Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dalija, Georgina - Dahlia
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dalija, Georgina - Dahlia

 Odgovori Odgovori Stranica  123 24>
Korisnik
Poruka
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dalija, Georgina - Dahlia
    Objavljeno: 26 Siječanj 2008 u 23:31
Dobila sam par lukovica dalije i molim da mi napisete sta i kako s njima, kada stavljati u zemlj...? Sve ostale lukovice su mi vec potjerale i bas danas sam ih stavljala direktno u vrt-razne perunike i sl a sa dalijama nemam ama bas nbikakva iskustva.Više fotografija dalija možete vidjeti ovdje:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=356
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Siječanj 2008 u 23:37
Možda bi bilo dobro da ih posadis u posudu prvo ako su lukovice vec potjerale. Ne znam koliko bi bilo dobro sada ih posaditi u ovako hladno tlo. jos uvijek postojim ogucnost od veliek hladnoce. tek je prvi mjesec i milim da ne bi bilo dobro da dalija istera tako rano.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 00:17
Dalije su letnje gomoljaste cvatnice i sade se u prolece jer su osetljive na niske temperature. Kazes da su sve ostale lukovice poterale. Da li to znaci da dalije nisu?
Aglaja
Na vrh
Donata View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 21 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2260
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Donata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 17:32
Evo neke korisne informacije..
http://www.gospodarski-list.hr/clanak.aspx?cID=286&refID=01092005

Sadnja dalija
Kod sadnje treba imati na umu da je dalija vrlo osjetljiva na mraz. Zbog toga se korijenasti gomolji sade koncem travnja do početka svibnja, a biljke uzgojene iz reznica nakon 15. svibnja kada prođe svaka opasnost od kasnih proljetnih mrazeva.
Nakon sadnje preporučuje se natkriti nasad plastičnim tunelom radi postizanja ranije cvatnje.
Niske sorte sade se na razmak 20 x 20 cm, a visoke 30 - 40 x 30 - 40 cm. Korijenov vrat mora biti pokriven sa 10 cm zemlje.

One druge lukovice koje spominješ su sigurno lukovice narcisa, tulipana,zumbula, šafrana... koje niću mnogo ranije....
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 18:57
Originalno poslano od člana aglaja aglaja napisao:

Dalije su letnje gomoljaste cvatnice i sade se u prolece jer su osetljive na niske temperature. Kazes da su sve ostale lukovice poterale. Da li to znaci da dalije nisu?



Ne, imam 3 dalije koje ni makac.
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 19:03
Obožavam dalije. U nekoliko navrata sam ih sadila, ali uvijek već procvale iz teglice(tako su bile kupljene). Prošle godine sam posadila gomolje, u travnju, i cvale su cijelu godinu. Bilo ih je za vazu svaki tjedan.
u 10 mj.sam ih izvadila iz zemlje i ostavila u podrumu. Ako ostanu u zemlji strunu. Ove godine imam duplo gomolja za sadnju!
Ako ih napadnu uši (primjetila sam da jako vole pupove) ja ih posipam neopitroidom!
Uživaj u njima!

Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 19:24
Ok, sacekac toplije dane za akciju.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 19:56
Ne, imam 3 dalije koje ni makac.[/QUOTE]

Onda je sve u redu. Na prolece ih sadis direktno u vrt, mada ih neko prethodno pripremi tako sto ih krajem zime prvo posadi u saksije i drzi na toplom i svetlom mestu, pa ih u prolece iznese i posadi na otvorenom. Ali to nije nuzno.
Aglaja
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2008 u 20:25
Evo i nekoliko fotografija dalija (georgina). Sve su nastale kao rezultat ukrstanja i selekcije. Poseduju i veliku sposobnost promene oblika i boje, pa je naziv Dahlia prosiren na Dahlia variabilis.












