Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - korovi u povrtnjaku
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


korovi u povrtnjaku

 Odgovori Odgovori Stranica  <123
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 00:16
Moguće čestoslavicaWink
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
BubaSanja View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 17 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 43
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BubaSanja Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Ožujak 2009 u 09:53
Bravo, SilveK!!! Clap

Progooglala sam čestoslavicu i našla da je to TO. Klanj!
"Bio-vrt" kaže da raste na rahlim tilma bogatim dušikom.  Smile
Nisam ju prepoznala na slici iz knjige, moja je maaala sa tek par cvjetića. Embarrassed
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Travanj 2009 u 13:52
evo i ja citam o korovima i zapravo sve vise kuzim da ih ne treba unistavati iz vrta do zadnjeg korjencica.
 
mnoge polifagne i ologofagne vrste stetnika (podzemnih npr žičnjaci) manje ce napadati kulture ako između redova kulture postoji neobrađena staza tj zakorovljena. tad na raspolaganju imaju vise korjenja i nece se osjentirat sao na kulturu.
naravno ako sve pocupamo a broj stetnika je jednak... ode nam nasa kultura.
takodjer je dobro između poljana imati neke živice koje pozitivno uzječu na regulaciju štetnika i na sam biodiverzitet!
 
kad sam gore napisao da se ostave korovi oko reda to ne znaci i u samom redu kulture. biljke trebaju imati prostora i zraka! postoje teorije da se korovi uopce ne diraju jer da zadrzavaju vlagu no ja ih rađe čupam pa bacim sloj malča.
 
jos bih se osvrnuo..netko je napisao da se zemlja sa korjena ne treba tresti. slazem se ako je biljka ocvala i u stadiju sjemena no ako je to neka trava koja je tek nikla..mislim da se moze tresti. ovisno ako korov bacamo na kompost, onda ne treba tresti jer ce se taj humus+unesena zemlja ionko vratiti na vrt:)
 
"Poznata je činjenica da do najvecih steta od stetnika dolazi na monokulturi poglavito ako je jos i nezakorovljena!"
 
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2009 u 22:55
Originalno poslano od člana manči manči napisao:

Baš sam ovih dana razmišljala o lobodi, priprema se kao blitva... Da li je neko konzumirao lobodu i kakva su iskustva?
Dok sam bila dijete ( u Slavoniji) imali smo vrt na kraju potkućnice koja se je orala, pa se vrt nije mogao saditi rano u proljeće, nego 4-5 mjesec, kada se je sijala u kultura koja je te godine bila na oranici, tako da nismo mogli sijati špinat, ali smo zato uvijek imali lobodu koju smo kuhali kao špinat. Znači radili smo od nje umak uz meso, tijesto ili krumpir. Ustvari dok sam bila dijete za mene je loboda bila špinat.....
Ja i dandanas ne čupam lobodu iz svoga vrta, nego ju ostavim i kuham si ju.... Za mene ona nije korov Big%20smile.
Na vrh
kat.rea View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 06 Studeni 2008
Status: Offline
Bodovi: 5433
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje kat.rea Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Svibanj 2009 u 22:58
Osbourne, neznam naziv, mi smo ju zvali "boca", a da pika, da i te kako.
Na vrh
cvaknuta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvaknuta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2010 u 15:13
Lobodu kuham zajedno sa blitvom. Pa još ako ima tušta..Super. Uvijek ostavim jedan grmić i ubirem listove.
Moj problem je pojava viline kose. Znam da je u pitanju zaštićena biljka, ali mi je uništila slanutak, mrkvu, a vidim i širi se po voćnjaku.
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12 Veljača 2010 u 15:57
Kakva je to vilina kosa,Cvaknuta?
Imam ja neko zlo koje mi plete cvijeće a ne znam šta je i kako je utamaniti.
Na vrh
cvaknuta View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 11 Veljača 2010
Status: Offline
Bodovi: 10
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cvaknuta Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Veljača 2010 u 14:07
http://www.r-1.hr/view.asp?idp=22283&c=41

www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=77
 Ne mogu postavit slikicu, ali samo u tražilicu upiši vilina kosa pa ćeš naći.


 
Na vrh
shasha View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 25 Ožujak 2007
Status: Offline
Bodovi: 11064
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje shasha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Veljača 2010 u 22:12
Auuuu,pa kud baš to kod mene.Svud je izumrla samo kod mene nećesmile48
Gledala sam malo i ispada da je to užasno rijetka biljka kod nas.Gotovo svuda je izumrla a samim time je i ,ono što je ostalo,zakonom zaštićeno.
Valjda zato nigdje ne piše kako da je iskorjenimsmile208
Na vrh
Mira K View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
ZLATNI DONATOR

Pridružen: 16 Rujan 2009
Lokacija: Rijeka
Status: Offline
Bodovi: 5574
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Mira K Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06 Studeni 2010 u 01:28
Vraćam se na ovu temu:
 
Pirika puzava (Agropyrum repens L.) pripada obitelji trava (Familia Poaceae). Farmakopejski naziv joj je Rhizoma Graminis. Prirodni je antiinflamatorik, antiflogistik, dermetik, diuretik, depurativ, hemolitik, laksativ, metabolik, purgativ i tonik. Druga imena pirike su pirevina, pirovina, troskot.
 
