Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Voće
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ribiz
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ribiz

 Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ribiz
    Objavljeno: 01 Svibanj 2007 u 21:08
Prošle sam godine posadila reznicu ribizla.(ne znam jel crni ili crveni)
Sad sam vidjela da ima malene grozdiće,4-5 njih na toj malenoj grančici.
Grančica je 10-15 cm velika.E sad,trebam li ja njega prihraniti nečime ili da koji grozdić maknem?Nekako mi je to puno grozdova na tako malu grančicuShocked
 
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
dina View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 22 Ožujak 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 5073
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Svibanj 2007 u 08:12
ne moras ih ni prihranjivati ni grozdove kidati
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 12:22
Samo savjet : ne sadi ih u blizini  američkog borovca
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Svibanj 2007 u 17:07
Hvala na savjetu IvaneWink.No Šta je to američki borovac,i ako kojim slučajem ja to imam,zašto ne uz ribizErmm?
Na vrh
maja3 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maja3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 12:14
Dobar dan... Ja sam nova ovdje i nemam nekog pojma o vrtu i biljkama, ali kažu da imam "zelene prste". Ipak...
 
Prije jedno pet godina sam posadila ribizle. I sad neznam kaj bi s njima - tj pretpostavljam da bi ih trebalo obrezat dohranit. Kada? Kako?Ouch
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 12:24

Crni ribiz je proširen po čitavoj Europi. U razdoblju zimskog mirovanja može izdržati vrlo niske temperature i do -33 oC. Buđenje vegetacije crnog ribiza iz zimskog razdoblja nastupa već pri 5 oC, dok za ostale voćke ta temperatura prelazi 10 oC.
            Cvatnja se odvija uz temperaturu od 12 oC, a cvjetovi nekih sorti crnog ribiza mogu podnijeti temperaturu i do -5oC, bez štetnih posljedica.
           
Za uzgoj ribiza više su prikladnija brežuljkasta (brdska) područja, iako se može uspješno uzgajati i na ravničarskim površinama.
           
Ribiz je osjetljiv na sušu (zbog relativno plitkog korjenovog sustava), pa je nasad nužno opskrbiti sustavom za natapanje. Crni ribiz je helioit, koji može podnijeti i umjereno zasjenjenje, te se uklapa dobro s ostalim voćnim vrstama.
           Ako se radi o komercijalnom nasadu onda ga treba planirati kao monokulturu. Za uspješan uzgoj crnog ribiza treba birati srednje duboka ilovasta, ilovasto-glinasta i glinasto-ilovasta tla s dosta humusa i biogenih elemenata, a posebno kalija i fosfora.
Kao indikator prikladnosti tla za uspješan uzgoj ribiza je krumpir. Znači, ako uspijeva krumpir u velikoj mjeri tlo je prikladno i za uzgoj ribiza. Crni ribiz uspijeva dobro na nešto kiselkastijim tlima, a na slabo alkalnim, alkalnim i karbonatnim osjetno trpi od poremećaja u ishrani mikroelementima (učestala pojava fero-kloroze). Treba izbjegavati nepropusna, podvodna tla, jer zbog smanjene količine kisika može doći do gušenja korijenja.
                


         Grm crnog ribiza
 Crni i crveni ribiz najčešće uzgajamo u obliku grma (bez armature), ako ga želimo ubirati strojem. Optimalno vrijeme za sadnju (u našim uvjetima) je druga polovica listopada i to s razmakom sadnje između redi oko 2,5m, a u redu 1m. Znači, potrebno je oko 4.000 sadnica po hektaru.
                      Eksploatacijsko vrijeme nasada ribiza je 15-20 godina, a prvi rod nastupa već u 2-3 godini.
http://sumsko-voce.com/uzgoj_ribiza.htm
Na vrh
maja3 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 31 Siječanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maja3 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 12:52
Dobro hvala, a kak da ga obrežem? Imam 5 grmova crnog i pet crvenog
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 13:08
Nisam neki strucnjak oko ribizla ali vecina voca se reze prije pocetka vegetacije. Moram jos provjeriti kakva je situacijama sa ribizlima
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Siječanj 2008 u 13:28
Navodno se ribizli (crveni ) ne mora orezivati, ali ja sam svog ove godine malo skratila!

