Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Miloduh, izop (hyssopus officinalis)
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Miloduh, izop (hyssopus officinalis)

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Miloduh, izop (hyssopus officinalis)
    Objavljeno: 08 Rujan 2009 u 01:24

Hyssopus officinalis L.-miloduh, izop

Visegodisnji razgranat poluzbun, grane su polegle ili se izdizu, sa mrkom korom. Izdanak je bledozelen, pokriven somotastim dlakama, s utisnutim zlezdama ostrog mirisa. Listovi su skoro sedeci, naspramni. Raste na suvim i toplim mestima, obicno na krecnjackoj podlozi.

 

Koristi se vrsni deo biljke u cvetu, i etarsko ulje.
Listovi miloduha se dodaju masnim jelima zbog lakseg varenja, koristi se za lecenje kaslja i zapaljenja zdrela, a obloga od zelenih listova koristi se za rane. Ulje miloduha je antiseptik, koristi se u farmaciji, parfimeriji i kozmetici.

Voleo bih da svako ko nesto zna o ovoj biljci, ili ga jednostavno interesuje, ucestvuje u razgovoru. Narocito bi bilo dobro ako ga je neko i koristio, pa moze da nam kaze svoje iskustvo (ova dejstva gore su vise ukratko prepricani razni sajtovi, koji mozda i nisu pouzdani). Vidim da ga je griva1978 slikala i u prirodi... Moram da kazem da mi je

uvek pravo zadovoljstvo da vidim biljku koja raste na svom prirodnom stanistu, tako da se nadam da ima jos neku sliku za ovu temu kao fin uvod...Smile

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 00:31
ma ima slika ali ih trebam iskopati sa mobitela :)
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 19:19

Miloduh raste u prirodi, u Juznoj Evropi, oko Kaspijskog jezera, na Bliskom Istoku.

 

A, evo malo i istorije iskopane sa neta :)....

 

Ime izop (miloduh) , gotovo da se nije promenilo jos od vremena Starih Grka(hyssopos) i Hebrejaca(esob), kada je ova rec znacila sveta biljka. Nije sigurno da je ovaj nas hyssopus officinalis, isti onaj koji se pominje u Bibliji, ipak, ono sto je sigurno je da se na njega nekada gledalo kao na simbol prociscenja, i  kao takav se koristio za ritualno ciscenje crkava.

 
Cesto su ga gajili u manastirskim bastama i koriscen je u religioznom slikarstvu kao simbol poniznosti. Zbog svoje zbunaste prirode, cesto je koriscen kao pregradni zid u bastama. U sedamnaestom veku,  bi ga razbacivali po sobama bolesnih, jer su verovali da na taj nacin sprecavaju sirenje infekcija, i cak lece obolele od lepre.
 
Vekovima je nalazio primenu kao lek za kasalj i katar.  Takodje je bio deo jednog starog leka koji se koristio u Engleskoj,  na selu, za posekotine i rane od rada u poljima. Koriscene su obloge pravljene od gnjecenog izopovog lisca i secera, da bi se smanjile sanse za tetanusnu infekciju. Nekada je izop bio i deo zvanicne medicine, bilo ga je i u Farmakopejama, danas je uglavom ukrasna biljka...barem u Zapadnoj Evropi :)  

 

 

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 19:52
Miloduh raste i u Hrvatskoj (u Gorskom kotru sam ga slikala ali raste i na drugim područjima) a još uvijek se itekako koristi u tradicionalnim medicinama zapadne evrope.. 
Ako već stalno prepisuješ navode sa nekih internetskih stranica bilo bi lijepo da nam staviš i odakle su ti navodi da onaj tko želi može i baciti malo pogled na vjerodostojnost iste jer na internetu piše i puno gluposti. 
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Rujan 2009 u 20:46
http://www.complete-herbal.com/details/hyssop.htm
 
...slazem se da na netu cesto postoji puno gluposti, ali zato on cesto
bude i jedini izvor informacija. Ako bi me pitala da li potpisujem sve iz mog prethodnog posta, sigurno da ne bihBig%20smile, ali zato verujem da postoji dobra sansa da su informacije ok. Ipak od sada, kada nisam siguran, navescu i link, a ne samo da je sa netaWink.
 
hm..da li neko mozda zna gde bih mogao da nadjem hemijski sastav miloduha, a da bude pravi? e, tu sam ja nepoverljiv, jer mi deluje kao da sve funkcionise po principu copy/paste..
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Listopad 2009 u 20:34
ja sam na putu i ovdje baš nemam pristup internetu...pogledaj sastav u knjizi Stribora Markovića - Fitoaromaterapija, tamo su zaista vjerodostojne informacije
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.