Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Dezinfekcija zemlje?!
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Dezinfekcija zemlje?!

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Pauchak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pauchak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Dezinfekcija zemlje?!
    Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 20:58
Pošto nam se bliži sezona radova, nekima u vrtu a nekima na balkonima, interesuje me da li postoji neko sredstvo za dezinfekciju zemlje prije sadnje cvijeća... Prosle godine sam posadila cvijeće ali sam u zemlji primjetila neka čudovišta koja izgledom odgovaraju uholažama ali nisam sigurna da su one... Užasno brzo se kreću i očajna sam bila jer su mi uništili sve sto sam posadila, a nalazila sam ih i po kući.. Užas! Borba je trajala do iznemoglosti..
Sada ne znam da li da mijenjam svu zemlju iz žardinjere jer se bojim da nisu ostala kakva jajašca pa me i ove godine čeka isto ili da nadjem neko sredsvo za dezinfekciju, ako to uopšte postoji?!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Ožujak 2008 u 22:17
Ja bi ju na tvom mjestu definitivno promijenila...Pusti vraga, ako i postoji nešto za dezinfekciju, što ako nešto IPAK preživi, pa se namnoži...pa ti opet sve uništi...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Ožujak 2008 u 00:10
Najbolje promjeniti, ili pak zemlju prepeci. no bolje je ipak nova svijeza zemlja!!!!
 
I obavezno svoje cvijetnjake dezinficirati prije sadnje. Pogotovo pelargonije ako sadite.
 
I to najednostavnije da uzmete varikinu - cekinu i operete s njom i dobro isperete vodom
Na vrh
Pauchak View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2008
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 29
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Pauchak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 14:17
Hm, ipak sam se uz vaše savjete odlučila za promjenu zemlje... Što je sigurno-sigurno je! Ma ima sve da bude sterilno kao u apoteci..
Hvala vam na savjetima!
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2008 u 15:59
Bolje sprijeciti nego ljeciti!!!
Na vrh
anagalis View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 13 Rujan 2008
Status: Offline
Bodovi: 324
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anagalis Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2009 u 19:54
Kako dezinficirati zemlju?
Čitala sam negdi da je treba peći sat u pećnici na 100 stupnjeva.
Da li je to netko radio?
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Siječanj 2009 u 20:36
nisam ekao u pecnici ali sam znao prije peci na improviziranoj peci. tako da se na gornji dio peci ispala zemlja u veliku posudu i lagane pekla da ubije stetnike... sigurno je ista precedura i ako se stavi u pecnicu ...
 
jedino mi malo gadno mi to gadno izgleda pogotovo ako je to pecnica koja se koristi za svakodnevnu upotrebu...
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 00:04
Aaa joj sta vam je, ko rece da se pece zemlja 1 sat.Ja pecem zemlju svake godine.Kada pocne da grije auu kako se malecke bijele glistice koprcaju na povrsinu.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 11:41
misli i ja da je previse sat vremena
Na vrh
Fatka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 24 Srpanj 2007
Lokacija: Bosnia Hercegovina
Status: Offline
Bodovi: 829
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fatka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 12:13
Ma ljudi ne treba toliko, sve zavisi kakva je vatra to brzo pocne da pucketa.Ja za sat mogu dosta  da prepecem.Imam jednu veliku cerpu i tepsiju, stare naravno.Cim pocne da se pusi ja pocnem a da mjesam onu zemlju.Kada je gotovo istzresemnm na terasu( jos nije opremljena) da se hladi.Imam u supi jedan sporet na lozenje i tu pocinje '' rostiljijada''.Nekada i u kuci jednu turu propecem kada nema djece, njima smrdi pa me grde.
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Travanj 2014 u 07:19
Evo da malo podignem temu, zanimljivu jer uskoro kreće sadnja....

Našao sam i kemisko sredstvo koje jako dobro djeluje i pomaže:

BASAMID GRANULAT

Basamid Granulat je sredstvo za dezinfekciju tla i supstrata, širokog spektra djelovanja. Namijenjen je za suzbijanje štetnih gljivica (Fusarium spp., Sclerotinia spp., Pythium spp.), insekata, nematoda i korova, u proizvodnji rasada povrća, cvijeća i duhana, te u travnjacima.

Aktivna tvar 

dazomet 97%

Formulacija 

Mikrogranulat ( MG )

Način djelovanja

Djeluje putem plinovite faze tla, i to tako da se aktivni plin dazomet oslobađa u dodiru sa zemljišnom vlagom i prolazi kroz pore tla, uništavajući gljivice, insekte, nematode i korove. Tlo treba biti u vlažnom stanju kako bi aktiviralo oslobađanje plina iz sredstva, i omogućilo klijanje spora gljivica i sjemenja korova, kako bi sredstvo bolje djelovalo.

