Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Komorač - Foeniculum vulgare
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Komorač - Foeniculum vulgare

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
Fiki View Drop Down
Trajnica
Trajnica


Pridružen: 11 Prosinac 2011
Lokacija: .
Status: Offline
Bodovi: 2792
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fiki Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Komorač - Foeniculum vulgare
    Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 11:35
Komorač (lat. Foeniculum vulgare)je aromatična začinska biljka.
Rasprostranjenost [uredi]

Kao vrtlarska kultura posebno je raširen u Južnoj Evropi, posebno u Italiji.
Karakteristike [uredi]

Biljka naraste od 60 do 120 cm u visinu. Ima duguljaste višestruko izdijeljene igličaste listove koji rastu na stabljici. Na kraju stabljike razvija se cvjetna glavica u obliku obrnutog kišobrana.
Hemijski sastav [uredi]

Upotreba [uredi]

Plod je posebno bogat eteričnim uljem i upotrebljava se kao začin ili čaj protiv nadimanja i kao blago sredstvo protiv kašlja kod djece i kod proljeva i drugih probavnih smetnji kod dojenčadi. U povrtlarstvu je posebno odgojena jedna vrsta koja ima zadebljale početke stabljike koji formiraju oblik sličan glavici luka odmah iznad zemlje. Ta sočna zadebljanja upotrebljavaju se kao povrće u ishrani, bilo termički obrađeno ili u salati. Listovi se također upotreblljavaju kao začin a u tradicionalnoj kuhinji se koristi uz ribu.
Narodno vjerovanje [uredi]

U narodnoj medicini se koristi kod očnih upala.

Danas   sam posijao   komorač,mada sam zakasnio ove   godine , ali valja isprobati!Dajte   koji komentar i koje iskustvo
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
cenarius View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam
Avatar

Pridružen: 07 Rujan 2009
Status: Offline
Bodovi: 116
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje cenarius Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Svibanj 2012 u 20:27
Mislim da se komorač upotrebljava kao pomoć pri iskašljavanju, a ne protiv kašlja.
Korov je biljka cije vrline jos nisu otkrivene!!!

Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 00:00
Komorač se sam zasijava u mom vrtu, preko svake mjere tako da ga se ne mogu riješit.
Upotrebljavam ga kao začin a sjemenke stavljam u čajne mješavine za iskašljavanje.
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
Silvy View Drop Down
Trajnica
Trajnica
Avatar

Pridružen: 28 Kolovoz 2011
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 2406
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Silvy Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01 Lipanj 2012 u 00:46
Potpisujem Ferminu.
Ja kuham juhu od komorača- svi je volimo.
One tvrde stapke listova, stavim u mahune ili grah protiv nadimanja.
Na vrh
afrata View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 18 Studeni 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 6
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje afrata Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 11:30
Jel može to rast u slavoniji?

Ima li tko sjeme komorača da je voljan prodati ili pokloniti?

Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18 Studeni 2012 u 18:19
Ako može u Zagrebu , može i u slavoniji, ljudi ga dosta sade u vrtu, onak pokoju biljku i većini uspijeva i prezimi
Na vrh
macorka View Drop Down
Mladi grm
Mladi grm


Pridružen: 02 Travanj 2012
Lokacija: Koprivnica
Status: Offline
Bodovi: 512
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje macorka Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27 Svibanj 2019 u 11:50
Može li se sada posijati komorač? Hvala
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.