Početna stranica Početna stranica > Drveće, živice, palme ruže i bonsa -Forum o drveću > Grmlje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Jorgovan-Syringa
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Jorgovan-Syringa

 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
Korisnik
Poruka
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 21:20
Stalno sam se žalila, a evo šestu godinu, moj jorgovan presađen iz Rijeke u Skradnik konačno ima cvijet, pa je valjda sada sve u redu - baš sam sretna.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
miha-m View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 20 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1099
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje miha-m Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2008 u 22:53
Strpljen-spašen. Kad se rascvjeta, poslikaj ga, da ga svi vidimo.smile186
...štihača je zakon...
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 21:57
Originalno poslano od člana Triša Triša napisao:

Stalno sam se žalila, a evo šestu godinu, moj jorgovan presađen iz Rijeke u Skradnik konačno ima cvijet, pa je valjda sada sve u redu - baš sam sretna.
Od mojeg ove godine nebu cvjeta. Ah, ostaje nam sljedeća godinaCry
Na vrh
vule View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 31 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 401
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vule Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 14:50
moji jorgovani...


dvorište i na ulici

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 15:24
Bijeli je tako prelijep, naravno i lila je lijep....
Na vrh
katruža View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2007
Status: Offline
Bodovi: 787
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje katruža Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2008 u 18:59
...a kako tek mirišu
 
 
 
 
 
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Svibanj 2008 u 21:15

Katruža da se i ja pohvalim da imam jorgovan onaj plavoljubičasti i to na otoku.Clap
Na vrh
esmeralda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 873
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje esmeralda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 07:17

Oprostite ako pitam glupost,ali još se učimEmbarrassed

možda netko zna,da li se može ukorjeniti grančica jorgovana ili baš mora biti sadnica s korjenom i kada ga je najbolje saditi?Confused
meni je super u životu
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:40
Nisam nikad probala samo grančicu upiknuti, ali mislim da ni nema razloga kad jorgovan ima puno mladica koje rastu iz korjena. A ti probaj pa nam javi rezultate. Wink
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:44
sa grančicom : ja sam nekada ogulio  5 cm  donjeg dijela grančice, zarezao oštrim nožem taj dio popola, stavio zrno pšenice i sve uronio u vodu, naravno i sa ostalim dijelom gdje je bilo kore.. pustio je žile.
Na vrh
esmeralda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 873
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje esmeralda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:51
Hvala Ivane! Probat ću pa javim jesm li uspjelaLOL
meni je super u životu
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:53
. korijen jorgovana je narodni lijek za zubobolju, ako nisi znala
Na vrh
esmeralda View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 873
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje esmeralda Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 08:55
Nisam znala, hvala i to ću isprobati.Clap
meni je super u životu
Na vrh
vanja View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4968
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje vanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Svibanj 2008 u 19:24
   Esmeralda, ja sam dobila mladi mali izbojak jorgovana sa žilicama od susjede. Jednostavno sam ga posadila od toga ima bar 2-3 god. nisam sigurna dali sam ga posadila u ljeto ili na jesen. Malo stavi gnjojiva. Nisam ga do sada šišala, a mislim da ima dosta izbojaka nisam ga dugo vidila jer je na otoku a nismo bili cijelu godinu. Naime mlađi sin mi se ženi 20.09.2008.g. pa smo u punom jeku oko uređenja stana. U što se god taknemo otvaraju se nodi poslovi. Kada otiđem na otok i budu mladi izbojci mogu ti ih poslati.smile127
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Lipanj 2008 u 09:45

JORGOVANI ( Syringa)

Rod jorgovana  obuhvaća oko 25 vrsta listopadnih ili trajno zelenih grmova i manjeg drveća do 7 metara visine iz porodice maslinovki (Oleaceae).

Pretežno su to ukrasni grmovi s mnoštvom vrtnih odlika.

 

Listovi su nasuprotni, većinom (uglavnom) jednostavni, nasuprotni, rjeđe lapoviti ili perasti, cjelovitog ruba, na kraćoj ili dužoj peteljci.

 

Cvjetovi oblikuju vršne ili postrane metličaste cvatove na PROŠLOGODIŠNJIM izbojcima. Čaška je sitna, zvonkolika i četverodjelna, a vjenčić je cjevast i na vrhu četverodjelan i tanjurasto raširen.. Postoje dva prašnika, plodnica je podrasla a plod je duguljasti i ušiljeni tobolac s 1-2 okriljene sjemenke.

 

OBIČNI jorgovan ( Syringa vulgaris) je grm ili do 4-7 m visoko krošnjasto drvce, uspravnih grana, široko je rasprostranjen na području jugoistočne Europe i Male Azije, uzgaja se po cijeloj Europi.

