Početna stranica Početna stranica > Ostale biljne vrste - Forum o biljkama > Začinsko i ljekovito bilje
  Aktivne teme Aktivne teme RSS Feed - Izrada tinkture od korijena čička
  Pomoć Pomoć  Pretraga foruma   Događanja   Registracija Registracija  Prijava Prijava


Izrada tinkture od korijena čička

 Odgovori Odgovori
Korisnik
Poruka
rutvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rutvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Izrada tinkture od korijena čička
    Objavljeno: 27 Kolovoz 2012 u 10:26
Bok svim forumašima,

Upravo sam se registrirala,dakle,nova sam na forumu i odmah imam jedno pitanje,bilo bi mi drago da mi netko svojim znanjem pomogne.
Spremam se napraviti tinkturu od svježeg korijena čička koji bi slijedeći mj.trebao započeti sa cvatnjom.Medjutim,pretraživanjem nekih strnica na net-u,naišla sam na oprečne podatke o postotku etanola koji se koristi za izradu ove tinkture; neki navode 25%,drugi 50%,treći 70%
Sorry,ako otvaram temu kao "novu",a ona već negdje postoji.
Hvala unaprijed
Na vrh
Sponzorirani linkovi


Na vrh
griva1978 View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 01 Srpanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1612
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje griva1978 Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2012 u 10:05
Pozdravi,

draga rutvica ne znam gdje živite ali čičak je kod nas (Hr) odavna ocvao ili je u zalazu cvata.
Kako oko čičkova ima cijela zavrzlama ( cca 30-tak biljaka različitih! u narodu nosi taj naziv) pogledajte si detaljno barem fotografije na FCDL bazi.
Kada se po knjigama o bilju piše riječ Čičak misli se na Arctium lappa, budite sigurni da je vaš čičak baš ta vrsta!:) :)))))))))
http://studio-martina-natura.hr/
Na vrh
rutvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rutvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28 Kolovoz 2012 u 14:08
Hvala Griva,a bila sam sigurna da "moj" čičak samo što nije procvjetao
U svakom slučaju,hvala na informaciji.Postoji li onda mogućnost da npr.u ljekarni kupim čaj od korijena čička ,pa da sama napravim tinkturu.Naime,ja zapela baš oko te tinkture jer imam terški neurodermitis i alergiju,pa bih željela tom tinkturom pročistiti jetru prije zimskog perioda.U ovim kriznim vremenima malo mi je postao preskup "sport" kupovanja te tinkture po raznoraznim trgovinama zdrave hrane...
Ako se ne varam bio bi to omjer 100g suhog korijena čička na 500ml etanola(uz enigmu u kojem %).
Lp
Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2012 u 20:52
Da da, griva dobro veli, arctium lapa-čičak je pravi čičak, ima podosta drugih biljnih vrsta sa pikama i bodljikama sličnih čičku, i to baš u našem području npr. Zagreb,(kostriša ima preko 7 vrsta, zatim osjeci, stričci, češljuge........  , moguće i da su neke otrovne a mnoge nisu ni istražene, ali čičak je prava ljekovita stvar, navodno su ga i stariji ljudi u juhu korijen i listove ubacivali

Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29 Kolovoz 2012 u 21:01
Inače sam išao na predavanja kod prof. Željka Sobotke autoriteta za ljekovito bilje na balkanu, i često je bila tema jetra, i kolko se sjećam terapija bi bila
1. Dijeta (lakša hrana, NE jesti pećeno, masno, niti kolače)
2. Juha (mrkva, peršin, celer)
3. Salata maslačak
4. Čaj turica i menta
Na vrh
rutvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rutvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2012 u 19:29
Pozz rrorion,
Ma,znam je sve te preporuke (samo se treba pokazati kao karakter,kada se na stol stavi fini kolač,a to je jako teško .Inače,nisam osobit ljubitelj teške i masne hrane,pa s tim dijelom prehrane nema problema,ali koža "opomene" recidivom dermatitisa i nesnosnim svrbežom kada pretjeram sa unosom šećera...
Sada vidim da na kutiji čaja od korijena čička piše Bardanae radix,pa bih molila nekoga tko se razumije u ljekovito bilje,a željan je podijeliti svoje znanje da me educira mogu li od toga čaja napraviti željenu tinkturu?

