Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Cvijeće foto... > Moj grad u slikama
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Skitanje po Istri - Peroj i Brijuni
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Skitanje po Istri - Peroj i Brijuni

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Skitanje po Istri - Peroj i Brijuni
    Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 10:37

Pogled na Peroj sa Brijuna

Peroj  se spominje u doba Rimljana pod nazivom Casale Petriolo tako da je i danas mjesto okruženo brojnim arheološkim nalazištima koji se počinju sve više istraživati i uređivati. Iskopine rimskih ljetnikovaca uz more na dijelu koji mještani nazivaju Dragonera:

 

Mjesto je udaljeno 12 kilometra od Pule a danas je poznato kao enklava Crnogoraca na području Hrvatske, naseljeni su oko godine 1650. Župna pravoslavna crkva Sv. Spirodona, zdanje iz , po nekim izvorima 1788. godine a po drugim iz 1834 i danas se može pohvaliti ikonostasima u drvu te prikazima pravoslavih svetaca.

Župni je dvor (parohija) uredno održavan i uvijek u funkciji (koriste ga preko ljeta za smještaj djece na ljetovanju!)

Peroj danas nema katoličku crkvu jer neki narodi poštuju i čuvaju svoje običaje i vjeru a na žalost neki narodi nikada nisu na duže vrijeme naučili očuvati svoje i boriti se za održanje svog identiteta, svoje vjere, svojih tradicija, folklora (pa možemo čak reči svoje opstojnosti)  pa je tako ranoromantična baziliku iz VI./VII. stoljeća posvećenu Sv. Stjepanu sramotno zapuštena (čak je neko vrijeme korištena kao štala). Konačno je otkupiljena i već nekoliko se godina očekuje uređenje

 

Povijesno središte mjesta okruženo je kamenim kućama sa vrlo lijepim detaljima.

 

 

 

 

 

Električne instalacije iz doba Edisona

 

Svaki tren očekujem da se pojavi Julija (Romea već ionako odavno nema)

 

Danas se mjesto naglo širi (većinom vikendašima) no samo središte zadržava pravila gradnje u povijesnom slijedu.

 

 

U Peroju trajno živi 500-tinjak  stanovnika, mladi rade u okolnim mjestima a ima i lijepo uređen dječji vrtić i školu

 

Domaćini se izuzetno trude na uređenju mjesta i paze na detalje kod uređenja kuća i okućnica tako da je ovaj simpatičan „morski lav“ okružen cvijećem

 

te svako ljeto imaju izuzetno lijepo organizirane večeri (prošle godine su imali nastup Magazina, ove godine Jelene Rozge, održavaju se rock večeri na plaži, nastupi folklornih ansambala, tradicionalne gastronomske večeri)

 

A za kraj – mada ne nevažno, jutarnja bonaca na moru dozvoljava predivan pogled na zelenu travu na dubini od 80 cm a o prirodnom mozaiku čak niti ja nemam ništa dodati...

 

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
FranjicaZG View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 10 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 4567
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje FranjicaZG Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 11:25

Brijunski se otoci prostiru uz jugozapadnu obalu istarskog poluotoka, od kojeg ih dijeli oko 3 km širok Fažanski kanal. Ima ih 14, ukupno zauzimaju zauzimaju 365 hektara. Najpoznatiji su Vanga i Veliki Brijun.

Njihova povijest ne počinje nakon 2. svjetskog rata (mada se velik dio turističke promidžbe bazira na Titovim boravcima sa stranim državnicima na Vangi, na osnivanje Pokreta nesvrstanih ...)

Kao i uvijek ja oko sebe vidim na svoj način pa je ovo je moj pogled na Brijune, ovo je moj doživljaj Brijuna...

Gledam ih već godinama iz Peroja, za bonace mi se čini da bih mogla preplivati donjih

Pogled na Čančariju (prvobitno zamišljenu kao spremište čamaca a naknadno uređenu kao ambulantu) poseban mi je zbog radnog vremena doktora – od 10 – 12 sati – radnim danom (u vrijeme početka 20. stoljeća)

Količinu vina koje je bilo nekada smješteno u ovu amforu imala bih za cijeli život (1500 litara)

Obilazak vlakićem, ludo okretanje glave na desno i lijevo, baš kao pravi turist (mislim na Japance koji samo škljocaju pa onda doma danima pregledavaju snimljeno), škljocam i ja...