Debalce u početku ima glatku koru, kasnije ona , naročito na starijim granama postaje svjetlosmeđa, do smeđesiva, mekana, hrapava i uzdužno ispucana, lako se odvaja od debla. Izbojci su šiboliki  i okrugli.srednje debeli, žutosmeđe do maslinastozelene boje, pupovi su nasuprotni i veliki, jajasto ušiljeni s mnoštvo ljuskica. One su široke, zelenkaste ili ljubičastosmeđe, svjetlosmeđih rubova, u sredini rebraste, u gornjem dijelu ušiljene i neznatno koso otklonjene. Na vrhu izbojka smještena su dva (uvijek po 2) velika pupa. Listovi su goli,tamnozeleni i jajoliki ili neznatno srcasto usječene osnove, dugi od 5-12 cm. Peteljka je duga do 3 cm.  Ožiljak otpalog lista je polumjesečast, vodoravno razvučen na uzdignutom rebrastom jastuku.

Cvjetovi su dvospolni, raznobojni, mirisavi i privlačni za pčele. Tvore guste metličaste cvatove dužine do 20 cm., boja cvatova je ljubičasta, plava, bijela ili crvena, a oni mogu biti jednostavni ili ispunjeni. Vjenčić  je bijele  do crvenoljubičaste boje, latice su srasle u cijev, na vrhu s 4 zupca. Ima 2 prašnika a njuška tučka je s dva međusobno priljubljena režnja.

Cvate tijekom svibnja i lipnja, poslije razvoja listova. Cvatnja kod mnogih sorti traje kratko a kod nekih duže. Tijekom cvatnje potrebno je  odrezati jedan dio cvatućih grana i staviti u vazu a redovita rezidba najbolja je  odmah poslije cvatnje. To zato jer se cvjetovi stvaraju samo na mladim granama a nakon prikraćivanja stvaraju se na novoizašlim pupovima cvjetni izbojci za slijedeću godinu.

Plod je smeđi ušiljeni tobolac do 1,5 cm dug, puca na dva dijela u kojima su smještene sjemenke.

Ima dobru izbojnu snagu i razgranat sustav korijenja. Vrtne odlike traže kvalitetno tlo i toplu klimu.

Cvjetni ekstrakt se upotrebljava u kozmetici.

 

Mađarski ili karpatski jorgovan ( Syringa josikaea)  je oveći grm koji raste u Galiciji i Madžarskoj te u istočnom Podunavlju. Od običnog se razlikuje po debelim listovima koji nisu srcoliki, te jednom nijansom zelene boje na licu a drugom na naličju. Cvjetovi su tamnoljubičasti, malo mirisavi, na kratkim stapkama ili sjedeći, čaška je obrasla mekim dlačicama, prašnici su izrazito duboko ispod vrha  cijevi vjenčića.

 

Perzijski jorgovan (Syringa persica) je niski ili srednje visoki grm do 2 metra, s dugim i vitkim povijenim izbojcima koji su bridasti i goli. Listovi su sitni,suličasti, na vrhu ušiljeni. Cvjetovi su svjetloljubičasti, mirisavi, dugi 1 cm, Plod je četverobridni tobolac.

 

Postoj ejoš mnoge vrste i varijateti.. ali o tome po zahtjevu ili želji čitateljstva.

 OBIČNI JORGOVAN :

MAĐARSKI JORGOVAN :

 

PERZIJSKI JORGOVAN:

 

KRIŽANCI JORGOVANA:

(Syringa x swegiflexa) - križanac S. reflexa i S.sweginzowi)

 

Na vrh
iris View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 18 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4502
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iris Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Kolovoz 2008 u 13:20
ispod mog jorgovana ima mladica pa bih ih presadila....jel bolje da to napravim na jesen ili na proljeće ?
Na vrh
pčelica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2009 u 11:35
Originalno poslano od člana pčelica pčelica napisao:

Pozdrav svima.
Ako bi netko znao, zašto jorgovan ne cvate već 3 godine? Proljetos sam ga gnojila, na sunčanom je mjestu. Nisam mu nikada rezala grane (još je dosta nizak).
Znate li gdje ima kvalitetnih sadnica jorgovana za kupiti u Zg., u slučaju da ovome nema spasa?



Evo mene nakon godine dana.
Bijeli jorgovan mi je lani procvao jednim jedinim cvijetom i bila sam jako sretna, no baš ga je netko, u obilju ostalih jorgovana u cijelom susjedstvu, otrgnuo! Ermm

Ove godine se nadam da procvatu barem dva od tri. Kakvi su radovi na proljeće i kada počinju? U studenom sam ih pognojila i dodala novu zemlju.
Pozdrav!smile219
Na vrh
pčelica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje pčelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2009 u 23:22
Procvali mi jorgovani! Smile
Na vrh
jasminaaa View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 03 Prosinac 2008
Status: Offline
Bodovi: 534
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jasminaaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2009 u 10:03
Evo još jedne vrste jorgovana koja trenutno cvjeta u mom vrtu
 
Na vrh
minimode View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 23 Siječanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 1418
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje minimode Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2009 u 21:49

slaba sam na jorgovane jasminaa!!! baš je lipi!

«Ljudi se doživljavaju previše ozbiljno. To je nasljedni grijeh. Da su se pećinski ljudi više smijali, vjerovatno bi svjetska povijest drugačije izgledala.»
O. Wilde
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 9>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.