Početna stranica Početna stranica > Cvijeće - Forum o cvijeću > Sobne lisno dekorativne biljke
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Ficus pumila (F. repens) - puzeći fikus
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Ficus pumila (F. repens) - puzeći fikus

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ficus pumila (F. repens) - puzeći fikus
    Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 14:46



Opis biljke:
Puzeća smokva ili puzajući fikus potiče iz Kine, Japana, Tajvana i Vijetnama. Kao kućna biljka gaji se od 1721. godine. Ovo je zimzelena puzavica ili puzeći grm sa malenim ovalno-okruglastim listovima (latinski pumilus - malen), zelene boje ili zelenih listova sa rubovima bele-krem boje. Listovi su 1-2,5 cm, raspoređeni u dva reda na tankom, puzećem stablu i često preklapaju jedni druge. Na mestu gde se spajaju lisne drške sa stablom pojavljuje se vazdušno korenje pomoću koga se grane priljubljuju za podlogu. Kod starijih biljaka listovi su veći i udaljeniji jedni od drugih, sa izraženom nervaturom na naličju lista. Varijetet minima ima veoma sitne i zbijene listove. Koristi se za pokrivanje površine zemlje u žardinjerama sa visokim biljkama, za vertikalno ozeljenjavanje ili se gaji kao viseća puzavica. Odgovara mu povećana vlažnost vazduha pa je odlična biljka za terarijume i bašte u staklenim flašama. Biljka je dugovečna ako joj se obezbedi povećana vlažnost vazduha i odgovarajuća temperatura, a u sobnim uslovima grane narastu i do 2 metra dužine.

Načini uzgajanja:
Preko leta saksija može biti na terasi ili balkonu. Zahteva dosta difuzne svetlosti, naročito varijeteti šarenih listova, ali dobro podnosi i polusenku. Prihranjuje se svake druge nedelje. Optimalna temperatura 18-20 stepeni, mada ova vrsta podnosi i niže temperature (7-10, neki varijeteti čak i niže u kraćem vremenu). Zahteva povišenu vlažnost supstrata i vazduha, zimi se zalivanje smanjuje, ali ne sme se dozvoliti da se zemlja skroz osuši. Zaliva se odstajalom vodom sobne temperature. Leti redovno orošavati biljku, a ukoliko je zimi u prostoriji sa centralnim grijanjem, orošava se cele godine. Presađivanje u rano proleće svake ili svake druge godine, u malo veću saksiju od prethodne. Zemlja slabo kisele reakcije (pH 5,5-6). U zemlju dodati malo peska radi bolje drenaže. Možemo je gajiti kao puzavicu uz oslonac, u visećim saksijama ili je formirati kao grm. Za postizanje grmolikog izgleda u proleće skratiti grane na biljci.

Razmnožavanje:
Razmnožava se poludrvenastim reznicama ili vršnim grančicama 5-10 cm dužine, krajem proleća na toplom i vlažnom mestu (20-30 stepeni). Odsečeni kraj grančice treba potopiti u mlaku vodu kako bi se zaustavilo isticanje mlečnog soka. Ožiljavanje se vrši u zemlji, pesku ili u vodi. Najjednostavnije je grane položiti i učvrstiti na površinu zemlje u saksiji i kada se formiraju korenčići odvojiti novu biljku od matične, odsecanjem iza mesta formiranja korena.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
Brbe View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm
Avatar

Pridružen: 05 Lipanj 2008
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 874
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Brbe Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 15:01
Uh ljepa ali i zahtjevna kao i svaki fikus....Confused
no rekao sam si nema više nabavki ikojeg fikusa... već ih imam 4 vrste...Tongue
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 15:09
Ja imam F. Lyratu, Bengalensis, Deltoides, Benjamin (5 različitih), Pumile (2 vrste) i mislim da nisu preterano zahtevne biljke.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Siječanj 2009 u 17:04
hvala Voki na ovome...
 
 
ovaj sam ima  
a nisam ni znao da je to to :o))
Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2009 u 10:52
Ja hteo juče da stavim slike, pa vidim da tema o F. pumila ne postoji, ali evo ispravili smo i to.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
mrvica View Drop Down
Već proklijao
Već proklijao
Avatar

Pridružen: 20 Rujan 2007
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 160
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje mrvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Siječanj 2009 u 15:15
Ja sam imala ovaj šarenkasti al mi nije preživio suhi zrak u stanu zbog centralnog... smile43Stvarno na ništa nije osjetljiv kao na suhi zrak i supstrat!
"Dakle: ne brinite se tjeskobno za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji

dan brinuti za se! Svakom je danu dosta njegove muke."

Mt, 6,34

Na vrh
voki View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 28 Ožujak 2007
Lokacija: Novi Sad
Status: Offline
Bodovi: 4264
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje voki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Siječanj 2009 u 07:20
Ja ih povremeno orošavam prskalicom, pogotovo ovog čisto zelenog koji se penje uz štap. Zimi mu po koji listić i otpadne, ali sve u svemu zadovoljan sam sa ovim biljkama.
život je bajka koju sami pišemo...
Na vrh
Massha View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2009
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 144
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Massha Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Prosinac 2009 u 00:05
Ja sam ga imala godinama,a nisam nista znala o njemu,i super mi je raso i sirio se,nije mu smetalo centralno grijanje..Al kad sam ga jedno ljeto preselila iz Zg na more jednostavno je poceo ugibat..Sad jel to zato jer se nagnjecio na putu ili mu nesto nije pasalo na moru(u stanu) ne znam.Al bilo mi ga tako zao..
Da li se moze posadit u posudu bez rupa,pa da je stalno u vlaznom??A na dno stavit kuglice koje zadrzavaju vlagu??
Lijepa tegla i od običnog korova može napraviti profinjeni cvijetak..
Na vrh
Tanja 20 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar
Kreator Cvijet.info enciklopedije

Pridružen: 20 Siječanj 2011
Status: Offline
Bodovi: 294
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Tanja 20 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21 Siječanj 2011 u 22:57
Ja sam si danas kupila jedan, prelijep je ali tako sitan i mali....
kojom brzinom se širi???
Na vrh
administrator View Drop Down
administrator
administrator
Avatar
tata-mata foruma ©

Pridružen: 28 Siječanj 2007
Lokacija: Zlatna dolina
Status: Offline
Bodovi: 6910
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje administrator Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Siječanj 2011 u 03:45
dosta brzo
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,297 sekundi.