Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Savjeti
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Gnojivo 4-1-5 za biljke?
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Gnojivo 4-1-5 za biljke?

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gnojivo 4-1-5 za biljke?
    Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 22:12
Evo jednog zanimljivog pitanja od Dominga:

"Moje pitanje je: imam gnojivo za biljke koje troše velike količine teških metala....na žalost na španjolskom je.
bor
cobalt
bakar
željezo
magnezij
mo (ne znam što je ovo)
CINK

A omjeri gnojiva su: 4 - 1 - 5
Ovo gnojivo se zove "total gro" i koristi se 12,5 ml na 10 litara vode.
Cijena jedne litre ovog tekućeg gnojiva je 10 eura.

Mene zanima kako mi možemo napraviti sami sebi gnojivo i da znamo koji su omjeri, koje biljke koristiti a istovremeno da bude zaštita biljkama od bolesti, gljivica, nametnika......sve u jednome."

Mene još zanima koje su to biljke koje trebaju takvo gnojivo?

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
MGrubi View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 31 Ožujak 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 137
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje MGrubi Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25 Rujan 2008 u 22:47
tekuće gnjojivo od gaveza i koprive
čaj od presilce jača imunitet biljke

http://forums.vutra.org/problemi-tokom-uzgoja/3361-bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.html
Na vrh
Nana View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 19 Rujan 2008
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 332
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Nana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 10:54
Ova stranica koju predlaže MGrubi je stvarno super
 
Nebitno za tvoje pitanje SilveK, ali Mo je molibden, potreban je biljkama jer omogućava vezivanje nečega, mislim dušika, ali nisam sigurna
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 12:25
Kontamo kako se napravi gnojivo od koprive, gaveza, preslice, kamilice, maslačak, stolisnika ali i dalje ne znamo koliki je omjer:
želim reći koliki je omjer u brojkama.

Moje gnojivo je: 4 - 1 - 5
a najčešće nailazimo na brojke 27 - 34 - 30 ili tako nekako visoke brojke.
Zanima me kako dobiti taj omjer.
Nadam se da ste me razumjeli
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 22:16
Originalno poslano od člana MGrubi MGrubi napisao:

tekuće gnjojivo od gaveza i koprive
čaj od presilce jača imunitet biljke

http://forums.vutra.org/problemi-tokom-uzgoja/3361-bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.html


Ili sam ja smile42 ili se tu radi o uzgoju čudnih biljaka .smile203 Sad moram pročitati od riječi do riječi kopirala i poslala tekst starijoj osobiLOL.
Ipak savjeti su jako korisni.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26 Rujan 2008 u 22:28
Domingo, koje biljke trebaju to gnojivo?
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 12:41
Koliko znam, ima biljaka koje crpe teške metale kao : rajćica, bazga .marihuana.
Moji bratići u Barceloni uzgajaju tu prokletu biljku pa zato znam.
Osim tog gnojiva poslali su mi još jedno gnojivo. Ovo drugo se zove "Total Bloom" - puno cvijetanje.
Ovdje kaže: 2-4-7
Navodno kad se biljka razvije i ima veću količinu korijenja...kaže da se ovo gnojivo koristi jednom na tjedan i ide 40ml na 10 litara vode.

Znam da se kaže da juha od stolisnika u biti je i univerzalno gnojivo. Stolisnik sadrži bakar a još nisam našao biljku koja sadrži "bor".
Bratići koriste umjesto zemlje perlice vulkanske zemlje koje navodno sadrže u sebi željeza, magnezija(što sadrži lava u sebi) i oni kažu da s vremena na vrijeme moraju kupovati nove perlice jer ih biljka potroši.

