Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Bazga – Sambucus ssp
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Bazga – Sambucus ssp

 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
Poruka
rijeka53 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1517
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rijeka53 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 11:15
...dobro, ma niki ni jos dal recept za VINO, a super jeThumbs%20Up
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Travanj 2008 u 11:29
Obečal sam. bum ga objavil Confused
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 07:55
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Jel mi neko moze dat recept za vino od bazge?
Pravim taj sirup od cvjetova i uvjek nam bude malo tj. sve popijemo na eks a bobice dolaze poslje cvjetanja ili?
Nije mi bazga bas ovdje blizu ali kad odem na neki izlet zaustavimo se uz cestu i beremo.

VINO OD BAZGINOG CVIJETA

Za  pravljenje ovog ljekovitog vina potrebno je  1 litra ! bazginih cvjetova ( ne kilogram, nego se u plastičnu posudu koja ima volumen jedne litre napuni bazginim cvjetovima), 2,25 kg šećera, 1,35 kg grožđica (cveba, sušeno grožđe), 1 paketić kvasca i 13,3 l vode.

Cvatove bazge brati po sunčanom i suhom vremenu, odvojiti od njih peteljke, staviti u plastično vjedro, posipati šećerom i zaliti vodom. Dodati aktiviran kvasac (vinski) vjedro pokriti polivinilskom folijom i ostaviti stajati  devet dana u toploj prostoriji. Nakon toga procijediti mošt, dodati mu  grožđice i uliti u odgovarajuću hrastovu bačvicu. U hladnu i tamnu podrumu lagano vrenje će trajati  šest mjeseci.

Tada vino preliti u čistu posudu, profiltrirati ga i puniti u boce.

Ponuditi u svečanim prilikama, jer njegova svjetložuta boja i delikatan okus to zaslužuju !

I.M.

Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 09:16
Au-u-u! To je nešto komplicirano....
Slabokrvna sam i dobro bi mi došlo vino, ali mislim da ću i dalje biti na RETAFERU......Drvena bačvica?? Nemam. Hladni podrum?? Nemam.
Što je to vinski kvasac?
 
Mogu li išćupati mladicu bazge i posaditi u vrt??
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 09:28
Nije komplicirano. umjesto hrastove, može od inoxa ali nije onaj okus i bukee... može se  zasaditi :) poslati ću ti  jedan recept od bobica ( za vino) koje je puno Fe- a ( željeza), ali je to vino jako... moja pok. mama se zeznula pa sa kumom se počastila.. čašica po čašica i nisu se mogle dignuti.. a potpuno trijezne Tongue
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Travanj 2008 u 09:30
Na vrh
frida View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 17 Rujan 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3399
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje frida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2008 u 00:53
 
Originalno poslano od člana erikalan12 erikalan12 napisao:

Dali netko zna kako da presadim bazgu(htio bi od divlje presaditi-mozda mladicu-ili šta?kod sebe na selo)??



Uopće nije teško..meni su stigle dvije iskopane grane s korijenjem iz ZG busom i prošlo je jos dva tri dana dok sam ih odnijela na otok i zasadila i primile su se obje...
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 09:58

Jesenas sam od susjeda dobila grančice bazge i pobola ih u vrt.Sve su primile pa sam ih nekoliko posadila po rubovima vrta pa čak i u pitar jer ona može biti i prekrasno ukrasno stabalce.Sad mi preostaje da se brinem o njima i čekam cvjetove.Nekoliko sam ih već vidjela.smile162

Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 10:18
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Au-u-u! To je nešto komplicirano....
Slabokrvna sam i dobro bi mi došlo vino, ali mislim da ću i dalje biti na RETAFERU......Drvena bačvica?? Nemam. Hladni podrum?? Nemam.
Što je to vinski kvasac?
 
Mogu li išćupati mladicu bazge i posaditi u vrt??
UZMI INOX BAČVICU. UMJESTO HLADNOG PODRUMA STAVI NEGDJE GDJE NIJE JAKO VRUĆE... VINSKI KVASAC KUPIŠ U SVAKOJ TRGOVINI ILI POLJOPRIVREDNOJ APOTECI ILI TRGOVINI KOJA SE BAVI PRODAJOM POTREPŠTINA ZA VINOGRADARE, ne vičem nego zaboravim isključiti velika slova, oprosti !
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 10:25
Htela bih ove godine napraviti sok od bazginog cveta. Citam Shashin recept: 60 cvetova na 4l vode. Dobila sam jedan u kom ide 50 cvetova na litar vode. To mi je velika razlika. Pravi li jos neko od vas sok i po kom receptu?

