Početna stranica Početna stranica > Ostalo - Sve i svašta o biljkama i cvijeću > Bolesti biljaka
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Lipa - nametnici
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Lipa - nametnici

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
jadranka4 View Drop Down
Pustio korijenje
Pustio korijenje
Avatar

Pridružen: 25 Lipanj 2009
Status: Offline
Bodovi: 437
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje jadranka4 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Lipa - nametnici
    Objavljeno: 15 Prosinac 2011 u 14:03

Molim savjet ako netko zna - na staroj lipi po deblu i granama pojavila se vatrena stjenica (srvena leđa s crnim točkama) u nemogućim količinama. Čula sam negdje da se prska crvenim uljem, ali su mi u poljoapoteci prodali plavo jer da se crveno više ne rabi. Od tog plavog slaba korist i ne znam čime uništiti te smrdljive bube koje mi ulaze i u kuću.Angry

Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
fabijana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fabijana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14 Kolovoz 2012 u 04:52

S istim nametnikom borim se već nekoliko godina,porastom ljetnih temperaturai njihov broj raste,zna ih biti na tisuće,djeluju kao druga kora drveta.
Izlaze u lipnju.a osobito u kolovozu(između 1-15 kolovoza).
U nekoliko dana unište cijeli niz grana,koje se evidentno suše.
Negdje sam pročitala da nemaju prirodnih neprijatelja i mogu se uništiti samo kemijskim sredstvima,koja ne želim primjenjivati)
Osjetljive su na promjenu temperatura.te ih držim u granicama tako što  ih skidam hladnom vodom(pod pritiskom,ciljani mlaz od vrha grana prema dolje,u svako doba dana,osobito kad vidim nakupine tih bestija,a skupljaju se sa sunćane strane na račvištima grana.
U stvari  kupam stabla lipe.
Naravno to zahtijeva i vrijeme i volju.ali lipa izumiru,te ih želim spasiti.
Na vrh
fabijana View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 14 Kolovoz 2012
Status: Offline
Bodovi: 3
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje fabijana Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2012 u 08:58

Ove godine je najezda tih štetočina bila u tolikoj mjeri,da san nakraju morala primijeniti neopitroid.Na donji dio stabla i račvišta grana koje sam mogla dosegnuti,utrljala sam neoptriod u prahu.
Rezultat je bio zapanjujući.
Nametnici su se osipavali u stotinama a nakon 4 dana vidni su bili samo pojedini primjerci(mladi bijelih krilca).
Trenutačno stanje(nakon što je kiša isprala prah) na granama vrha vidno ih je možda desetak.

Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.