Početna stranica Početna stranica > Vrt - Forum o vrtovima > Moj vrt > Moj povrtnjak
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Prvi povrtnjak
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Prvi povrtnjak

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
BoomSook View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BoomSook Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Prvi povrtnjak
    Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 14:50
Pozdrav svima.

Potaknut željom da sebi i ukućanima kroz sljedeće godine priuštim više finije i zdravije hrane, već neko vrijeme igram se mišlju o povrtnjaku iza kuće.

Živim u okolici turopolja i imam jako malo iskustva u sadnji biljaka, no puno volje i dovoljno vremena.

Iako su moji davno prije imali povrtnjak i svidjela im se ideja, čvrsto sam odlučio za organski uzgoj jer mislim da prednosti daleko nadmašuju mane, ako ih uopće ima.

Za poečetak dvije točke:

1) Koje kulture su provjereno uspješne na ovim unutrašnjim prostorima.

2) Prostor na kojem planiram saditi je uobičajeni travnjak i, iako sam pročitao dosta članaka i literature u svezi malčiranja i sličnih tehnika, još uvijek mi nije jasno nekoliko stvari.
Primjerice, jel treba već sada pred zimu prekriti tlo sijenom, kartonom, lišćem, ili se čeka vrijeme pred sjetvu?

Ukratko, što sve mogu napraviti sada da pospješim ulogu tla na proljeće.

Mislim da ste skužili koliko sam neiskusan, a kako je literatura razbacana i posvuda, čeznem za malo praktičnijim uvodom i razgovorom.

Hvala na pažnji!
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 20:07
dobrodošao

možeš već sad staviti karton i sijeno ili slamu na dio gdje planiraš povrtnjak. Nakon postavljanja kartona dobro ga zalij,stavi gore sloj od par centimetara komposta (ako nemaš doma kupi u nekom centru par vreća zemlje) i na kompost stavi slamu.Možeš čekati proljeće i krenuti sa sadnjom... sretno!
"Chi pianta un giardino semina la felicità"

Amelia,It
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 21:18

Ako se radi o travnjaku, onda dio za povrtnjak trebaš prvo obraditi - preštihati ili preorati!

Ako na terenu ima puno krtica i voluharica teško ćeš izaći s njima na kraj pod malčem. Ja sam u Vukomeričkim goricama odustala od malčiranja upravo zbog krtica i voluharica.

Ja imam vrlo mali povrtnjak u kojem uzgajam mrkvu, peršin, blitvu, krastavce, papriku, rajčicu, luk, mahune, tikvice, matovilac, rikula i razne sorte salate. Možeš ovdje na kontinentu uzgajati još mnoge vrste povrća kao npr. cikla, patlidžan, bob, grašak, cvjetača, brokula, prokulica, kupus, kelj, korabica...




Na vrh
gospina trava View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar

Pridružen: 11 Svibanj 2010
Status: Offline
Bodovi: 5954
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje gospina trava Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Studeni 2011 u 22:30
želim ti dobrodošlicu!
Na vrh
BoomSook View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BoomSook Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 14:56
Hvala svima na dobrodošlici.

Originalno poslano od člana Cimicifuga Cimicifuga napisao:



Ako se radi o travnjaku, onda dio za povrtnjak trebaš prvo obraditi - preštihati ili preorati!Ako na terenu ima puno krtica i voluharica teško ćeš izaći s njima na kraj pod malčem. Ja sam u Vukomeričkim goricama odustala od malčiranja upravo zbog krtica i voluharica.

Ali zar nije jedna od poanti organskog uzgoja upravo očuvanje šarolikog svijeta mikroorganizama, kojeg štihanjem i oranjem uzrupiramo do te mjere da moramo kasnije nadoknađivati nešto što smo u startu već imali? Naravno, kužim da bi se pod malčirano zemljište krtice, ako ih ima, uselile kao u dnevni boravak u zimu, no zar ne postoje metode za rastjerivanje tih dosadnjakovića? Boce zapiknute u zemlju, bazga, kojekakvi sonari, ustajale srdele... što više čitam, te krtice me doimaju poput nekakvih mitskih bića zbog kojih je izmišljen internet da bi ljudi plakali koliko im idu na živce.

Kako vi stojite s njima? Inače, vrt mi je okružen tuđim dvorištima i kućama, te ne spada baš u otvoreno polje, pa možda imaju više usputna stajališta za tulumarenje od mog.
Na vrh
BoomSook View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BoomSook Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 15:07
Originalno poslano od člana hana hana napisao:

dobrodošao

možeš već sad staviti karton i sijeno ili slamu na dio gdje planiraš povrtnjak. Nakon postavljanja kartona dobro ga zalij,stavi gore sloj od par centimetara komposta (ako nemaš doma kupi u nekom centru par vreća zemlje) i na kompost stavi slamu.Možeš čekati proljeće i krenuti sa sadnjom... sretno!

Hvala na detaljnijem redoslijedu. Da travu ošišam i počupam, te iskoristim u pokrovu, ili da ostavim košnju za proljeće?

I da ljudi, gdje nabavljate sijeno? Ne poznajem nijednog poljoprivrednika u okolici kojeg bi mogao žicati, a za informaciju i sijeno bi vrlo rado platio. Za info kavu, naravno, oko drugog može i šuška.

