Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Zdraljevina - melilotus officinalis
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Zdraljevina - melilotus officinalis

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Zdraljevina - melilotus officinalis
    Objavljeno: 01 Prosinac 2009 u 16:05
Zdraljevina raste pored puteva i na zapustenim mestima.

Smatra se da su za njeno delovanje najodgovorniji kumarini.

Koristi se interno i spolja kod bolova i osecaja tezine u nogama, oticanja nogu, prosirenih vena. Spolja kod modrica, uganuca i kod ujeda insekata.

Za internu primenu se uzima 0,25-1 g droge, do tri puta dnevno.

Ne bi trebalo da se koristi ako je pacijent osetljiv na neki od sastojaka biljke, ako koristi antikoagulantnu terapiju, i kod onih sa obolelom jetrom.
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2009 u 19:30

Imam puno obveza i vrlo rijetko stignem baciti pogled pa samo na brzinu:

 
ovdje je priča o ŽUTOM KOKOTCU .... to je hrvatski naziv, godinama radim prepatrate i od njega i od Bijelog kokotca ( melilotus alba) koji je opasniji za internu upotrebu i ima drugu kemisjku promjenu.
 
Žuti kokotac je vrlo važno brati van naselja, raste doslovno svugdje pa tako i na čistim rubovima šuma, moguća je alergija na njega, djeluje sedatativno pa se koristi i kod nesanice, vrlo dobro djeluje na sve oblike prekomjernog nakupljanja međustanične tekućine, kapilarni i venski sustav a kositan je i kao dobar dermetik. Osobno ga najviše preferiram za spravljanje gelova kojima se tretira nakupljanje limfe po tijelu i razni endemi kao i venska aktivnost.
 
Istina, kao i kod većine biljaka postoji moguća opsanost od interakcije sa ljekovima , tako se pripravci žutog kokotca NIKAKO ne smiju koristiti u niti jednom obliku ako se uzimaju pripravci antikoagulenskog djelovanja (  npr Marivin)
Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2009 u 20:34

Griva, a da li se melilotus alba koristi u iste svrhe?

I stvarno moram da te pohvalimSmile, jer uvek doneses nesto novo,
i fino objasnis neke stvari. Posebno je dobro za temu i kad neko pise o
svojim iskustvima sa biljkom, i zato jos jedan plusClap
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Prosinac 2009 u 21:27
Pozdrav!

Bijeli kokotac se ne koristi u iste svrhe ali o tome kako se i šta on koristi ne bih pisala jer je i kod običih "ljekovitih biljaka" dovoljno mogućih stupica i nuspojava pa mislim da je nepotrebno toj velikoj množini dodavati još neke opasniej ljekovite biljke.

Ma nije centarius da baš objasnim dobro jer sam u stisci sa vremenom u zadnje vriojeme pa ponekad kad čitam šta sam sama napisala ..ni onda ne znam šta j pjesnik htio reći :)

p.s. ja isključivo pišem samo o biljkama koje sama koristim i radim preparate od njih, one koje ne berem i ne koristim o njima nite ne pišem... ali berem i koristim zaista puno toga.... ali zato imam i jako puno ograda ( jer znam množinu mogućiuh nuspojava)...a i malo vremena... :(


Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.