Basamid granulat najbolje djeluje pri temperaturama tla od 10-15°C, a ne provodi se na temperaturama nižim od 6°C, jer se pri tim temperaturama plin ne oslobađa.. Ako je temperatura tla viša od 20°C, tlo obvezatno treba prekriti folijom zbog prebrzog oslobađanja plina.

Primjena

Primjenjuje se za:

  • dezinfekciju tla u staklenicima, plastenicima i rasadnicima u dozi  40-60 g/m2 (najviša doza za suzbijanje nematoda).
  • ezinfekciju supstratau dozi od 200-250 g/m3

 

Postupak primjene:

Tlo se najprije dobro usitni i razrahli na dubinu od 25 cm, nakon toga rasipamo Basamid granulat po površini tla (ručno ili strojno), zatim se umiješa u tlo na dubinu 5 do 25 cm. Površina se zatim prekrije folijom  ili lagano povalja i zalijeva vodom da bi se spriječilo prebrzo oslobađanje aktivnog plina iz tla. Zalijevanje se preporučuje za veće površine, dok je za manje učinkovitije prekrivanje folijom uz optimalnu vlažnost tla pod folijom.  Folija se uklanja nakon 5 do 7 dana, zatim se tlo razrahli frezom da bi se prozračilo, ali nikada do dubine unošenja pripravka. Zatvoreni prostor je potrebno dobro provjetriti.

Sadnja ili sjetva je moguća nakon 45 dana od unošenja pripravka u tlo, pri povoljnijim temperaturama i ranije, ali u tom slučaju treba ispitati tretirani supstrat na fititoksičnost. 

Postupak je sljedeći: uzeti manju količinu supstrata koji je tretiran i koji nije tretiran pripravkom. Oba staviti u dvije zasebne staklenke, posijat sjeme kulture koja brzo klija (salata ili luk) u obe staklenke i pratiti da li je klijanje sporije u tretiranom supstratu. Staklenke treba poklopiti. Ako klijanja nema ili je sporije u tretiranom supstratu znači da još nije spreman za sjetvu ili sadnju.

Kako bi skratili vrijeme do sjetve ili sadnje možemo tretirano tlo prozračiti strojnom obradom (frezanjem).

U tlima alkalne reakcije nije poželjno izvršiti tretman zbog sporije razgradnje. Ako se primjenjuje u zatvorenom prostoru, u njemu ne smije biti uzgajana druga kultura, zbog mogućeg fitotoksičnog djelovanja plina. Tretirana površina mora biti udaljena od drveća najmanje dvostruko od širine krošnje.

Miješanje s drugim pripravcima nije dozvoljeno. Neposredno prije ili poslije tretiranja ne smije se rasipati stajski gnoj, treset, vapno i dušična gnojiva.

Karenca

test na fitotoksičnost prije sjetve ili sadnje

Pakiranje:  1 kg; 20 kg


Na vrh
kacunak View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 13 Kolovoz 2013
Lokacija: BiH
Status: Offline
Bodovi: 1086
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kacunak Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23 Lipanj 2014 u 19:13
Nisam nasla temu konkretno o fungicidima i vasem iskustvu s njima, pa cu ovde postaviti pitanje.
Zanima me da li fungicidom na kojem pise da se bilje preventivno i po potrebi kad vec ima napasnika prska po listovima, smijem zaliti zemlju umjesto prskanja? Par africkih ljubicica raste iz sredine skroz cudno, tvrdi listici i krti, cvijet se osusi prije nego procvjeta, promijenile su boju u svjetliju a lisce je previse cvrsto. Sumnjam na neke organizme unutra, pa bi ih fungicid mozda unistio i ujedno dezinfikovao zemlju?
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Studeni 2014 u 08:35
ja sam kupovala za bascu gnojivo koje u sebi sadri te plinove i unistava nametnike...recimo meni su jeli sve sto je u zemlji...nesjecam se al ima u svakoj poljo apoteci...vrecica od 2kg...i bilo je ucinkovito....vec te iste godine je bio vidljiv rezultat...mislim da bi to trebalo djelovati i na puzeve..al nisam sigurna...ubja nametnike u plodnom tlu a ujedno prehranjuje...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2014 u 01:52
A znaš li naziv tog gnoiva ?
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
JosipaNu View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 18 Kolovoz 2014
Lokacija: Nuštar
Status: Offline
Bodovi: 2921
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (1) Hvala(1)   Citiranje JosipaNu Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Prosinac 2014 u 08:03
mislim da je to obicna vrecica uree od dva kg ali ima nacrtane nametnike koje unistava....bas trazi tako...rekli su mi da tih nametnika ima u plodnoj zemlji...trazi gnoivo koje suzbija nametnike ako nemaju znaju o cem se radi...ja sam htjela kupiti neki dan pa po basci rasuti al nije bilo...
divno je biti nekome nesto....
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,156 sekundi.