A i da se pohvalim. U uglu vrta upogonjen je pravi, beskompromisno drven i stilski nenadmašan kompost. Mali jede ko velik i obećava humus kroz koju godinu. Vidićemo.
Na vrh
Cimicifuga View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši vrt 2017

Pridružen: 11 Studeni 2009
Lokacija: Velika Gorica
Status: Offline
Bodovi: 5167
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Cimicifuga Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 17:34

Izgleda da si previdio moju prvu rečenicu. Ti imaš ledinu - tvrdu zbijenu zemlju koju moraš prvo razrahliti štihanjem ili oranjem, a onda dalje možeš malčiranjem nastaviti.

Ja vraćam zemlji ono što sam joj uzela tako što pravim kompost koji onda vraćam zemlji.

A krtice i voluharice! Sve probala što si naveo - i još svašta drugoga, ali nikakve vajde!!! Pravo si napisao da su poput mitskih bića i da izluđuju...  Pa naravno da te izlude jer ti naprave neopisive štete i tvoj rad i trud bude uzalud, a ti im ne možeš ništa...


Na vrh
hana View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar

Pridružen: 05 Srpanj 2007
Status: Offline
Bodovi: 4007
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje hana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15 Studeni 2011 u 17:45
Ne mora orati u tome i je poanta, ja sam to isprobala i funkcionira. Površina je bila travnjak a u proljeće ispod kartona nije bilo ni jedne jedine travke.Zemlja meka i sipka...

sijeno možeš potražiti na vašim oglasima..Njuškalo itd... travu možeš malo pokositi a i ne moraš
"Chi pianta un giardino semina la felicità"

Amelia,It
Na vrh
BoomSook View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Studeni 2011
Status: Offline
Bodovi: 5
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje BoomSook Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 09:18
Hvala na odgovorima. Mislim da neću štihati, ali ću svakako razrahliti tlo na proljeće s onim vilama sa širokim parošcima, možda i već sad malo na zimu.
Na vrh
smrcko View Drop Down
Cvjetni guru
Cvjetni guru
Avatar
Najljepši ljubimac u vrtu 2018

Pridružen: 17 Lipanj 2008
Lokacija: Teška planina
Status: Offline
Bodovi: 18305
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje smrcko Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16 Studeni 2011 u 16:29
Evo ja sam ti jedan iskusni ledinaš. Puno toga ovisi kako ćeš morati napraviti.

Moja zemlja je pjeskovita i u gorju. Kao prvo je totalno jalova što se tiče hranjiva , ali puna ljekovitog bilja. Kukaca u zemlji nema kakvih nema, treba otprilike 3 godine da mi se gamad sa korjenastim povrćem odstrani iz zemlje ( prvi put imam čišći krumpir ). To su ti žderači korjena biljaka, i krtica je velika korist u vrtu, jer ih jede. Krtice, kad kreneš sa kopanjem i radovima se maknu sa terena. Kod mene su se preselile susjedi, a kod mene sad navrate koji putWink. Neboj se krtica.Smile

Voluhartice otrov i ništa drugo. Napraviti zaštićene kućice sa ulazom i izlazom( da mamac ne kisne) i crvena pšenica ( drugi otrovi su bacanje novaca, bar kod mene). Ako ih se ne uništava, na hektaru ih se može nakotiti tisuće.

Moj savjet je za prvi put:

-ili oranje  , ali duboko oranje ( to se mora oza prvi putraču naglasiti) da bi se busenje (korova i trave) prevrnulo u dublje slojeve i ne stvaralo velike probleme, ili imaš raskašan korov i još gori problem ( ovo se meni dogodilo=

- druga opcija ako si od volje povadi busen po busen i složi ga u komposter ( busenje mora biti naopačke okrenuto), između slojeva busenja popraši vapnom. Za jednu godinu ovakvom metodom ćeš imati kvalitetan humus od busenja. Prije upotrebe ga prosij kroz mrežu i odstrani korov i žilice.

E nakon toga primjenjuj taktike koje čuješ i pročitaš, taktike koje je Hana navela se mogu svaku godinu primjeniti. Prouči kakvo ti je tlo i što je najbolje na takvom tlu raditi.
Recimo moje pjeskovito tlo, najvažnije mjere kultiviranja:
- dodavanje humusa i organskih tvari
-dodavanje kamenog i glinenog brašna, ilovastog komposta i stalno malčiranje

-----

Moja zemlja nakon malčiranja i eksperimenata, hvala Bogu, ide konačno na bolje. Manje je kukaca pod zemljom, a ove nad zemljom lako kontroliram.

Zbog pjeska pravimo sanduke koje ćemo obogaćivati humusom, i na dno sanduka polažemo ugljen da spriječi ispiranje hranjiva ( što je kod pjeska obavezno, zato i jest siromašan).

Eto to je moje iskutvo.Smile
Ne nasljeđujemo Zemlju od naših predaka, posuđujemo je od naše djece.
Na vrh
anabistrica View Drop Down
Neukroćena biljka
Neukroćena biljka
Avatar
4. Najljepši vrt - prijatelj životinja

Pridružen: 09 Studeni 2011
Lokacija: Marija Bistrica
Status: Offline
Bodovi: 4011
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje anabistrica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Studeni 2011 u 20:07
Dobro došao BoomSook! Želim ti puno uspjeha u tvom budućem povrtnjaku, a posebno ti želim da ne upoznaš voluharice i krtice ko ja. Ko što Cimi kaže, to JESU mitska bića. Niš ne pomaže protiv njih. Ja sam jednu bezobraznu koja je jela zelje meni iza leđa, uspjela motikom ukokati, ali svi njeni rođaci veselo jedu i dalje. Inače, zemlja u vrtu je glinena, ali to njima niš ne smeta.
Kaj se tiče vrsta povrća, mislim da u Turopolju možeš uzgajati sve kaj ti srce želi.
Lepe ti je Zagorje zelene
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.