Bit ću mu jaaaaaaaaako zahvalna
Lp
Na vrh
rrorion View Drop Down
Upravo klijam
Upravo klijam


Pridružen: 15 Travanj 2012
Status: Offline
Bodovi: 118
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rrorion Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30 Kolovoz 2012 u 22:26

ČIČAK (Arctium - Lappa) je pravi naziv čička
A Bardanae radix je ljekarnički naziv za korijen čička , inače radix znači korijen na latinskom, folium list , officinalis ljekovit itd.
Sjetio sam se kada sam ja počeo baviti se ljek. biljem uz veliki oprez i skoro nedoumicu strah-jer to je bilo nešto novo i nepoznato
A danas puno koristim ljekovito bilje-mada je to po meni nepotpun naziv-radije bih mnoge biljke nazvao samonikle jestive i ljekovite.
Ovaj kupovni sušeni korijen naravno možeš koristiti i napraviti tinkturu-staviš te komadiće korijena u teglicu, preliješ alkoholnom otopinom(rakijom) da se sve dobro prelije i ostavi  bar 2-3 tjedna minimalno i poslije procijedi, i pročitaj si na netu ima jako puno o čičku.
No još ti je bolje da odeš u prirodu i nabereš si sama korijena i stavljaš si ga fino po malo ko peršun u juhu
Na vrh
rutvica View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme
Avatar

Pridružen: 27 Kolovoz 2012
Lokacija: Croatia
Status: Offline
Bodovi: 4
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje rutvica Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 12:27
Zahvaljujem na info.rrorion,
Ipak,još uvijek sam na početku,jer nisam saznala ono zbog čega sam i "povukla" na forumu ovu temu;a to je receptura za izradu tinkture suhog korijena biljke.

Dakle, KOLIKO g suhog korijena u KOLIKO ml etanola i u KOJEM %?
Ako se tko kuži,nek' napiše
Na vrh
Fermina-Daza View Drop Down
Odrastao grm
Odrastao grm
Avatar

Pridružen: 21 Travanj 2008
Status: Offline
Bodovi: 1594
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje Fermina-Daza Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 31 Kolovoz 2012 u 12:44
Pa općenito pravilo za pravljenje tinkture je:
-usitniti biljku u ovom slučaju korijen čička
-staviti ga u staklenu teglu do visine 1-2 cm ispod ruba
- preliti dobrom domaćom rakijom ili etanolom jačine 58-70% da alkohol prelazi preko mase korijena
-dobro zatvoriti i držati na suncu 3-4 tjedna povremeno mješajući
-procijediti i čuvati u tamnoj boci
Sadržaji o kojima pišem su informativnog karaktera.Za korištenje mojih savjeta i recepata pitajte svog liječnika ili ljekarnika.
Na vrh
600Klara View Drop Down
Novo sjeme
Novo sjeme


Pridružen: 23 Svibanj 2015
Lokacija: Zagreb
Status: Offline
Bodovi: 14
Opcije poruke Opcije poruke   Hvala (0) Hvala(0)   Citiranje 600Klara Citiranje  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 22 Veljača 2019 u 08:43
Originalno poslano od člana Fermina-Daza Fermina-Daza napisao:

Pa općenito pravilo za pravljenje tinkture je:
-usitniti biljku u ovom slučaju korijen čička
-staviti ga u staklenu teglu do visine 1-2 cm ispod ruba
- preliti dobrom domaćom rakijom ili etanolom jačine 58-70% da alkohol prelazi preko mase korijena
-dobro zatvoriti i držati na suncu 3-4 tjedna povremeno mješajući
-procijediti i čuvati u tamnoj boci

Uvijek sam mislila da se tinktura drži na hladnom i tamnom mjestu, ovo sa suncem mi je novost
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Prosljedi temu   

Pređi na drugi forum Forumska ovlaštenja View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.15
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,570 sekundi.