Zamisli da u zemljama gdje ima još aktivnih vulkana kao Havaji ..... na toj vulkanskoj zemlji najbolje uspijeva ananas. Valjda im odgovara takva zemlja.....pa eto ako ima onih koji imaju ananas doma, ovo je super savjet.
Na vrh
SilveK View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 16 Veljača 2008
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 4014
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje SilveK Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Rujan 2008 u 15:26
Moram onda malo ispraviti navod Dominga, nije riječ o teškim metalima nego o mikroelementima (željezo, bakar, bor...) koje treba kako ljudski organizam tako i biljke za rast- u malim količinama - u tragovima.Kod biljaka su važni za zdravlje kao kod ljudi vitamini.
Evo nešti iz knjige "Bio-vrt":

- magnezij: - sudjeluje u stvaranju klorofila i utječe na otapanje fosfora u tlu, nedostatak je vidljiv u oštećenjima na rubovima i izmežu žila listova, a sadrži ga određene vrste kamenog brašna, koraljno brašno, kalijmagnetij i dijatomejska zemlja

- željezo - sudjeluje u stvaranju klorofila i igra važnu ulogu u izmjeni tvari u biljci, nedostatak je vidljiv u žućkastom obojenju listova. Dobar izvor je tekuće gnojivo od koprive.

- bakar - sastojak enzima, sudjeluje u procesu izmjene tvari, "štiti" klorofil. od nedostatka lišće postaje svjetlo i suši se, dobar izvor je brašno prastijenja, bazaltno brašno i proizvodi algi.

- mobilden - igra važnu ulogu u pretvorbi dušika unutar biljaka te radu bakterija u tlu koje vežu dušik. Nedostatak se vidi u nepravilnostima na listovima, cvjetača ne stvara plodove...nedostatak se pojavljuje samo u kiselim tlima.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 00:07
Čula sam da se i kod nas ljudi bave prodajom vulkanske zemlje ili praha  (nisam sigurna o čemu se radi).Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Rujan 2008 u 02:46
Trobrojna kombinacija kod mineralnih gnojiva (NPK) označava: N % - P2O5 % - K2O %. Ako mikroelementi nisu dodani mogu se kupiti posebno i mogu se bez problema dodati naknadno. Više o gnojivima i dodacima ima na stranicama proizvođača mineralnih gnojiva.
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 14:34
Originalno poslano od člana smrcko smrcko napisao:

Čula sam da se i kod nas ljudi bave prodajom vulkanske zemlje ili praha  (nisam sigurna o čemu se radi).Smile


Da li si vidjela one male smeđe kuglice, perlice koje najčešće ljudi stave povrh zemlje da se tlo kao nebi isušilo. Znam da se još zovu te kuglice - plućnjaci.
Mene je iznenadilo da neki od njih znaju i plutati na vodi.
Kad bi uzela u jednu ruku kamenčiće šljunka a u drugu ruku vulkanske perlice osijetila bi bitnu razliku i ne samo u težini već i tome kako se plućnjaci puno lakše zagriju.
I meni bi više godilo da svoje noge stavim u takve kuglice nego u šljunak, a kako tek biljke osijećaju. Ćim im je toplije sigurno će boje rasti.

Nešto slićno ovim kuglicama se koristi "perlit" a on je bijele boje. Vidjela si to prilikom kupovine lonćanica, zar ne? Sad nemam pojma kako se dobiva perlit!!
Na vrh
domingo View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2008
Status: Offline
Bodovi: 602
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje domingo Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Rujan 2008 u 14:38
ako netko zna španjolski voljan sam prepisati što sve piše na ovim bocama
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Rujan 2008 u 00:21
Te smeđe kuglice sam stavljala na dno posuda za cvijeće, kao drenažu. Volim da mi biljčice dišu na površini.smile99


 Perlit je u prirodnom obliku gusta, staklenkasta stijena formirana vulkanskom aktivnošću. Ako se mrvi i tretira pod ispravnim uvjetima ekspandira (nabrekne) poput kokica za 20 ili više puta od originalnog volumena.
    Perlit je amorfni mineral koji se sastoji od stopljenog natrij kalij aluminij silikata. Prodaje se u obliku bijelog praha od vrlo sitnih zrnaca.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,313 sekundi.