Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Penjačice
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Biljke penjačice
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Biljke penjačice

 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678
Korisnik
Poruka
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10 Veljača 2012 u 09:53
ja sam prije par godina imala ukrasni slak.bio je prekrasan.bila sam sva ponosna kad je sazrelo sjeme,ali sad se nikako ne mogu riješiti te napasti.čovjeće niće svuda.samo neka ju ne skužim tjedan dana ode uz nešta i uguši sve nježnije biljke.nikad više
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 19:26
trebam malo savjeta/iskustva :)
imam parking za turiste na kojem su auti u nizu uz cestu. parking je urezan u brdo i ima podzid. e sad, da bi ljudima auti bili zasticeni od sunca postavljam mrezu iznad (armaturnu) i trebam posadit nesto sto bi raslo u zemlji iza tog podzida i pokrivalo mrezu.
lokacija je na jugu, blizu dubrovnika. lokalno je uobicajeno stavit neku lozu il tak nes a to mi je bezveze, tj radje bi nesto dekorativnije.
imam tek isklijane argentinske tekome, senecio confusus, pandoree (bower vine), uskoro australske wonge... to sve ima mjesto bez obzira na taj parking, ali me zanima bi li ista od toga islo i na takvu mrezu? ili ako ne imate li kakav prijedlog?

uvjeti su susni, moze se nasuti dobre zemlje i prihranjivati, ali navodnjavanje je tesko, barem u nekoj konstanti. na istoj lokaciji sam u vrtu imala wisterie i ruze penjacice koje su jedva prezivljavale.
svaki savjet dobrodosao, hvala!!
velika gorica
Na vrh
OTOK View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 26 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 13777
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje OTOK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 19:34
Moji susjedi posadili su na parkiralištu parthenocissus (lozica), krasno izgleda, buja je, zelena, a u jesen crvena.

A što misliš o kiviju, dobra je zaštita od sunca, a i koristan je.

 
Lošinj

Ne bojim se juga, ne bojim se bure, ne bojim se neba, dubine ni dna
Podivljali valovi me uzalud jure, na krilima vjetra poletjet ću ja...
Na vrh
Wolfsbane View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 11 Ožujak 2012
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 708
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Wolfsbane Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 20:15
lozicu sam imala paralelno sa wisteriama, i dobro raste dolje ali brzo postane invazivna. morala sam ju maknuti iz vrta. na parkingu mi to zapravo nebi bio problem, ali one bobice koje pusta su neprihvatljive kad su ispod auti nazalost.

kiwi mi je pao na pamet i to bi zapravo bilo dobro, ali ne znam s obzirom na vodu kako bi prezivljavao. navodnjavanje bi bilo zaista komplicirano s obzirom da je parking 50 metara dugacak, i nalazi se sa druge strane magistralne ceste od izvora vode. nisam nikad imala kiwi, ali pretpostavljam da mu treba dosta vode?
blizu kiwiju su mi onda i razlicite passiflore koje manje ili vise uspjesno rastu kod nas...
greska je napravljena kad se radio parking, mogle su se ostaviti rupe npr svaka tri parkirna mjesta u koja bi onda posadili palme koje idu u vis, to bi onda bila bomba, al sad mi se jednostavno ne razbija to :(

hvala za savjet u svakom slucaju!
velika gorica
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2012 u 23:06
Wolfsbane, meni se čini da bi najbolja bila tekoma. Lijepo cvate cijelo ljeto, ima bujno lišće i radi duboki hladnezahtjevna je i brzo raste.
Osim toga, dobra je i kristova kruna - pasiflora koja uspijeva u Dalmaciji gdje su zimske temperature dovoljno visoke da ne smrzne. Biljka ima lijepe cvjetove, a s vremenom postane bujna tako da i ona radi dobar hlad.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
ljubinka View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Ožujak 2014
Lokacija: uk
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ljubinka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2014 u 18:36
Bok ljudi

