Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Pravo i vrt
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - susjedov zid
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


susjedov zid

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
artemida View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: susjedov zid
    Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 18:39
Tko bi trebao sanirati zid susjedne kuće u mom dvorištu?
Ja ili vlasnik  te kuće čija  cijela jedna strana ograđuje moje dvorište?
Ako moram ja, da li mi treba nekakva dozvola od susjeda ipak mu prtljam po kući?
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 21:17
... ovo je zapravo pravno pitanje...mislim da bi zid trebao saniratti vlasnik ( tj tvoj susjed) a ako u dovovoru sa njim ideš ti to raditi stavi na papir točan opis zatečenog stanja sa fotkama, opis namjeravanog zahvata sa svim detaljima i sve neka ti susjed potpiše... ja bih to napravila u formi ugovora i poslikala stanje poslije sa detaljnim opisom.... radim u tom sektoru pa sam se nažalost nagledala kasnijih svađa i tužakanja u sličnim situacijama.... :((.... nažalost kod takvih stvari se treba osigurati jer možda je trenutni vlasnik "za" ali kasniji vlasnici budu potezali pitanje kvalitete radova ili sl stvari... pa da za 5-10-15 god nemaš problema...
... i definitivno ti treba njegovo napismeno dopuštenje...


Na vrh
artemida View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 23:27
Problem je što mu je rina istrunila, velik dio je godinama padao u moje dvorište.Par crijepova sam napla na svojoj ruži.

Mogu li ga  nekako prisiliti da to popravi s obzirom da imam malo dijete koje sam na proljeće mislila pustiti u dvorište kad ga malo preuredimo?

Lako bi ja zid sanirala, ali da mu ulažem u krov, malo sutra!
Na vrh
artemida View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 23:28
napla=našla
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 23:45
...ne znam baš....možeš razgovarati sa njim, pokušat ga uvjeriti ali on ne mora ( ili možda ne može, fin.) prihvatiti tvoje sugestije..... sve ostaje na njegovoj odluci.... a ako baš niakko ne želi možeš eventualno pokušati nekim oštijim mjerama... prijavom... ne znam kako to ide... da li policiji ili kako.... a zadnja stvar tužba.... ali sve je to upeljavanje u loše susjedske odnose koji nakraju završavaju još gorim periretijama i pokušaj to na bilo koji način izbjeći.... ako kreneš sa bilo kakvim oblikom tužikanja zagorčat ćeš si život.... a opet sa druge strane jasno je da ti takvo dvorište predstavlja potencijalnu opasnost za dijete......
.... ako ste u dobrim odnosima a čovjek nema novaca ( zašto bi inače imao u takvom stanju krov)...a ti za ljepo zamoli u par navrata tokom zime da razmisli na koji biste način to mogli riješiti..... možda mu možete pomoći postaviti neku vrstu zaštitne mreže na taj dio krova....
...krovovi su skupe investicije...a danas živi  mnogo ljudi u lošim financijskim uvjetima i ako su to neki penzioneri... možda nemaju odakle popraviti krov.... pokušaj na ljepo i nježno....
Na vrh
artemida View Drop Down
Nedavno posijan
Nedavno posijan
Avatar

Pridružen: 12 Listopad 2008
Status: Offline
Bodovi: 41
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje artemida Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19 Listopad 2008 u 23:58
Hvala na savjetu.

Čovjek je u zrelim godinama i samo mu je derutan krov sa moje strane jer je nekad davno pred 30takgodina iz mog dvorišta na njegov zid rastao bršljan koji mu je počeo dizati rinu.

provali smo u fino. malo hoće pa neće. Zato sam mislila ako postoji kakav zakon na koji se mogu pozvati da bi mi dobro  došao.
Na vrh
Božikovine View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 28 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 13142
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Božikovine Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 08:26
Možeš se pozvati na zakon jačega, no to je krajnja mjera.
Mi smo s jednim susjedom uspjeli dogovoriti da zajednički maknemo ružnu, hrđavu, žičanu ogradu a drugi susjed ne želi ni čuti o sanaciji a kamo li o micanju isto takve ograde. I sad budimo pametni???
Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 11:40
Originalno poslano od člana artemida artemida napisao:

Hvala na savjetu.

Čovjek je u zrelim godinama i samo mu je derutan krov sa moje strane jer je nekad davno pred 30takgodina iz mog dvorišta na njegov zid rastao bršljan koji mu je počeo dizati rinu.

provali smo u fino. malo hoće pa neće. Zato sam mislila ako postoji kakav zakon na koji se mogu pozvati da bi mi dobro  došao.


...za točan zakon se raspitaj kod odvjetnika ali to je stvarno krajnja mjera.... jer ako mu počneš mahati zakonima čovjek će se osjetiti napadnuto i možda krenuti istom mjerom... i ako se to zakovitla u tužbu - gubite oboje - mir i želudac bez grča....i godine povlačenja po sudovima.... i iako je kuća i krov njegovo vlasništvo i on bi se trebao brinuti o popravcima....šta ako i on potegne pravno pitanje nadoknade štete zbog bršljana iz vašeg dvorišta koji mu je dizao rine i tako upropaštavao samo taj dio krova... i to je moguće...
...doduše vjerojatno je morao reagirati na to i tražiti da se taj bršljan nekako makne.... a ako je 30 god šutio a šteta je zaista i nedvojbeno nastala od tog bršljana čovjek je svetac... :)))....
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 13:43
Originalno poslano od člana artemida artemida napisao:

Tko bi trebao sanirati zid susjedne kuće u mom dvorištu?
Ja ili vlasnik  te kuće čija  cijela jedna strana ograđuje moje dvorište?
Ako moram ja, da li mi treba nekakva dozvola od susjeda ipak mu prtljam po kući?


Ogledaj si na ovim stranicama , možda nađeš odgovor.

<>
Hrvatski pravni portal- ovdje možeš postavljati pitanja i dobiti odgovor.

http://www.legalis.hr/modules/newbb/index.php

Možda i ovdje šta pomogne.

<>
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva

http://www.mzopu.hr/default.aspx?id=3712






Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20 Listopad 2008 u 13:46
Takođe tu imaš  iz zakona o susjedskim pravima i zajedničkoj ogradi, pa si pročitaj. Meni je trebalo prilikom postavljanja ograde.

<>http://public.carnet.hr/gpp/Akti/Propisi/ZV/35-ZV.htm

Možd bi ti i Ured za urbanizam mogao pomoći.
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
iizuzetan View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 24 Lipanj 2010
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje iizuzetan Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24 Lipanj 2010 u 18:58
Ja mislim da trebas prvo sa njim da se dogovoris da recimo platis i ti pola i on pola a ako nece onda mozes preko suda a ako nemas zelje da nekoliko meseci svoga zivota das sudu onda mozes napraviti mrezu iznad ili da napravis drugu ogradu u tvom delu dvorista sa malon nastresnicom koja nece dozvoliti da ti padne crep ili cigla na glavi sa odvodom za kisnicu naravno.
Na vrh
Silvestra View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm


Pridružen: 02 Ožujak 2011
Status: Offline
Bodovi: 1661
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvestra Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Lipanj 2011 u 00:22
Ako je to nešto jako derutno malo pomogni da se sruši na njegovu stranu ,pa ćeš vidjeti kako će lepršati...a Ti se pravi da nemaš o tome pojma ...možda dobije volju za normalnim međususjedskim odnosima...smile101
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.