Aglaja
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2008 u 11:20
ove limun zute se sjecam iz djetinjstva. Nisam znala da dalije mogu u vazu.
Inace jako mi se svidjaju a uopce ne znam za ove moje kojih su boja - dobila sam ih .
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 10:21
ja ih isto imam i moje su crvene. svidja mi se oblik grma kojeg naprave, fantasticne su!
jesenas sam ih izvadio iz zemlje i sad su u kartonskoj kutiji zajedno sa lukovicama gladiola.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 21:00
I ja mislim da su jako lepe dalije, georgine, djurdjine.

Ali, nazalost, fotografije koje sam postavila ne prikazuju moje dalije. Da ne bude zabune.

I ove godine ih pokusavam uzgojiti iz semena. U pitanju su minjon (minow) dalije sa prostim cvetom. Do njihovog semena sam jedino dosla, iako se svi varijeteti mogu razmnozavati semenom.
Aglaja
Na vrh
nuna View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 812
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje nuna Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 20:45
aglaja hoćeš reći da mogu razmnožiti sjemenom Dalije koje su izrasle iz gomolja.Hoće li biti iste?
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Veljača 2008 u 21:01
Nuna, ja kupim seme (obicne, jednostavne, tzv. minow dalije). Takvo sam nasla u prodaji. Mada, vidim po nekim stranicama, nude u prodaji seme i drugih vrtsa dalije. Ove fotografije koje sam postavila ih i prikazuju.

Iz semena izraste gomoljasta cvetnica - dalija. U jesen izvadis gomolj. Posadices ga ponovo u prolece.

Pod 'Kada i kako sijati' imas i Jelsino uputstvo za setvu dalija po kojem sam ove godine radila. Prosle godine je bilo prilicno neuspesno. Imam samo nekoliko gomolja.
Aglaja
Na vrh
Sunburst View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 03 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sunburst Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 15:30
Ja sam kupila gomolje niskih dalia, crvenu i narančastu i baš maloprije ih posadila u posudu, jer želim ranu cvatnju.
 
Sad sam ih ostavila na terasi (sunce grije) da se teglice malo zgriju,. a onda ću ih unijeti u verandu (moja veranda, ko staklenik) I tamo će biti do svibnja, barem dok ne prođu mrazovi.
 
Prošle godine je teta na moru imala niske dalije posađene u posudu, bile su prepune cvjetića i prekrasne, zato sam ih ove godine odmah kupila.
 
Jedino nije bilo žute.
Na vrh
Dalmax22 View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 665
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Dalmax22 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 15:54
Sad mi je nesto palo na pamet: ovdje u dalmaciji smo imali te dalije i kako se ovdje gomolji i lukovice nikad ne vade iz zemlje nego prezimljuju jedino bi te dalije stradavale.
Znaci da su stvarno najjosletljivije od svega i da cu jedino njih morat vadit iz zemlje po zimi.
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 17:32

Dalije zajedno sa kanama vaze za najosteljivije na niske temperature, za razliku od gladiola, recimo, koje mogu preziveti zimu vani. Zbog toga se i sa sadnjom krece nesto kasnije u prolece (od sredine aprila), dok gladiole i ljiljane mozemo saditi vec od marta.

Sunburst ih je vec sad posadila u saksije, jer zeli raniju cvatnju. I ja sam ih posadila, ali ne iz tog razloga. U obilasku lukovica i gomolja u podrumu, primetila sam da dalijini gomolji ne izgledaju bas najbolje. Smezurali su se. Onda me je moja dobra vila savetovala da ih posadim u saksije, jer su dehidrirali (sto je svakako bolje nego da su istrunili) i da ce se tako povratiti. Ujedno cu ih imati i prije u cvatnji.

Aglaja
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 19:43
Hvala Aglaja! Baš sam danas primjetila da su mi se gomolji dalija smežurali pa krenula pitat šta da radim! Sad znam šta je sutra na tapeti! Dalije!
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 20:56
Ja sam pak dalije posijala i izašle su, valjda ću imati uspjeha.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
mima View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 06 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 320
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mima Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Veljača 2008 u 20:58
Dalije imaju sjeme?
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 24>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.