Imam sjeme kineskog jasmina jos ga zovu confederate jasmin. Nemam vrt nego balkon na jugu, suncan. Da li netko ima iskustva ili znanja hoce li rasti u vecem loncu , kako ga zastititi zimi ili ga moram unijeti u nutra, te kako ga u kuci cuvati kroz zimu. Biljka predivno mirisi, a zelim i skupiti cvjetni miris u ulju , nadam se.
Na vrh
morena View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 30 Travanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 193
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje morena Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2014 u 08:42
Pozdrav svima:trebam savjet.Posadila bi penjačice u betonske žardanijere 100x25 cm,da zatvorim pogled prema susjedima.Koje penjačice su najbolje za to?Mislila sam Clematise ali brine me kako će se razvijati u žardinijerama.
Josipovac,Osijek
Na vrh
bugicaza5 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Siječanj 2014
Lokacija: Karlovac
Status: Offline
Bodovi: 8291
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje bugicaza5 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08 Travanj 2014 u 09:00
Clematisima ne smeta što su u žardinjeri, vole sunce, ali im podnožje mora biti zaklonjeno, dakle u hladu cijela tegla. Mogla bi probati i asarinu scandens. Imaš temu o njoj u penjačicama, ako se ne varam. Ili, možda ukrasni grah...
Na vrh
ZeKe View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 12 Kolovoz 2014
Lokacija: Varaždin
Status: Offline
Bodovi: 16
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ZeKe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13 Kolovoz 2014 u 09:42
Dragi forumaši, neznam dal da ovdje postavim pitanje ili na nekoj drugoj temi, no mene zanima neka preporuka za sobni penjač ili puzavac... Riječ je o slijedećem ... kuhinju i dnevni boravak imam podijeljen šankom iznad kojeg su drvene policena lijevoj i desnoj strani šanka i izrezbareni stupići spušteni sa stropa po sredini... i sad bi ja u taj prostor iznad šanka gdje su stupići objesila neki bršljan (može nešto do metar duljine) ili puzavac koji bi mi popunil prazni prostor .
Dal imate neku preporuku koju biljku bih mogla staviti u taj prostor...znači nema direktno sunce a temperatura nikad nije ispod 20 stupnjeva
Na vrh
Golden Leo View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 20 Lipanj 2010
Lokacija: Osijek
Status: Offline
Bodovi: 143
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Golden Leo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Listopad 2014 u 18:27
I ja bih trebala savjet...
Duž cijelog dvorišta je ružna siva fasada (samo ožbukana) nekih hala od hotela i ne mogu ju više gledati. Posadili smo loniceru ove godine uz nju i namjeravam razapeti onu mrežu za krastavce (nadam se da je to dovoljno čvrsto da drži loniceru dok joj grane ne odrvene). Što bih još mogla posaditi a da se samo može držati za žbuku i da je zimzeleno? Bonus je da cvjeta :D Čak sam razmišljala kombinirati- dio cvjetnih dio zelenih...  
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2015 u 01:00
Moze li mala pomoc oko ovog lijepog puzavca, jos nisam saznao kako se zove a imam ga negdje oko pola godine i predivan je, a uz to brzo napreduje i ima jedino velike zahtjeve prema vodi.
Nadam se da ce neko znati sta je u pitanju Wink

Na vrh
Andina View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
Najljepši vrt pod kišom 2014

Pridružen: 31 Srpanj 2011
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 3306
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje Andina Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2015 u 07:44
Tradescantia zebrina
“Cvijeće su riječi koje čak i malo dijete može razumjeti”.
Artur C. Coxe (američki svećenik i pjesnik)
Na vrh
dadobl View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 31 Kolovoz 2015
Lokacija: Bosna
Status: Offline
Bodovi: 34
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje dadobl Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02 Rujan 2015 u 16:53
Hvala puno na odgovoru ;)
Nadam se da mi mozetepomoci i oko ovog lijepe lozice kako se zove?
Veliki pozdrav Wink

Na vrh
rajski vrtovi View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 26 Srpanj 2014
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 1789
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje rajski vrtovi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Rujan 2015 u 07:06
Ceropegia woodii
"I budi kao ruža koja daje miris svima, a ne samo dobrima, ili drvo koje daje hlad i onome koji želi da ga posječe." M.Selimović
Na vrh
AAlice View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 05 Lipanj 2016
Lokacija: zagreb
Status: Offline
Bodovi: 1
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje AAlice Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Lipanj 2016 u 10:48
Pozdrav svima!

Registrirala sam se da iskusne vrtlare zamolim za pomoć Smile
Vidim da tema nije baš aktivna, ali moram pokušati jer mi uistinu treba pomoć oko izbora penjačice. Naime, želim posaditi biljku penjačicu na balkonu okrenutom prema jugu, no takvu koja neće oštetiti fasadu zgrade kao što bi recimo bršljan, već se držati kontrukcije za penjanje. Također, da i preko zime zadrži listove. Prije koju godinu sam dobila savjet za biljku no nisam si zapisala i sada se više ne mogu sjetiti Unhappy

Na vrh
lucy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 02 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 2541
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje lucy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Lipanj 2016 u 23:24
Pozdrav i tebi AAlice. Na ovom forumu ima puno iskusnijih vrtlara od mene, ali evo, mogu predložiti loniceru koja voli sunčanu poziciju, drži se konstrukcije, zimzelena je. Ja imam loniceru s crvenobijelim cvjetovima, njezini listovi su puno tamniji od lonicere sa žutobijelim cvjetovima. Sigurno ćeš dobiti još prijedloga pa ćeš se odlučiti za onu koja ti najbolje odgovara.
Sutra je novi dan.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.