U dijelu vrta dje su mi ukrasne biljke već se jako raširila ova vrsta korovi i sada neznam kako se toga riješiti. Nebih sve biljke vadila i uništavala ga totalnim herbicidom, to je više nemoguće. Prekopavali smo ali je korjen toliko dubok da ostane i opet nikne mladica korova. Toga sada ima dosta, mislim da smo joj kopanjem samo pomogli. Hajde, savjetujte me, molim vas!
Na vrh
Marin&Lele View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 13 Svibanj 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 63
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Marin&Lele Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 13:12
Mira piriku je stravično teško iskorijeniti. kod mene je ima dosta, ali uspjela sam je smanjiti za cca 50%. Redovno čupam i čupam, osobito nakon kiše. Što više malčiram, tlo je plodnije i bogatije humusom, pirike ima manje...
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03 Lipanj 2011 u 13:46
ja piriku nisam mogao iskorjeniti malčem nego sam taj komad vrta cca 2m2 ostavio i prekopavao, vadio žile i uspio:)
Na vrh
mali_vrtlar View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 11 Ožujak 2012
Status: Offline
Bodovi: 108
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mali_vrtlar Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11 Ožujak 2012 u 18:24
Evo da upitam ima li tko problema sa troskotom Elytrigia repens L. Desv., Triticum repens L. ,uzasno me nervira i nikako da ga istrijebim, pa ako netko ima slicnih iskustava i problema sa predstavljenom biljkom neka podjeli sa nama koji nismo dobro upuceni u taj "unistivac" biljaka Unhappy
zivot je lip, ako ga zivite u prirodi i sa zivotinjama
Na vrh
osbourne View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 17 Siječanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 336
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje osbourne Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Ožujak 2012 u 09:32
pirika.....taj dio vrta nemoj sadit ove godine i prekopavaj ga kad god se pojavi trava. tako sam ja piriku maknuo sa jednog dijela vrta
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2012 u 22:01
Originalno poslano od člana BubaSanja BubaSanja napisao:

Bravo, SilveK!!! Clap

Progooglala sam čestoslavicu i našla da je to TO. Klanj!
"Bio-vrt" kaže da raste na rahlim tilma bogatim dušikom.  Smile
Nisam ju prepoznala na slici iz knjige, moja je maaala sa tek par cvjetića. Embarrassed
 
Moj travnjak koji nije više travnjak jer ima svega više nego trave, pun je čestoslavice, a tlo je totalno glineno, daleko od rahlog. Sva sreća da mi se sviša biljčica, a sakupila sam je dosta i za čaj.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
ajama View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 30 Siječanj 2012
Lokacija: slavonija,
Status: Offline
Bodovi: 5957
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje ajama Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2012 u 22:23
čula sam od starijih ljudi da se  mjesto gdje raste pirika posipava pepelom te nestane pirika,ali neznam da li nestanu i druge trave.ako da nije dobro za travnjak
Na vrh
milica7 View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 20 Listopad 2010
Lokacija: Slavonija
Status: Offline
Bodovi: 10300
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje milica7 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04 Travanj 2012 u 22:39
Ja sam piriku ciljano pošpricala sredstvom koje ide preko lista (  Cidokor se zvao taj preparat a možda ima i neko drugo sredstvo) i 15 dana nisam kopala da ne presječem put prema korjenu i sva se osušila.Ako se čupa, uvijek ostane i najmanji korjenčić i opet raste. Ovako mi je najsigurnije da neće  rasti na tome mjestu nekoliko godina.
Sretni su ljudi kojima i mali cvijetak čini veselje....
Na vrh
anđelkad View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 04 Veljača 2012
Status: Offline
Bodovi: 2719
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anđelkad Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2012 u 13:28
Molim ako netko zna kako se riješit ova dva korova sa desne strane da me prosvijetli. Toliko me bacaju u bed da u obzir dolaze i kemijska sredstva.

Uploaded with ImageShack.us
URL=http://imageshack.us/photo/my-images/155/fotografija0399.jpg/][/URL]

Na vrh
aralija View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 19 Svibanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 7070
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje aralija Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05 Rujan 2012 u 17:11
Anđo već sam ti odgovorila na tvojim stranicama. Za slatkovinu i piriku najbolje ti je pošpricati cidokorom , ili još bolje pitaj Stošu u Agroplantu što je najbolje za tu vrst trave
Mogli bismo postojati i bez njihove ljepote, ali bi vrijednost našeg života bila neizmjerno umanjena
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <123
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.