Merci.
Aglaja
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 11:13
sok od bazge (cvijetova) je famozan. bas kao sto kaze prepelica! lagan, ukusan i osvjezavajuci.
aglaja, ja imam recept sa 40 cvjetova. al neznam ga sad napamet, pa kad dodjem doma....saljem.
nisam nikad radila od bobica a slusam sa svih strana da je izvrstan ali skroz razlicit nego kad se napravi sirup od cvijeta. probat cu ove godine shasha po tvom receptu. a kad se beru bobice??
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 18:45
U vezi pripremanja proizvoda od bilja - imam u vrtu bazgu sa punim i snažnim cvatovima 25 cm u promjeru. Na mladom stabalcu oni su desetak puta lakši. Dakle, broj je relativan, treba raditi po osjećaju, a na greškama se učiti i zapisati što radiš, da ne zaboraviš.
Kad isprobavam neki novi recept, obično uzmem aritmetičku sredinu između više recepata, pa nekad uspije super, a nekad i sfušam...
Pozdrav, Ive


Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Svibanj 2008 u 21:05

Tako sam i mislila! Sakupiti vise recepata pa napraviti jedan kojim bih se vodila. Nazvala bih ga 'Cvijet.info sok od bazge' Wink Na osecaj jos uvek ne mogu da racunam. Ovo ce mi biti prvi put.

Dada, ocekujem recept. Ocekujem i da se Dadi i drugi pridruzeSmile

poz.


Aglaja
Na vrh
dada View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 69
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dada Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Svibanj 2008 u 10:46
malo je potrajalo, sorry al evo mog recepta po kojem vec godinama radim sok od bazginih cvjetova:
40 cvjetova bazge
3 l vode
4 dkg limunske kiseline
to stoji 24 sata na hladnom
nakon toga procijediti (prvo na cjediljku a potom na gazu)
staviti konzervans (mislim da moze i bez)
staviti secera (75 dkg na litru vode)
moze se jos staviti limunske kiseline (ovisi koliko volite kiselo)
i sad to sve opet stoji par dana uz povremeno mjesanje (par puta dnevno)
i onda u flase!
Na vrh
Mikica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 25 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3024
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mikica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Lipanj 2008 u 23:15
Ivane ti si nešto nudio vino od bazge,jesi li ti to mislio od bobica?Bilo bi se zgodno počastiti kada mi je kuća okružena bazgom,dakle molime te udijeli nam receptić.
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 13:33
Originalno poslano od člana Dalmax22 Dalmax22 napisao:

Nikad nisam probala sok od bobica. uvjek su govorili da su te bobice otrovne a kod nas se pravio samo od cvjetova.
 
Termički neobrađene bobice ne bi trebalo konzumirati je mogu izazvati jaku mučninu i povraćanje što je slično simptomima trovanja pa odatle valjda takva narodna predaja.
Na vrh
prepelica View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 12 Ožujak 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 149
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje prepelica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 18:48
    Nije baš tako strašno. Mala pregršt svježih bobica dnevno jača, krijepi i diže količinu željeza u krvi, dakle odlična stvar za sve slabokrvne.
    Imam ogromnu bazgu u vrtu i svaki dan uzmem 20 - 30 bobica, a i moja kći od 8 godina uzme 5 -6, i nije nam slabo.
    Ipak, ako niste sigurni, ili imate slabiji želudac, možete tu pregršt zgnječiti u malo vode, eventualno dodati i malo šećera, kratko prokuhati na laganoj vatri, pa procijediti i piti.
Pozdrav, Ive
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Srpanj 2008 u 23:16
Jednom prilikom sam probala konzumirati te bobice. Probala malo, kako su iskusni rekli, ali meni se dopalo, pa nisam stala dok nije bilo puna šaka (obadve ruke) degustirana.

Kao što vidite živa sam još uvijek, jedinu nuspojavu koju sam osjetila je bila mučnina koju je riješilo par kapi rakije (ali doslovce "par kapi" rakije šljivovice). smile180
Baš sam si nakon dosta godina mislila da sam mogla za koji dan provjeriti si stanje željeza u krvi! Ali... vidite... živa - zdrava! Wink
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 19:17
Pa nigdje i ne piše da su otrovne, nego da mogu izazvati mučninu i povraćanje, što je kako rekoh stvorilo narodnu zabludu da su otrovne. Sigurno da osjetjivost na njih ovisi o mnogo faktora, tjelesnoj težini osobe, metabolizmu, pojedenoj količini ...
 
Drago mi je da su vam u tek bez problema. Smile
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Kolovoz 2008 u 13:23
Originalno poslano od člana Mikica Mikica napisao:

Ivane ti si nešto nudio vino od bazge,jesi li ti to mislio od bobica?Bilo bi se zgodno počastiti kada mi je kuća okružena bazgom,dakle molime te udijeli nam receptić.



da. mislio  sam na vino od bobica bazge.poslati ću ti
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.