Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Vražja kandža (Harpagophytum procumbens)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Vražja kandža (Harpagophytum procumbens)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
monna-1 View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2598
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje monna-1 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Vražja kandža (Harpagophytum procumbens)
    Objavljeno: 21 Rujan 2008 u 11:49
 
 
 
 
 
 
 
Gomoljasti korijen vražje kandže - Harpagophyti radix
Harpagophytum procumbens Burch., Pedaliaceae (vražja kandža)


Botanički opis. Polupustinjska biljka koja uspijeva u stjenovitim predjelima južne Afrike. Biljka je polegla po zemlji a ima jako razvijen glavni korijen sa krtolastim bočnim korijenjem. Listovi su jajasti, zelene boje, žlijezdasto dlakavi na naličju. Cvjetovi se nalaze u pazuhu listova, pojedinačni su i imaju kratke drške. Krunica je tamno purpurne boje. Plod je lignificirana čahura okružena trnolikim izraštajima. Ovaj tip ploda se ponekad naziva nezgrapni čičak.

Droga. Drogu predstavljaju na kriške isječeni i osušeni krtolasti bočni korijenovi. Vanjski dio droge je svjetlo smeđe boje dok je unutrašnjost svjetlija i radijalno isprugana. Ukusa je gorkog, bez mirisa.

Sastojci. Glavni sastojci droge su heterozidi iridoidnog tipa kojih u drogi ima oko 3% a najvažniji su harpagozid i prokumbid. Ostali sastojci su flavonoidni heterozidi i šećeri.

Djelovanje i primjena. Droga se upotrebljava u obliku naljeva, uvarka ili fitopreparata kao gorko aromatično sredstvo za poboljšanje apetita i bolju probavu hrane. Droga pokazuje i odlično analgetsko djelovanje.
Istraživanja su pokazala da vražja kandža učinkovito ublažava bol i upale nastale kod kroničnih reumatskih bolesti te također pomaže poboljšati pokretljivost. Uspješno se koristi protiv bolova u zglobovima kao i na području mišića leđa i ramena. Iako se vražja kandža primarno ne koristi za tretiranje kroničnih bolova, ipak će donijeti potrebno olakšanje onima koji pate od bolnih kroničnih bolesti. Može se uspješno koristiti kao dugoročna pomoć.

Kontraindikacije. Preparati vražje kandže su kontraindicirani kod ulkusa želuca i dvanaestopalačnog crijeva.

tekst i foto:   preuzeto s net-a 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Rujan 2008 u 16:18
... ta biljka nie sa naših područja pa ne znam nešto posebno o njoj jer se nisam sa njom susretala oči u oči.... ali jedino što sam čula je da je navodno jako dobra u preparatima protiv vena, dremalno...
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07 Srpanj 2009 u 22:31
ja sam nabavila sjeme i posadila..vidjet cemo dal ce sta niknuti..
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2009 u 08:13
maslačak, kakvo je seme od ove biljke?
Ja sam dobio neko seme, pisalo je vražja kandža, ali ne znam da li je to ova biljka, od 5 semenki nikle su mi 3 biljčice. Seme je pljosnato, slično kao seme macfediane.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2009 u 08:31
joj ja ti se ne kuzim bas u nazive al plosnato...sjeme u sredini okoklo plodica kao prozirno...al stavit cu sliku danas pa ces moci vidjeti
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Srpanj 2009 u 12:42
Jeste, okolo ima providni deo, to je to. Samo ne znam koje je boje cvet.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
maslacak7 View Drop Down
*Moderator Foruma
*Moderator Foruma
Avatar
DONATOR

Pridružen: 03 Ožujak 2009
Lokacija: Betina
Status: Offline
Bodovi: 2828
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje maslacak7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09 Srpanj 2009 u 08:27
evo slikice sjemenki  
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.