 ... zauzet svaki stup

... „mali zeleni na Brijunima“ – ma ne samo jedno od fascinantnih čuda prirode

... Đamonjina po meni „prepečena kokoš“

.... čuda prirode uvijek nas podsjećaju na bezuvjetnu ljubav (možda ćemo postati svijesni kako joj ružno uzvraćamo...)

.... tko može uopće pojmiti koliko je to 1.700 godina!, Ova maslina

.... čipka 1.700 godina stare masline

... koliko tu ima sverkva – polje svekrviog jezika

... uspravni kao jarboli (jasno ne nas dvije već stabla )

... Crkva Sv. Germana, kopija freske „Ples mrtvaca“ – svi smo na kraju isti, svi smo smrtni

 

... ne otkrih autora ali mi je prelijepa ova majčica sa svoje dvoje dječice

... ma prelijepa je ovako osamljena, čekajući

.... obilaze je samo galebovi, izuzetno pitomi, poziraju, šeću i uopće ne obraćaju pažnju na ljude

... portić je prepun ribica, ma što ribica – bilo bi tu i komada za večeru (jasno ne za one koji plaćaju dnevni vez 1500 kn, dnevno boravak u  apartmanu 1500 E ili u vili 3000 E)

... vožnja u ovom 1.000.000 E vrijednom automobilu košta 3000 kn za 30 minuta.... zbog moje izuzetne osobnosti (dodajte si sami što mislite) za nagradu sam dobila čast da sjednem u njega (ljudi, luuuuuuuuuuuuuudilo kako je to ugodan osjećaj)

Na vrh
TILjO View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 11 Listopad 2007
Status: Offline
Bodovi: 546
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje TILjO Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 17:16
Super reportaža!

Nisam nikada bio na Brijunima, općenito nigdje u Istri...
Na vrh
Šeflera View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Lokacija: Stankovo
Status: Offline
Bodovi: 2274
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Šeflera Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 18:24
Zvjer za volanom!
smile55 Krasno mjesto za odmor i šalabajzanje si izabrala!
Na Brijunima sam bila u osnovnoj školi na maturalcu! Imali smo pametnog profesora koji je razvio ljubav prema domaji u meni i vjerujem mnogima iz razreda!
Uvijek smo s njim putovali po krasnim mjestima po Hrvatskoj. Sjećam se one masline kao da je bilo jučer. I srne i srndaći koji su slobodno šetali!
Samo se ovog tutaća ne sjećam! Baš je krasan!

Na vrh
skitnica View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Travanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 1556
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje skitnica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 18:24
nisam bio na brijunima i zato se moram diviti svemu.naročito me impresionira ona maslina.znam da one dugo žive ali 1700 god.čovječe što bi ona sve mogla ispričati.
mi smo djeca cvijeća
Na vrh
gioiaa View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 16587
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gioiaa Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 18:28
Uzivala sam citajuci   .
Sto se tice Istre bila sam samo u Puli davne 80-te,cini mi se...
Na vrh
andrea01 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 29 Svibanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 5238
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje andrea01 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Srpanj 2008 u 20:55
Franjice, očekivala sam od tebe sličan kraj priče sa Brijuna, ali... ovako originalan ipak ne...
Ma, tko bi tebi odolio i ne dozvolio ti da sjedneš u tutača!!! smile120
Na vrh
Triša View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 04 Siječanj 2008
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 19699
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Triša Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2008 u 22:14
Franjice, kao i obično tvoja su izvješća potpuna, slikice prelijepe i hvala ti na tome.
Imala si douše temu Brijuni, ali ne smeta iako se ponavlja. Super.smile71
RIJEKA

"NEVERA S KVARNERA" odabrala "otok"
Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2008 u 22:57
Ali fali mi još toga....
di je Titov muzej i uređenje oko njega?
di je njegova papiga koja kad je raspoložena ljepo te saspe uvredamaLOL
očemo još slika!!!smile159
Na vrh
Branka View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 27 Prosinac 2007
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 3031
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Branka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2008 u 23:10
ja sam po običaju sve pročitala ali slike nema , ali za pohvalu je sav tekstualni dijo . a slike - za mene -možda neki drugi put 
Na vrh
manči View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 03 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 5398
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje manči Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Srpanj 2008 u 23:37

Franjica u oldtajmeru....Boni fali ti Klajd....ma što ti sve uspije!!!!!!

Divno si to sve složila i slikala!!!!smile141

Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Srpanj 2008 u 22:59
Hvala Franjice na podsjetniku na Brijune. Bila sam tamo pred par godina i baš me se dojmilo.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.