Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Lukovice i gomolji
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Drijemovac ili zvončić-leucojum vernum
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Drijemovac ili zvončić-leucojum vernum

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Drijemovac ili zvončić-leucojum vernum
    Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 17:04
Evo nam jednog od prvih vjesnika proljeća-Drijemovac ili zvončić
Drijemovac uspjeva na vlažnim,močvarnim,predjelima listopadnih šuma,po šikarama i livadama koje nisu izložene stalno suncu.
Cvijet mu je zvonastog oblika sa šest bijelih latica koje na vrhu imaju žutu pjegu.Listovi su tamnozeleni,sabljasti koji se na vrhu savijaju.
Ako je zemlja,humusna i vlažna brzo će se razmnožiti.
Osim proljetnog postoji i ljetni drijemovac koji cvate u travnju i svibnju.Dosta je viši od proljetnog. Danas ga sve rjeđe ima jer mu prirodna staništa nestaju.Obje vrste su zakonom zaštičene pa oni koji bi ga sadili,a nisu se za to pobrinuli prije  15ak godina(ko jaLOL) morat će se zadovoljiti  vrtnim kultivarima,postoji nekoliko vrsta, koji se mogu kupiti u cvjećarnicama kao lukoviceWink
Do tada uživajte u slikama i prošećite šumama i šikarama.Uberite ga, ovako  kao ja, aparatomTongue
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 18:09
Maloprije sam nešto o njima čitala i napisala, ali sad ne znam gdje, ma nije niti važno, svaka informacija dobro dođe.
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 18:17
Budući da je to ipak lukovičasto cvijeće,ne znam gdje bi mu drugdje mjesto biloWink
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 18:26
mjesto mu je tu, među lukovičastim cvijećem, vjesnicima proljeća. jeste, zakonom je zaštićen, ali....može s epresaditi od onih koji su ga prije donošenja zakona posadili sebi u dvorište ili vrt, snađi se druže... iako to ne bi smio napisati, pobornik sam da je bolje cijelu biljku presaditi nego je samo otrgnuti ili isčupati, veća je šteta ako se isčupa ili istrgne cvijet.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 18:31
Ja sam sebe obezbjedila davno davno,i drijemovcem i visibabama i đurđicamaWink
Na vrh
Ivan View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
Autor ljekovitog bilja

Pridružen: 24 Travanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 1213
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Ivan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 18:33
Pametni znaju
Na vrh
aglaja View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 561
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aglaja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Veljača 2008 u 20:39
Drijemovac je divan! On ima nesto od visibabe i nesto od djurdjice. Pa ne lici ni na jednu ni na drugu.

I sada znam da postoje dva. Zacudilo me kako ga vec ima.
Aglaja
Na vrh
Sedum View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao


Pridružen: 27 Lipanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 170
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Sedum Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Studeni 2009 u 12:39
Kod nas ne postoje samo 2, nego 3 vrste divljeg drijemovca: rani (L. vernum), pa kasni (L. aestivum) i južni primorski (Leucojum pulchellum Salis. ili L. hernandezi Camb.).
Taj treći raste na otocima Sredozemlja i kod nas samoniklo na Kvarnerskom otočju (i na mom gruntu na Krku), ima 2-3 cvijeta rano (veljača-ožujak), te usko-duge latice s velikom tamnozelenom pjegom na vrhu i dugim-nitastim tučkom. Iako je najrjedji kod nas - još nije zaštićen jer su naši eko-čuvari zaštitne liste prepisali iz zemalja Mitteleurope gdje nije na popisu (kao ni ine južne vrste).
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Veljača 2010 u 21:46
Sedum,ajde uslikaj taj treći drijemovac.Ja nisam uspjela kod nas naići na ovaj ljetni a za taj  primorski nisam ni čula.
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Travanj 2011 u 00:11

Da malo oživim temu...

Ja kupila prije dvije godine đurđice kad ono procvao ovaj zvončić i ja opet nemam đurđice a obožavam ih  Cry
Lijep je i ovaj cvjetić ali su mi đurđice draže!
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 02:20
Drijemovac moje mame!
 
Mira K, ako želiš đurđice, pošalji adresu na pp.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 08:10
Da li ima negdje u prodaji lukovice drijemovca ili se to treba donijeti iz šume?
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
FLORAMYE View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar
DONATOR

Pridružen: 14 Siječanj 2011
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1321
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FLORAMYE Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 19:50
Nisam nikad vidjela, moja mama ih ima godinama već. Iako, ako se dobro sjećam, mislim da je govorila da ih je dobila iz Slovenije.
Na vrh
antun007 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 31 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 1709
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje antun007 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 19:57
Mogu se kupiti uvozne iz Nizozemske, ja jesenas kupio...
Zašto volim kaktuse?Nikom ne daju da ih ljube.
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17 Travanj 2011 u 21:47
Morat ću u potragu za njima, baš su mi lijepe.....
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Travanj 2011 u 00:11
Originalno poslano od člana milica7 milica7 napisao:

Morat ću u potragu za njima, baš su mi lijepe.....
I ovo trebam staviti na popis da ti pošaljem... Podsjeti me draga, teka mi nije pri ruci.
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2019 u 18:44
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
NinettA View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 27 Listopad 2010
Lokacija: Fiume
Status: Offline
Bodovi: 1030
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje NinettA Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Travanj 2019 u 18:49
Što ne možeš promijeniti, prihvati. Ako ne možeš prihvatiti... odkantaj...
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,238 sekundi.