treba postepeno iznositi na sunce ili ih staviti u šareni hlad ispod nekog stabla.
Na vrh
Jane View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Ožujak 2013
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Ožujak 2013 u 10:26
Dragi moji puno Vam hvala na svim korisnim informacjama koje dijelite ovdje, stvarno sam puno naučila...
Inače obožavam sobno bilje i kuća mi je kao botanički vrt, rijetko koja biljka mi ne uspijeva, no to nije slučaj i sa slonovom nogom :( naime prva mi je uginula zbog neznanja, previše sam je zalijevala i uginula je...pokušala sam sve od presađivanja u novu posudu, skraćivanja noge i premazivanja onom voćnom smolom no nažalost ništa nije upalilo....pred otprilike godinu dana sam kupila novu, malecku, zalijevanje sam totalno reducirala, stoji pola metra, ako i toliko od prozora, ali unatoč mom trudu ona i dalje izgleda otužno, listovi su svjetlo zeleni, pri dnu gotovo bijeli, a pri vrhu se suše...prostorija u kojoj je držim s ostatkom ekipe nije grijana, ali je na osunčanoj strani kuće, svjetla ima stvarno puno i unutra je otprilike kao u stakleniku.
Molim Vas za savjet, ne znam više kako da joj pomognem :(((
Hoće joj naštetiti ako je stavim na prozorsku dasku da bude na direktnom suncu i mogu li je kada zatopli staviti van, možda negdje u hlad?
Bojim se igdje je seliti kada je tako krhka!
Na vrh
Dado001 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dado001 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 17:59
Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:

Dado, čini mi se da je to nolina naglo potjerala više listova odjednom. Vjerojatno je na dosta toplom i sa manje prirodnog svjetla nego što joj je potrebno pa su listovi svijetli i dugački. Listovi će se s vremenom razdvojiti.

Ja sam imala prekrasnu veliku nolinu, ali je toliko velika izrazla da sam joj podrezala izdanke računajući da će novi izdanci i listovi biti manji. Međutim, i novi izdanci su bili isto tako bujni pa sam ju na kraju poklonila nekome tko ima velike prostore u kući.


aha ,,,a joj moguce a ja mislio cvijet ahahahhaha,, hm,,,da nema svjietla puno ovi dana prirodnoga ali ima od akvarija a to je kao slicno,,,nista cekam pa cu vijdeti kaj ce se desiti,hvala Cimicifuga
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 14:57
Dado, čini mi se da je to nolina naglo potjerala više listova odjednom. Vjerojatno je na dosta toplom i sa manje prirodnog svjetla nego što joj je potrebno pa su listovi svijetli i dugački. Listovi će se s vremenom razdvojiti.

Ja sam imala prekrasnu veliku nolinu, ali je toliko velika izrazla da sam joj podrezala izdanke računajući da će novi izdanci i listovi biti manji. Međutim, i novi izdanci su bili isto tako bujni pa sam ju na kraju poklonila nekome tko ima velike prostore u kući.
Na vrh
Dado001 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 13 Siječanj 2013
Status: Offline
Bodovi: 23
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dado001 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Veljača 2013 u 14:35
evo nesto mi se cudno desava sa slonovom, dali ce cvijetati ili sjeme neko izbaciti ostaje da vidimo,,,,,uglavnom fora mi je,,LOL  ocito joj pase ovo sunce iz akvarija ,,,ahahah
Na vrh
Paeonia View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 08 Studeni 2012
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Paeonia Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Studeni 2012 u 23:49
Jako lijepa biljka. Zbog tih loknica na vrhovima listova mi je na listi željenih biljaka, još kad vidim vaše, dođe mi da odmah sutra odem po jednu :)
Na vrh
Free View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2010
Lokacija: Međimurje
Status: Offline
Bodovi: 5914
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Free Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Listopad 2012 u 14:01


Uploaded with ImageShack.us
Moja nolina (3u1) ima listove prek metar, kad je lopticama postalo pretjesno, samo sam ih bez diranja korjena prebacila u mrvica veću teglu !! Još malo i ova će im postati pretijesna !!



Uploaded with ImageShack.us
Loptice su već veličine dobre mandarine !! Nožica još nema !Wink
Međimurje - Marijin cvetjak med dve vode



Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 15>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.