Evo ti jedan slikoviti link!
http://www.youtube.com/watch?v=uHGxwpzItFA&feature=related
Meni se čini da je najpogodniji opisu rezidbe ribizla!
Ribizl se ustvari samo obikuje da ne bude pregust, ali ga se ne treba jako rezati.


Na vrh
žarko_đ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žarko_đ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Ožujak 2008 u 19:09
Kod ribizle svake godine ostaviti do 4 izbojaka. Ostalo poseći. Težiti da svake godine ostavljajući oko četiri izbojka imamo takvu kombinaciju koja je idealna. Posle četiri godine najstarije uklanjamo.Moguće je da se kod starijih izbojaka svake godine skrati jedna trećina.
Što se tiče crne ribizle ona ima karakteristiku lošeg ukusa. Ali ima svoju prednost da je daleko kvalitetnija od ostalih . Puna je vitamina. Pogotovo dominira C vitamin, Ona je dobra pri izradi sokova ili kao bojadiser kod drugih vrsta sokaova.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2008 u 06:35

Pozdrav,

jučer sam kupila crveni ribizl u baumaxu (sadnica 17kn) pa me sad zanimaju vaša iskustva. Obožavam ih jesti i kad sam vidjela sadnicu morala sam je imati. Zanima me da li se jako širi ili se uopće ne širi. Koliko ću čekati za prve plodove?  

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Travanj 2008 u 00:00
Danas sam pročitala o rezidbi ribizla - crni ribizl rodi na jednogodišnjim granama - dakle ne obrezivati na proljeće, a crveni i bijeli na dvogodišnjim i trogodišnjim izbojima.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Travanj 2008 u 21:50
Znači sljedeće dvije godine ga ne diram.Embarrassed
Na vrh
Nickless View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 04 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 159
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nickless Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 12:22
Originalno poslano od člana ines ines napisao:

Znači sljedeće dvije godine ga ne diram.Embarrassed
 
U grmu ribizla treba uvijek biti max 10-12 grana starosti od 1-4 godine. Najbolje rode one starosti 2 i 3 godine, tako da se nakon 4. godine starosti i roda grane režu. Ipak, i prije te četvrte godine trebaš porezati poneke mlade izboje (odabereš one slabije) kojih će biti stalno jer ne treba dozvoliti da zaguše grm, ukupan broj grana kako sam napisao treba biti uglavnom stalan.
 
Znači, ako ima do 4 godine nakon koje se počnu rezati stare grane malo mladih grana (ovisno o zemlji, gnojenju  i suncu), ne treba ništa rezati. Ako je bujan rast, treba rezati sve mlade izboje nakon što grm dobije 10-12 grana.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 13:49
Hvala na savjetima. Moj za sada ima 2 grane. Znači jako je mlad i dok ne stigne do 12 samo ću ga maziti i pazitiEmbarrassed
Na vrh
žarko_đ View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 24 Ožujak 2008
Lokacija: Yugoslavia
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje žarko_đ Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 15:34
Ne treba bukvalno shvatiiti "ne diram ga".Ako ove godine pusti previše izbojaka iz zemlje ostaviti maksimalno  četiri a ostale ukloniti .  jer ako sledeće godine izbije deset novih višak uklanjamo, tako da za četiri godine imamo sklop od tri do četiri iz svake godine.
Na vrh
ines View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Veljača 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1095
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ines Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2008 u 15:58
Ma znam Žarko, bez brige. Odavno sam ja na ovom forumu naučila da se sve slabašne grančice i one koje čudno rastu uklanjaju. Embarrassed
Na vrh
cilj View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 06 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cilj Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2008 u 08:27
Cijelu registraciju sam prošla smo da pitam Ivana zašto se ribizla ne može saditi kraj am. borovice ?
Na vrh
josip150 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 29 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 9
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje josip150 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Ožujak 2009 u 16:38
U vrtu imam 2 grma crvenog i crnog ribiza pa me zanima kako od njih dobiti grancice koje cu posaditi na drugo mijesto i u koje doba godine to ciniti 
Na vrh
Jelena27 View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 26 Ožujak 2009
Status: Offline
Bodovi: 8
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Jelena27 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Ožujak 2009 u 11:54
U vrtu sam planirala posaditi ribiz, malinu, kupinu uz zid. Zanima me je li takva kombinacija moguća, hoće li smetati jedni drugima? Zna li netko gdje uopće u Dalmaciji mogu nabaviti sadnice? Je li sad pravo vrijeme za sadnju ili da sačekam jesen? 
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,281 sekundi.